/static/img/logo.svg
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!
search
Doğanyolcancel

Malatya Doğanyol Kiralık Ev

araması için uygun ilan bulunamadı

Doğanyol Kiralık Konut Arayan Okuyucularımız için İlçe Rehberi

Doğanyol kiralık konut arayışında olan okuyucularımız için hazırladığımız bu yazı sonrasında, ilçe hakkında çok daha fazla bilgi sahibi olacak ve böylelikle ev arama sürecinize daha rahat adımlar ile devam edebileceksiniz. Bilindiği üzere, konut arama süreci içerisinde bulunan her kişi, daha önceden seçilmiş olan ilçe ya da bölge hakkında fikir sahibi olmalıdır. Bu amaç ile hazırladığımız bu ilçe rehberinde Doğanyol ilçesinin coğrafi karakteristikleri, ekonomik faaliyetleri ve nüfus özellikleri gibi bir ilçeyi temel bir düzeyde tanıtacak kısa bilgilere yer vermeye özen gösterdik.

20 Mayıs 1990 senesinde Doğanyol, ilçe olma statüsünü elde etmiştir. Ancak bu kadar yakın bir tarihte ilçe olmasına rağmen, aslında yerleşim tarihi çok eskilere dayanmaktadır. Eskiden “Keferdiz” adıyla anılan Doğanyol’un, e az 500 sene önce de bir yerleşim birimi olarak kullanıldığı bilinmektedir.

Doğanyol Kiralık Konut Arayan Kişiler için İlçenin Coğrafi Karakteristikleri 

Öncelikle Doğanyol ilçesi, Doğu Anadolu Bölgesi sınırları içerisinde yer alan Malatya iline bağlıdır. İlçenin toplam yüz ölçümü 233 km2’dir. İlçenin denizden yüksekliği 860 metredir. İlçe arazisi, engebeli bir yapıya sahiptir. İlçenin güney ve batı yönlerinde dağlar bulunmaktadır. Dağlar haricindeki yerlerde de tarıma uygun topraklar kullanıma açıktır. Doğanyol ilçesi, Malatya il merkezine 91 kilometre uzaklıktadır. Karakaya Baraj, Gölü Doğanyol ilçesini Diyarbakır iline bağlı olan Çüngüş ilçesinden ve aynı zamanda Elâzığ iline bağlı olan Sivrice ilçesinden ayırmaktadır. İlçenin en yüksek noktası 2.116 metre yükseltisi ile Ulubaba Dağı’dır. İlçenin etrafında bulunan komşu lokasyonların bir listesi aşağıda sıralanmıştır:

  • İlçenin doğu tarafında Diyarbakır iline bağlı olan Çüngüş ve Çermik ilçeleri bulunmaktadır.
  • İlçenin batı tarafında Pütürge ilçesi bulunmaktadır.
  • İlçenin güney yönünde Adıyaman iline bağlı olan Gerger ilçesi bulunmaktadır.
  • İlçenin kuzey yönünde ise Elâzığ iline bağlı olan Sivrice ilçesi bulunmaktadır.

Doğanyol Kiralık Konut Bakan Okuyucularımız için İlçenin İklimi ve Ekonomik Faaliyetleri

Doğanyol kiralık ev arayan okuyucularımız için ilçe genelinde sert karasal iklim yaşanmaktadır. Yazlar serin ve kurak geçerken kış ayları soğuk ve sert geçmektedir. İlkbahar aylarında yağış miktarı artmaktadır. İlçede oturan kişiler çoğunlukla tarım ile uğraşmaktadır. Her ne kadar en çok kayısı üretilse de son yıllarda nar ve çilek de göze çarpan tarım ürünleri arasında yer almaktadır.

Doğanyol Kiralık Konut Araştıran Kişiler için İlçenin Nüfus Özellikleri ve Mahalleleri

2018 yılında yapılmış olan son nüfus araştırmalarının sonuçlarına göre, Doğanyol ilçesinde toplam 4.420 kişi yaşamaktadır. Bu insanların %50,61’i erkek olup geride kalan %49,39’luk kadarını da kadın nüfus meydana getirmektedir. İlçenin güncel nüfus artışı %11,03 olarak tespit edilmiştir. 

Doğanyol ilçesinde toplam 16 adet mahalle bulunmaktadır. Doğanyol kiralık ev arayan okuyucularımızın arasından seçebileceği mahallelerin en çok tercih edilenlerinin bir listesi aşağıda sıralanmıştır:

  • Çolak Mahallesi,
  • Gökçe Mahallesi,
  • İsak Mahallesi,
  • Koldere Mahallesi,
  • Damlı Mahallesi,
  • Burçköy Mahallesi.

Eğer siz de Doğanyol Çolak Mahallesi kiralık ev gibi bölge içerisinde olan bir ev arama süreci içerisinde iseniz ilçede yer alan emlakçıları ziyaret etmeyi ya da Emlakjet.com sitesi üzerinde bulunan listeleme sayfalarını kontrol etmeyi unutmayınız.

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
TÜİK 2020 Ağustos Konut Satış İstatis...

TÜİK 2020 Ağustos Konut Satış İstatis...

15 Eylül 2020

Konut Kredisi Faizleri Yükseldi

Konut Kredisi Faizleri Yükseldi

11 Eylül 2020

Emlak Danışmanları İçin Yeni Dönem Ba...

Emlak Danışmanları İçin Yeni Dönem Ba...

1 Eylül 2020

Emlak Danışmanları İçin Son 2 Gün

Emlak Danışmanları İçin Son 2 Gün

29 Ağustos 2020

Emlak Danışmanları İçin 1 Eylülde Yen...

Emlak Danışmanları İçin 1 Eylülde Yen...

28 Ağustos 2020

Doğanyol Kiralık Ev
Emlakjet
EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Size daha iyi hizmet sunmak için çerezler kullanıyoruz. emlakjet.com`u kullanarak çerezlere izin veriyorsunuz.

Emlakjet bir iLAB Ventures iştirakıdır.

Kariyer.netİşin OlsunSigortam.netArabam.comHangiKredi.comCimri.comNeredeKal.comSteelorbis.comChemorbis.com
Emlakjet.com © 2006-2020 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.