/static/img/logo.svg
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!
search
Çekmeköycancel

İstanbul Çekmeköy Kiralık Ev

araması için 470 ilan bulundu
1 - 30 arasındaki ilanlar listeleniyor.

Çekmeköy Kiralık Konut Bakanlara İlçe Rehberi

Çekmeköy kiralık konut düşünenler için, ilçeye dair önemli bilgileri bu yazıda derledik. Yazıyı okuduktan sonra bölgenin coğrafi yapısından, emlak piyasasına kadar çok çeşitli alanda bilgi sahibi olmuş olacaksınız.  Çekmeköy ilçesi, İstanbul’un Anadolu Yakası’nda yer almaktadır. İlçe 2009 yılına kadar, Ümraniye ilçesine bağlı bir belediyedir. Yine aynı yıl çıkan bir kanun ile Ömerli, Alemdağ ve Taşdelen gibi yerleşim noktalarının bünyesine katılması ile oluşturulmuştur. İlçe, toplam 202 kilometrekarelik geniş bir arazi üzerinde yer almaktadır. Denizden yüksekliği ise yalnızca 150 metredir. Bölge, kuzeybatısında Beykoz, kuzeydoğusunda Şile, güneydoğusunda Sancaktepe ve Pendik, güneybatısında ise Ümraniye ilçeleri ile komşudur. Oldukça yeşil bir yaşama alanı olan Çekmeköy, yeni bir cazibe merkezi olarak yükselmektedir. Alemdağ Ormanları,  yalnızca ilçenin değil aynı zamanda kentin de akciğerleri konumundadır. İlçede yazlar sıcak ve kurak geçerken, kışlar ılık ve yağışlı geçmektedir. 

 

Çekmeköy Kiralık Konut Düşünenlere İlçenin Tarihi 

Çekmeköy kiralık daire düşünenler, ilçenin tarihi hakkında bilgi sahibi olmak isteyebilirler. Çekmeköy ilçesinde bilinen ilk yerleşim Kanuni Sultan Süleyman Dönemi’nde gerçekleşmiştir. İlk defa Orhan Bey döneminde, fethedilen ilçenin nizamı İzmit Bey’i tarafından sağlanmıştır. Kanuni Sultan Süleyman Dönemi’nde hazırlanan tapu tahrir defterlerinde ise bölge Beykoz’a bağlanmıştır. İlçe daha sonra sırasıyla Kartal, Üsküdar ve Ümraniye ilçelerine dahil edilmiş ve 2009 yılındaki genel seçimlerde bugünkü statüsüne kavuşmuştur. Ormanlık alanlarının bolluğu sebebiyle, Osmanlı İmparatorluğu döneminde mesire yeri olarak kullanılmıştır. 1840’lı yıllarda bölgede yaklaşık 1000 kişinin ikamet ettiği ve geçimlerini tarım ile hayvancılıktan sağladığı bilinmektedir. Yine aynı zaman diliminde, ilçe odun deposu işlevi de görmüştür. Bölgeden çıkarılan kömürler, iç pazarın ihtiyacını karşılamak üzere kent merkezine getirilmiştir. 

 

Çekmeköy Kiralık Konut Arayanlara Mahalle Bilgisi 

01 Şubat 2019 Yılı’nda yayınlanan TÜİK Verilerine göre, ilçe nüfusu 251.937 kişiye ulaşmıştır. Bu kişilerin %49.85’i kadın, geriye kalan %50.15’i erkektir. İlçe 17 mahalle ile 5 köyden oluşmaktadır. Çekmeköy kiralık ev tercih edecekler, aşağıda yer alan ilçenin en gelişmiş on mahallesinden birinde araştırmalarını yoğunlaştırabilirler:

 

  • Mehmet Akif Mahallesi
  • Hamidiye Mahallesi
  • Merkez Mahallesi
  • Mimar Sinan Mahallesi
  • Çamlık Mahallesi
  • Aydınlar Mahallesi
  • Sultançiftliği Mahallesi
  • Cumhuriyet Mahallesi
  • Nişantape Mahallesi 
  • Çatalmeşe Mahallesi 

 

Tercih etmeyi düşündüğünüz konut tipi, mahalle seçiminizde belirleyici bir rol üstelenecektir. Örneğin büyük bir müstakil ev arıyorsanız, merkezden uzaklaşmanız gerekecektir. Bir diğer yandan ilçede kısa süreli ikamet edecekseniz, bu sebeple Çekmeköy kiralık daire günlük arayışı içerisindeyseniz merkez mahallede arayışınızı yoğunlaştırmalısınız. 

