/static/img/logo.svg
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!
search
Meramcancel

Konya Meram Kiralık Ev

araması için 147 ilan bulundu
1 - 30 arasındaki ilanlar listeleniyor.

Meram Kiralık Konut Tercih Edeceklere Semt Rehberi

Meram kiralık konut düşünenler için ilçe hakkında tüm önemli bilgileri tek bir yazıda derledik. Bu yazıda semtin coğrafi özelliklerinden, iklimine, mahallelerinden nüfusuna kadar birçok farklı konudan bahsettik. Saatlerce araştırma yapmanıza gerek kalmadan, ilçe hakkında bilmeniz gereken her şeyi bu yazı ile öğreneceksiniz. Meram,  Türkiye Cumhuriyeti’nin İç Anadolu Bölgesi’nde yer alan Konya iline bağlı otuz bir ilçeden yalnızca biridir. Konya ülkemizin yüzölçümü bakımından en büyük şehri iken, gelişmişlik açısından da Türkiye’nin en önemli yedinci ilidir. Meram da bu kentin en gelişmiş ikinci yerleşim birimidir. Kent nüfusunun yaklaşık olarak %15.52’si burada yaşamını sürdürmektedir. Meram’dan önce Selçuklu ilçesi gelmektedir. Bu ilçede kent nüfusunun yaklaşık olarak %29.42’sine ev sahipliği yapmaktadır. Şimdi olduğu gibi Meram ilçesi yüzyıllar boyunca birçok medeniyete ve kavime ev sahipliği yapmıştır. 

Meram Kiralık Konut Düşünenlere İlçenin Coğrafi Özellikleri

Bir bölgede ev tutmadan önce o il veya ilçenin coğrafi durumu hakkında bilgi sahibi olmanız, yakın gleecekteki yaşamınızı kolaylaştıracaktır. Bu sebeple de biz Meram kiralık ev arayanların semtin coğrafi özellikleri hakkında mutlaka bilgi sahibi olması gerektiğini düşündük. Meram ilçesi, 1949 kilometrekarelik çok geniş topraklar üzerine kurulmuştur. İlçenin denizden yüksekliği bir başka deyişle rakımı yaklaşık olarak 1016 metredir. Konya’nın üç merkez ilçesinden biri olan semt, 1988 yılında ilçe statüsüne kavuşmuştur. O günden bugüne belediye teşkilatı tarafından yönetilen semtin kuzeyinde Selçuklu, güneyinde Çumra, Akören ve Bozkır, batısında Beyşehir ve Seydişehir, doğusunda Karatay ilçeleri ile komşu durumundadır. Semtte yer alan Altınapa Barajı bölgenin sulama ihtiyacını karşılamaktadır. İlçede karasal iklim koşullarına rastlanmaktadır. Bu nedenle de yazlar sıcak ve kurak geçerken, kışlar soğuk ve kar yağışlıdır. Kar yağışının sık sık görüldüğü kış aylarında ortalama sıcaklık -1 derecedir. Merak kiralık daire tercih etmeyi düşünenlerin zorlu kış şartlarını göz önünde bulundurması oldukça önemlidir.

Meram Kiralık Konut Seçeceklere İlçenin Demografik Durumu

Meram ilçesi, Konya’nın üç merkez ilçesinden biridir. Aynı zamanda şehrin en gelişmiş, en kalabalık ikinci yerleşim birimidir. Ondan önce Selçuklu gelmektedir. 01 şubat 2019 tarihinde açıklanan TÜİK Raporu’ndan alınan bilgilere göre kentte ikamet edenlerin sayısı 342.315 kişiye ulaşmıştır. Bu kişilerin 169.432’si erkek, 171.227’si ise kadındır. Daha açık ve net bir ifade ile ilçe nüfusunun %49.65’i erkek, geriye kalanı kadındır. Nüfus cinsiyetlere dengeli bir şekilde dağılmıştır. Meram ilçesi, mahallelerden meydana gelmiştir. Köy veya köy altı yerleşimi bulunmamaktadır. Çiftlik, kom, mezra gibi oluşumlara bu semtte rastlamak mümkün değildir. Konya Meram kiralık ev tercih etmeyi planlayanlar için biz bu mahalleleri gelişmişliklerine göre aşağıdaki gibi sıraladık:

 • Havzan Mahallesi  ( 21.181 kişilik nüfusu ile semtin en kalabalık yerleşim birimi olma özelliği taşımaktadır.)
 • Alavardı Mahallesi
 • Aşktan Mahallesi
 • Uzunharmanlar Mahallesi
 • Gödene Mahallesi
 • Kovanağzı Mahallesi
 • Melikşah Mahallesi
 • Uluırmak Mahallesi
 • Aydoğdu Mahallesi
 • Aymanas Mahallesi
 • Yaylapınar Mahallesi

Eğer Meram kiralık konut arayışınızı bir adım daha ileriye götürmek isterseniz ilçede hizmet veren emlakçılardan danışmanlık hizmeti satın alabilir veya sahibinden Meram kiralık daire ilanlarının bulunduğu EmlakJet listeleme sayfalarına bakarak, kendinize en uygun olan ilanı seçebilirsiniz. 

İlanları Haritada Görüntüle
Mahalle Rehberi
/static/icons/mahalle-rehberi.png

Bölgenin demografik özellikleri,fiyat değişimi, seçim sonuçlarını incele.

Emlak Haberleri
Kanal İstanbul’da Mevzuat Tamamlandı

Kanal İstanbul’da Mevzuat Tamamlandı

13 Ağustos 2020

Emlak Vergisi Mükelleflerine Güzel Ha...

Emlak Vergisi Mükelleflerine Güzel Ha...

12 Ağustos 2020

İkinci El Konut Kredisi Faiz Oranları...

İkinci El Konut Kredisi Faiz Oranları...

11 Ağustos 2020

Konutta Kredili Satışlar Arttı

Konutta Kredili Satışlar Arttı

10 Ağustos 2020

Temmuz Ayında En Çok Konut Aranan İll...

Temmuz Ayında En Çok Konut Aranan İll...

7 Ağustos 2020

Meram Kiralık Ev
Emlakjet
EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Size daha iyi hizmet sunmak için çerezler kullanıyoruz. emlakjet.com`u kullanarak çerezlere izin veriyorsunuz.

Emlakjet bir iLAB Ventures iştirakıdır.

Kariyer.netİşin OlsunSigortam.netArabam.comHangiKredi.comCimri.comNeredeKal.comSteelorbis.comChemorbis.com
Emlakjet.com © 2006-2020 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.