/static/img/logo.svg
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!
search
Samandağcancel

Hatay Samandağ Kiralık Ev

araması için uygun ilan bulunamadı

Samandağ Kiralık Konut Tercih Edeceklere İlçe Rehberi

Samandağ kiralık konut seçeceklere ilçe hakkında bilmeleri gereken hemen her şeyi bir araya topladık. Yazının sonunda semtin coğrafi özelliklerinden mahallelerine kadar birçok farklı konuda bilgi sahibi olmuş olacaksınız. Samandağ , Türkiye Cumhuriyeti’nin Akdeniz Bölgesi’nde yer alan Hatay iline bağlı bir yerleşim birimidir. Hatay, bölgenin en gelişmiş ve en kalabalık yerleşim yerlerinden biridir. Samandağ, Hatay’ın en kalabalık ve en gelişmiş beşinci ilçesidir. Ondan önce, Antakya, İskenderun, Defne ve Dörtyol gelmektedir. Samandağ ilçesinde yaşayanlar, kent nüfusunun yaklaşık %7.52’sine ev sahipliği yapmaktadır. İlçe , Musa Dağı, Keldağ ve Saman Dağları arasında kalan bölgede kurulmuştur. Asi Nehri’nin Akdeniz’e döküldüğü deltaya kurulmuş olan ilçe, doğal güzellikleri, stratejik konumu ve köklü tarihi ile Hatay’ın en önemli yerleşim birimlerindendir.

Samandağ Kiralık Konut Seçeceklere İlçenin Kısa Tarihi

Samandağ kiralık ev için hazırladığımız yazının ilk bölümünde semtin tarihine değindik. Bir bölgenin tarihi hakkında bilgi sahibi olmak sizi o bölgeye yakınlaştıracaktır. İlçede bilinen ilk yerleşim milattan önce yedinci yüzyılda başlamıştır. Semte yerleşen Yunanlılar, Asi Nehri’nin döküldüğü Al Mina bölgesine yerleşmiştirler. Bu bölgede yer alan liman sayesinde gemiler nehir boyunca ilerleyip Antakya’ya ulaşabiliyorlardı. İlçeye daha sonra Büyük İskender ve ordusu gelmiştir. Semti fetih eden ordular, Makedonların da bölgeye yerleşmesini sağlamıştırlar. İlçede başlayan yerleşimi Antakya’ya kadar ilerletmiştirler. Daha sonra ilçede Romalılar ve Bizanslılar hüküm sürmüştür. Romalılar, limanı sel sularından korumak için setler çekmiştirler. İlçe, 1516 yılında Osmanlı hakimiyetine girmiştir. I. Dünya Savaşı sırasında Fransızlar tarafından işgal edilen semt, daha sonra İskenderun Sancağı’na bağlanmıştır. 23 Temmuz 1939’da da anavatana katılmıştır. İlçenin 1948 yılına kadar kullanılan ismi Süveydiye’dir. Samandağ kiralık daire düşünenler, tarihle yoğrulmuş sokakları bulunan bir yerleşim biriminde yaşama imkanı bulacaktır. 

Samandağ Kiralık Konut Bakacaklara İlçenin Demografisi 

01 Şubat 2019’da açıklanan TÜİK Raporlarına göre ilçede yaşamını sürdürenlerin sayısı tam olarak 121.109’dır. İlçe nüfusunun 58.845’i erkek, geriye kalan 57.233’ü kadındır. İlçenin nüfus grafiği oldukça değişkendir. 2007-2012 yılları arasında artan, sonra azalan ve tekrar artışa geçen nüfus, 2018 yılı itibari ile de artma eğilimindedir. Bölgedeki popülasyonun artış hızı ise %1.30 olarak hesaplanmıştır. İlçe, mahalle ve köylerden oluşmaktadır. Bu mahalleler gelişmişliklerine göre Samandağ kiralık ev düşünenler için aşağıdaki gibi sıralanmıştır. Siz kendiniz için en uygun olan yerleşim birimi seçip, araştırmalarınızı o bölgede yoğunlaştırabilirsiniz:

 • Atatürk Mahallesi 
 • Tekebaşı Mahallesi 
 • Yeni Mahallesi
 • Çiğ Dede Mahallesi 
 • Sutaşı Mahallesi 
 • Cumhuriyet Mahallesi 
 • Kuşalanı Mahallesi 
 • Kurtderesi Mahallesi 
 • Deniz Mahallesi 
 • Mızraklı Mahallesi 
 • Cemal Gürsel Mahallesi 
 • Mağaracık Mahallesi 

Eğer Samandağ kiralık konut düşüncenizden eminseniz ve arayışınızı bir adım daha ileriye götürmek isterseniz, ilçede yer alan emlakçılardan danışmanlık hizmeti satın alabilir veya sahibinden Samandağ kiralık daire ilanlarının bulunduğu EmlakJet listeleme sayfalarına bakarak, kendinize en uygun olan ilanı seçebilirsiniz. 

İlanları Haritada Görüntüle
Mahalle Rehberi
/static/icons/mahalle-rehberi.png

Bölgenin demografik özellikleri,fiyat değişimi, seçim sonuçlarını incele.

Emlak Haberleri
Emlak Vergisi Mükelleflerine Güzel Ha...

Emlak Vergisi Mükelleflerine Güzel Ha...

12 Ağustos 2020

İkinci El Konut Kredisi Faiz Oranları...

İkinci El Konut Kredisi Faiz Oranları...

11 Ağustos 2020

Konutta Kredili Satışlar Arttı

Konutta Kredili Satışlar Arttı

10 Ağustos 2020

Temmuz Ayında En Çok Konut Aranan İll...

Temmuz Ayında En Çok Konut Aranan İll...

7 Ağustos 2020

Kira Vergisi Kimler İçin Yüzde 10'a D...

Kira Vergisi Kimler İçin Yüzde 10'a D...

6 Ağustos 2020

Samandağ Kiralık Ev
Emlakjet
EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Size daha iyi hizmet sunmak için çerezler kullanıyoruz. emlakjet.com`u kullanarak çerezlere izin veriyorsunuz.

Emlakjet bir iLAB Ventures iştirakıdır.

Kariyer.netİşin OlsunSigortam.netArabam.comHangiKredi.comCimri.comNeredeKal.comSteelorbis.comChemorbis.com
Emlakjet.com © 2006-2020 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.