Emlakjet
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!

Konya Kiralık Ev

araması için 110 ilan bulundu
search
Konyacancel
1 - 28 arasındaki ilanlar listeleniyor.

Konya Kiralık Konut Arayanlar İçin Yol Gösterici Bilgiler

Emlakjet.com olarak yeni bir ev istediğinizde size o evi buldurmadan önce, şehriniz ile ilgili bilgi sahibi olabilmenize yardımcı oluyor. Konya kiralık konut arayanlar için ilin genel özellikleri, nüfusu, iklimi, ilçeleri, güncel konut piyasası ve konut kira fiyatları gibi bilgilere ulaşabileceğiniz yazımız sizlerle buluşuyor. Konya, Türkiye’de İç Anadolu Bölgesinin güney kesimindeki Konya Bölümünde yer alan ve yüzölçümü bakımından en büyük ilidir. 1875 yılında il statüsüne yükseltilmiştir. Toplam yüzölçümü 41,001 kilometrekare ve rakımı 1.016 metredir. İl plaka kodu 42, telefon alan kodu ise 332’dir. Bulunduğu coğrafyada çevresinde bulunan diğer iller;

 

 • Kuzeyinde Ankara ve Eskişehir illeri,
 • Güneyinde Antalya, Mersin ve Karaman illeri,
 • Batısında Isparta ve Afyon illeri,
 • Doğusunda Aksaray ve Niğde illeri bulunmaktadır.

 

2012 yılında UNESCO tarafından il sınırları içerisinde bulunan dünyanın en eski yerleşim yeri olan Çatalhöyük, Dünya Miras Listesine girmiştir. Konya doğal, tarihi güzellikleri ile birlikte ekonomik olarak da Türkiye’nin en gelişmiş illerinden biridir. 2016 yılı verilerine göre nüfusu 2.205.609 kişidir. Bu nüfusun yüzde 50,38’i kadın, yüzde 49,62’si erkektir. Konya kiralık konut arayanlar için kilometrekareye düşen insan sayısı 54 olarak hesaplanmıştır.

 

Konya Kiralık Konut Tercihi Yapabileceğiniz Nüfusu En Fazla Olan İlçeleri

2016 yılı TÜİK verilerine göre ilin idari yapılanması; 31 ilçe ve belediye, 1.196 mahalleden oluşmaktadır. Bunların nüfus olarak en kalabalık olanları ve il merkezine olan uzaklıkları şu şekildedir;

 

 • Selçuklu ilçesi; il merkezine uzaklığı 3 kilometre,
 • Karatay ilçesi; il merkezine uzaklığı 4 kilometre,
 • Meram ilçesi; il merkezine uzaklığı 4 kilometre,
 • Beyşehir ilçesi; il merkezine uzaklığı 90 kilometre
 • Akşehir ilçesi; il merkezine uzaklığı 131 kilometre,
 • Seydişehir ilçesi; il merkezine uzaklığı 107 kilometre,
 • Ereğli ilçesi; il merkezine uzaklığı 153 kilometre.

 

Şehir merkezinde bulunan ve en fazla tercih edilen Konya kiralık daire Selçuklu ilanlarına ulaşmak için listeleme sayfamızda ilçe filtrelemesini kullanabilirsiniz.

 

Konya Kiralık Konut Arayanlar İçin İlin İklim Koşulları

Bulunduğu coğrafi konum itibariyle Konya, kuzey-güney doğrultusunda çok geniş bir alana sahip olan Konya kapalı havzasında bulunmaktadır. Dolayısıyla farklı iklim tipleri yaşanabilmektedir. Güney kesimleri akdeniz iklimi etkisi doğrultusunda kış mevsiminde ılık ve yağışlı, yaz mevsiminde sıcak ve kuraktır. Güney kesiminde doğal güzellikleri ve iklim koşulları sebebiyle en falza tercih edilen Konya’da kiralık müstakil evler incelemek isterseniz listeleme sayfamıza göz atabilirsiniz. Kuzeye doğru gidildikçe ise karasal iklim özelliklerinden; yaz mevsimi sıcak ve kurak, kış mevsimi soğuk ve kar yağışlı geçmektedir. Konya kiralık daire arayanların tercih edeceği bölgeye göre değişiklik gösterdiğinden dolayı bölgenin iklim koşullarına hakim olmak oldukça önemlidir. Şehir ya da kırsal kesimlerde yıl boyunca karla kaplı gün sayısı ortalama üç aya varmaktadır.

 

Konya Kiralık Konut Arayanlar İçin Konut Kira Fiyatları

Emlakjet bölge raporu 2019 yılı Şubat Ayı verilerine göre bölgede kira piyasasında ortalama alan 150 metrekare, ortalama birim kira fiyatı ise 7 TL olarak hesaplanmıştır. Seçeceğiniz konutun buunduğu semte, çevresinde bulunduğu sosyal şartlara, bulunduğu siteye ya da evin özelliklerine göre fiyat aralığı değişim gösterebilmektedir. Konut tipine göre kira fiyatları ortalaması;

 

 • 1+1 70 metrekare daire kira fiyatı ortalama 833 TL,
 • 2+1 110 metrekare daire kira fiyatı ortalama 808 TL,
 • 3+1 155 metrekare daire kira fiyatı ortalama 980 TL,
 • 4+1 200 metrekare daire kira fiyatı ortalam 1.386 TL’dir.

 

Sizde hayalinizdeki evi hemen bulabilmek için, en güvenilir emlakçıdan veya sahibinden Konya kiralık daire Nalçacı Mahallesi ilanlarını incelemek için listeleme sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
100 metrekare konutun Türkiye ve İsta...

100 metrekare konutun Türkiye ve İsta...

15 Mayıs 2023

Fahiş Kiralara Karşı Yeni Formül

Fahiş Kiralara Karşı Yeni Formül

2 Mayıs 2023

İstanbullular En Çok Hangi Şehirlere ...

İstanbullular En Çok Hangi Şehirlere ...

2 Mayıs 2023

İstanbul’da 10 Bin TL’ye Kaç Metrekar...

İstanbul’da 10 Bin TL’ye Kaç Metrekar...

2 Mayıs 2023

Gayrimenkul Sektöründe Yeni Döneme Gi...

Gayrimenkul Sektöründe Yeni Döneme Gi...

2 Mayıs 2023

Emlakjet
Bjk Logo

BJK Erkek Basketbol Takımı Sponsoru

EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Emlakjet bir

iLab

grup şirketidir

Kariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.net
Emlakjet.com © 2006-2023 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.