/static/img/logo.svg
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!
search
Hakkaricancel

Hakkari Kiralık Ev

araması için uygun ilan bulunamadı

Hakkari Kiralık Konut Arayanlara Önemli Bilgiler

Hakkari kiralık konut tercih edecekler için, kente dair tüm önemli bilgileri bir yazıda derledik. Kentin coğrafyasından, emlak piyasasına değin birçok konuya yer verdiğimiz bu yazıyı okuduktan sonra, aklınızdaki soru işaretleri birer birer silinecek ve hayallerinizdeki eve bir adım daha yaklaşmış olacaksınız. Türkiye’nin doğusunda yer alan Hakkari ili, ülkemizin en kalabalık altmış ikinci ilidir. Tamamı Doğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan kentin batısında Şırnak, kuzeyinde Van illeri yer almaktadır. Kent güney hattında Irak, doğusunda ise İran ile sınır komşusudur. Hakkari İli, 777.900 kilometrekarelik geniş bir arazi üzerine yayılmış durumdadır. Ancak kentin büyük bir bölümünü dağlık ve engebeli alanlar oluşturmaktadır. Zira şehrin denizden yüksekliği, 1.728 metredir. Bu rakam, Türkiye ortalamasının oldukça üzerindedir.  1933 yılında Van’ın bir ilçesine dönüştürülen Hakkari İli, 1936 yılında yeniden il statüsüne kavuşmuştur.

 

Hakkari Kiralık Konut Düşünenlere Kentin Kısa Tarihi

Hakkari kiralık ev arayışında olanlar, kentin tarihi hakkında bilgi sahibi olmak isteyebilirler. Bölgede yapılan arkeolojik kazılar, Hakkari bölgesinde insan yerleşimin çok eski zamanlarda başladığını kanıtlamaktadır.  Kentin bilinen ilk hükümdarları Hurri ve Urartular’dır. Daha sonra Pers İmparatorluğu’nun hüküm sürdüğü bölge, 8.yüzyılda Arap egemenliğine geçmiştir. 1200’lü yıllarda Selçuklu komutanları tarafından fethedilen şehir 1536 yılında, Kanuni Sultan Süleyman tarafından Osmanlı topraklarına katılmıştır.  Kent, Katolik mezhebi için sembolik bir önem arz etmektedir.  Katolik mezhebine bağlı Nasturi patrikleri 1918 yılına kadar burada ikamet etmiştir. Bölgedeki ayrılıkçı faaliyetleri nedeniyle, önce İran’a daha sonra da Irak’a gönderilen Nasturiler, 1924 yılında Türkiye’ye dönmeye çalışsa da başarılı olamamışlardır.

 

Hakkari Kiralık Konut Tercih Edeceklere Şehrin Ekonomisi

Hakkari kiralık daire düşünenler, kentteki ekonomik durum ve istihdam potansiyeli hakkında bilgi sahibi olmalıdırlar. Hakkari, dağlık ve engebeli bir alan üzerinde yer aldığından bölgede tarım olanakları oldukça sınırlıdır. Bu nedenle bölgede, tarım sektöründe çalışanların sayısı bir hayli azdır. Halkın temel geçim kaynağı ise hayvancılık ve ormancılıktır. Bölgede tarım sadece Gevar Ovası’nda yapılmaktadır. İlde gelişen bir başka ekonomik faaliyet ise arıcılıktır. Hakkari balı ülke çapında oldukça meşhurdur. Kentte 99.015 adet kovan bulunmaktadır. Sanayi sektörü, şehirde büyük bir faaliyet gösterememektedir. Hakkari’de yaşayanların yalnızca %1.5’i sanayi sektöründe çakışmaktadır. Tarım ve sanayi sektörünün aksine, hizmet sektörü ciddi bir artış göstermektedir. Ayrıca ilde, titanyum ve krom yatakları bulunmaktadır.

 

Hakkari Kiralık Konut Arayanlara İlçe Bilgisi

Hakkari kiralık daire arayışınızda dikkat etmeniz gereken bir başka husus, kentin demografik yapısı ve ilçelerinin durumudur. 2018 Yılı TÜİK Verilerine göre 267.813 kişi Hakkari’de yaşamaktadır. Bu popülasyonun yalnızca %61.9’u şehirlerde yaşamaktadır. İlde bir kilometre içinde yaklaşık 38 kişi hayatına devam etmektedir. Bu sayı merkez ilçede 35’e düşmektedir. Nüfus artış hızı eksilerde seyreden kent, 4 ilçe, 8 belediye ve bu belediyelere bağlı 53 mahalle ile 125 köyden oluşmaktadır. Hakkari kiralık ev düşünenler, aşağıda yer alan dört büyük ilçeden birini seçebilirler:

 

  • Hakkari Merkez
  • Çukurca 
  • Şemdinli
  • Yüksekova  

 

Hakkari satılık müstakil ev tercih edeceklerin, arayışlarını Hakkari merkezden uzaklaştırması gerekir. Merkezde genellikle modern, daire tipi konutlar yer almaktadır. Fakat şehre kısa süreliğine geliyorsanız ve Hakkari günlük kiralık ev bakıyorsanız, şansınız şehir merkezinde daha çok olacaktır. Eğer Hakkari kiralık konut tercihinizde kararlı iseniz, ildeki emlakçılardan birine başvurabilir veya Hakkari kiralık ev ilanları bulunan EmlakJet listeleme sayfalarına göz atabilirsiniz.

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
TÜİK 2020 Ağustos Konut Satış İstatis...

TÜİK 2020 Ağustos Konut Satış İstatis...

15 Eylül 2020

Konut Kredisi Faizleri Yükseldi

Konut Kredisi Faizleri Yükseldi

11 Eylül 2020

Emlak Danışmanları İçin Yeni Dönem Ba...

Emlak Danışmanları İçin Yeni Dönem Ba...

1 Eylül 2020

Emlak Danışmanları İçin Son 2 Gün

Emlak Danışmanları İçin Son 2 Gün

29 Ağustos 2020

Emlak Danışmanları İçin 1 Eylülde Yen...

Emlak Danışmanları İçin 1 Eylülde Yen...

28 Ağustos 2020

Hakkari Kiralık Ev
Emlakjet
EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Size daha iyi hizmet sunmak için çerezler kullanıyoruz. emlakjet.com`u kullanarak çerezlere izin veriyorsunuz.

Emlakjet bir iLAB Ventures iştirakıdır.

Kariyer.netİşin OlsunSigortam.netArabam.comHangiKredi.comCimri.comNeredeKal.comSteelorbis.comChemorbis.com
Emlakjet.com © 2006-2020 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.