/static/img/logo.svg
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!
search
Bucacancel

İzmir Buca Kiralık Ev

araması için 1,021 ilan bulundu
1 - 30 arasındaki ilanlar listeleniyor.

Buca Kiralık Konut Arayanlara İlçe Hakkında Genel Bilgiler

Buca kiralık konut düşünenler için, ilçeye dair birçok konuya değindiğimiz bu yazıyı hazırladık.  Buca, Türkiye’nin sosyo-ekonomik düzeyi en yüksek kentlerinden biri olan İzmir’in bir ilçesidir. Şehrin, en kalabalık yerleşim bölgesidir ve yüzölçümü yaklaşık olarak 121 kilometrekaredir. Buca, denizden yalnızca 120 metre yüksekte kurulmuştur. Kent merkezine dokuz kilometre uzakta yer alan ilçe, şehrin güneydoğusunda yer almaktadır. Kuzeyinde Konak ve Bornova, doğusunda Kemalpaşa, batısında Karabağlar ve Gaziemir, güneyinde torbalı, güneybatısında ise Menderes ilçeleri yer almaktadır. Düz bir arazi üzerinde yer alan ilçe, Nif Dağı’nın eteklerine kurulmuştur. Bölgeden geçen, Meles Çayı Şirinyer’den Halkapınar’a uzanarak denize ulaşmaktadır. İlçenin çeperlerinde çarpık kentleşmeye rastlanırken, merkez mahalleleri hızlı bir şekilde kentleşmiştir. 

 

Buca Kiralık Konut Bakanlara İlçenin Demografik Yapısı 

01 Şubat 2019 Yılı Tüik Verilerine göre, ilçenin nüfusu 499.325 kişiye ulaşmış vaziyettedir. Bu kişilerin %49.98’i erkek, geriye kalan %50.02’si kadındır. Türkiye’nin en hızlı gelişen ilçelerinden biri olan Buca’nın nüfus artış hızı on yıl içerisinde neredeyse iki katına çıkmıştır. Bu durumun en temel sebeplerinden biri, ilçenin sürekli olarak göç almasıdır. 1950’li yıllarda çevre illerden başlayan göç akınına, Türkiye’nin doğu ve güneydoğu kısımlarında yer alan kentlerde dahil olmuştur. Artan konut ihtiyacına cevap vermek amacıyla çok sayıda toplu konut yapılmıştır. Evka-1, İzkent, Buca Koop gibi toplu konut projeleri bu ihtiyacı karşılamaya yöneliktir. Dar ve orta gelirli vatandaşların tercih ettiği bölgede, her geçen gün Buca kiralık daire arayanların sayısı artmaktadır.

 

Buca Kiralık Konut Arayanlara Mahalle Bilgisi

Buca kiralık ev düşünen bir kişinin cevaplaması gereken sorulardan biri de, arayışlarını hangi mahallede yoğunlaştırması gerektiğidir. Buca ilçesi, Dokuz Eylül Üniversitesi’nin Tınaztepe kampüsünü bünyesinde barındırdığından, birçok öğrenci bölgede yaşamaktadır. Örneğin eğer siz de öğrenci iseniz,  Kuruçeşme mahallesinde ikamet etmeyi düşünebilirsiniz veya Buca kiralık daire günlük tercih edecekseniz de yine aramalarınızı bu bölgede yoğunlaştırmanız gerekebilir. İlçenin en gelişmiş ve en kalabalık mahalleleri ise aşağıda listelenmiştir: 

 

 • Göksu Mahallesi
 • Yıldız Mahallesi
 • Efeler Mahallesi
 • Fırat Mahallesi
 • Yenigün Mahallesi
 • Kozağaç Mahallesi
 • Çamlıkule Mahallesi 
 • Buca-Koop Mahallesi
 • Yeşilbağlar Mahallesi
 • Barış Mahallesi 

 

İlçenin merkezi konumunda olan yerleşim bölgesi Şirinyer’dir. Burada birçok mağaza, restaurant ve kafe bulunmaktadır. Sosyal hayatın canlılığı ve eğitim, sağlık, ulaşım gibi hizmetlere kolay şekilde erişilebilmesi nedeniyle sahibinden kiralık ev Buca Şirinyer tercih edenlerin sayısı bir hayli fazladır.

 

Buca Kiralık Konut Fiyat Bilgisi 

EmlakJet Bölge Raporu’na göre, ilçede toplam 212.263 adet konut bulunmaktadır. Konut başına düşen kişi sayısı ise 3.38 olarak hesaplanmıştır. Buca’da kiralık daireler ortalama 90 metrekarelik kullanım alanına sahiptir. Metrekare başına düşen birim fiyat ise 11 Türk Lirası’dır. Kısacası Buca kiralık ev tercih edecek bir kişinin her ay yaklaşık 1018 Türk Lirası ödemesi gerekecektir. Fakat bu noktada, seçilen konut tipinin önemi büyüktür. Konut tipine göre kira bedelleri  aşağıdaki gibi değişiklik göstermektedir: 

 

 • 1+1, 50 metrekarelik kullanım alanına sahip bir daire 816 Türk Lirası 
 • 2+1, 90 metrekarelik kullanım alanına sahip bir daire 984  Türk Lirası
 • 3+1, 127  metrekarelik kullanım alanına sahip bir daire 1163  Türk Lirası 

 

Eğer Buca kiralık konut arayışınızı bir adım daha ilerletmek isterseniz, ilçedeki emlakçılardan danışma hizmeti alabilir veya Emlakjet İzmir Buca kiralık daire ilanlarının yer aldığı listeleme sayfalarına göz atabilirsiniz. 

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
Tapu Randevularında HES Kodu Zorunlul...

Tapu Randevularında HES Kodu Zorunlul...

23 Eylül 2020

Koronavirüs İle Beraber Emlak Seçimle...

Koronavirüs İle Beraber Emlak Seçimle...

22 Eylül 2020

Tapuda Yeni Dönem Başladı

Tapuda Yeni Dönem Başladı

21 Eylül 2020

TÜİK 2020 Ağustos Konut Satış İstatis...

TÜİK 2020 Ağustos Konut Satış İstatis...

15 Eylül 2020

Konut Kredisi Faizleri Yükseldi

Konut Kredisi Faizleri Yükseldi

11 Eylül 2020

Buca Kiralık Ev
Emlakjet
EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Size daha iyi hizmet sunmak için çerezler kullanıyoruz. emlakjet.com`u kullanarak çerezlere izin veriyorsunuz.

Emlakjet bir iLAB Ventures iştirakıdır.

Kariyer.netİşin OlsunSigortam.netArabam.comHangiKredi.comCimri.comNeredeKal.comSteelorbis.comChemorbis.com
Emlakjet.com © 2006-2020 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.