 

Çekmeköy Kiralık Konut Fiyat Bilgisi

EmlakJet Bölge Raporu’na göre, ilçede toplam 111.782 adet konut bulunmaktadır. Bir konutta yaklaşık 3.63 kişi ikamet etmektedir. Çekmeköy’de kiralık evler ortalama 100 metrekarelik bir kullanım alanına sahiptir. Metrekare başına düşen ortalama birim kira ise 10 Türk Lirası’dır. Daha net ve açık bir ifade ile, Çekmeköy kiralık daire arayan bir kişinin yaklaşık 1021 Türk Lirası kira bedeli ödemeye hazır olması gerekmektedir. Ancak bu ortalama rakam tercih edilen konut tipinden ve lokasyondan etkilenmektedir. Örneğin Çekmeköy kiralık daire 1+1 sahibinden düşünen bir kişinin 864 Türk Lirası kira bedeline sahip bir ev bulması oldukça olasıdır. Lokasyon üzerinden düşünecek olursak,  sahibinden kiralık daire Çekmeköy Mimar Sinan tercih edecek bir kişinin, ortalama rakamın üzerine çıkarak 1.185 Türk Lirası kira bedelini her ay ödemesi gerekebilir. Eğer Çekmeköy kiralık konut arayışınızı mutlu sonla bitirmek isterseniz, ilçedeki emlakçılarla irtibata geçebilir veya çok çeşitli ilanların yer aldığı EmlakJet listeleme sayfalarına göz gezdirebilirsiniz.

İlanları Haritada Görüntüle
Mahalle Rehberi
/static/icons/mahalle-rehberi.png

Bölgenin demografik özellikleri,fiyat değişimi, seçim sonuçlarını incele.

Emlak Haberleri
2020 Mayıs Sonunda Konut Kredi Faizle...

2020 Mayıs Sonunda Konut Kredi Faizle...

29 Mayıs 2020

Emlak Vergisi Ödemleri için Son 5 Gün

Emlak Vergisi Ödemleri için Son 5 Gün

28 Mayıs 2020

Emlakjet Acil Nakde İhtiyacı Olanları...

Emlakjet Acil Nakde İhtiyacı Olanları...

27 Mayıs 2020

Koronavirüs Ofis Kiralarını Nasıl Etk...

Koronavirüs Ofis Kiralarını Nasıl Etk...

22 Mayıs 2020

Konut Kredi Faizlerinde Son Durum Ne ...

Konut Kredi Faizlerinde Son Durum Ne ...

21 Mayıs 2020

Çekmeköy Kiralık Ev
/static/img/logo.svg
/static/icons/social/Facebook.svg/static/icons/social/Twitter.svg/static/icons/social/Instagram.svg/static/icons/social/Pinterest.svg/static/icons/social/LinkedIn.svg/static/icons/social/GooglePlay.svg/static/icons/social/AppStore.svg

Size daha iyi hizmet sunmak için çerezler kullanıyoruz. emlakjet.com`u kullanarak çerezlere izin veriyorsunuz.

Emlakjet bir iLAB Ventures iştirakıdır.

/static/img/brands/kariyer.png/static/img/brands/isinolsun.png/static/img/brands/sigortam.png/static/img/brands/arabam.png/static/img/brands/hangikredi.png/static/img/brands/cimri.png/static/img/brands/neredekal.png/static/img/brands/steelorbis.png/static/img/brands/chemorbis.png
Emlakjet.com © 2006-2019 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.