/static/img/logo.svg
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!
search
Yeşilyurtcancel

Malatya Yeşilyurt Kiralık Ev

araması için 15 ilan bulundu

Yeşilyurt Kiralık Konut Arayanlara Tercih Kılavuzu 

Yeşilyurt kiralık konut düşünenler için ilçe hakkında tüm önemli bilgileri tek bir yazıda derledik. Yazının sonunda hep hayal ettiğiniz o eve bir adım daha yaklaşmış olacaksınız. Yeşilyurt Türkiye Cumhuriyeti’nin en gelişmiş ve en kalabalık yirmi yedinci şehri olan Malatya iline bağlı bir yerleşim birimidir. On üç ilçeden oluşan Malatya, Doğu Anadolu Bölgesi’nin Yukarı Fırat Bölümü’nde yer almaktadır.  Yeşilyurt ise Malatya’nın en gelişmiş ve en kabalık ilçesidir. Kent nüfusunun yaklaşık olarak %38.25’i burada yaşamını sürdürmektedir. İlçenin tarihi çok eskilere dayanmaktadır. Bölgede birçok kavim ve medeniyet huzur içinde yaşamını sürmüştür. Semt merkezinde yapılan arkeolojik kazılar bölgede ilk yerleşimin Tunç Devri’nde başladığına işaret etmektedir. İl merkezine çok yakın bir mesafede yer alan semtte sekizinci ve dokuzuncu yüzyıldan kalma kalıntılara rastlanmaktadır. Bizans döneminde yapılan karakol kalıntıları bölge tarihine ışık tutmaktadır. Osmanlı İmparatorluğu döneminde Çırmıktı adını alan ilçe, daha sonra İsmet Paşa ismini almıştır. Bu isim siyasi nedenlerle 1957 yılında Yeşilyurt olarak değiştirilmiştir.

Yeşilyurt Kiralık Konut Bakanlara İlçenin Coğrafi Özellikleri

Yeşilyurt kiralık ev tercih edecekler için hazırladığımız yazının ilk bölümünde semtin coğrafi özelliklerine değindik. Zira coğrafi özellikler ve iklim yapısı, bir bölgedeki yaşayıştan, yerleşime, ekonomiden emlak piyasasına kadar birçok farklı konuyu etkilemektedir. Yeşilyurt ilçesi, Doğu Anadolu Bölgesi’nin sınırları içerisinde yer almaktadır. Semtin doğusunda Battalgazi, batısında Akçadağ ve Doğanşehir, güneyinde ise Çelikhan ve Adıyaman ili bulunmaktadır. Buna ek olarak semtin kuzeyinde Yazıhan ilçesi yer almaktadır. Kentin batı hattında yer alan semt dağlık ve engebeli bir arazi üzerine kurulmuştur. İlçe, 506 kilometrekarelik oldukça geniş bir arazi üzerine yayılmıştır. Buna ek olarak semtin denizden yüksekliği, bir başka deyişle rakımı yaklaşık olarak 1000 metredir. İlçe Güneydoğu Torosların uzantısı olan Malatya Dağları’nın çevresinde yer almaktadır. Semtin en önemli su kaynağı Beyler Çayı’dır. İlçede karasal iklim görülmektedir. Bu sebeple de yazlar sıcak ve kurak, kışlar ise soğuk ve kar yağışlıdır. İlçede gece gündüz sıcaklık farkları fazladır. Bu sebeple de fiziksel çözünme fazladır.Yeşilyurt kiralık daire arayanların iklim koşullarını göz önünde bulundurması oldukça önemlidir. 

Yeşilyurt Kiralık Konut Seçeceklere İlçenin Mahalleleri 

Yeşilyurt ilçesi birçok mahalle ve köyden meydana gelmiştir. Ancak, mezra, kom ya da çiftlik gibi köy altı yerleşimi bulunmamaktadır. Semtte 304.839 kişi yaşamını sürdürmektedir. Bu kişilerin %49’u erkek, geriye kalan %51’i ise kadındır. İlçe nüfusu 2012 yılından beri sürekli olarak artmıştır. Nüfus grafiği bugün de artma eğilimindedir.  Biz semti meydana getiren mahalleleri gelişmişliklerine ve nüfuslarına göre sıraladık. Malatya Yeşilyurt kiralık ev tercih etmek isteyenler listede ismi verilen mahallelerden bir ya da birkçaında araştırmalarını yoğunlaştırarak aramanızı kolaylaştırabilirsiniz:

 • Bostanbaşı Mahallesi 
 • Zaviye Mahallesi 
 • Yakınca Mahallesi 
 • Çilesiz Mahallesi 
 • Tecde Mahallesi 
 • Özalper Mahallesi 
 • Yavuz Sultan Selim Mahallesi 
 • İnönü Mahallesi 
 • Şeyh Bayram Mahallesi 
 • Turgut Özal Mahallesi 
 • Karakavak Mahallesi 
 • Cevatpaşa Mahallesi 

Eğer Yeşilyurt kiralık konut arayışınızı bir adım daha ileriye götürmek isterseniz ilçede hizmet veren emlakçılardan danışmanlık hizmeti alabilir veya sahibinden Yeşilyurt kiralık daire ilanlarının bulunduğu EmlakJet listeleme sayfalarına bakarak, kendinize en uygun olan ilanı seçebilirsiniz. 

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
Tapu Randevularında HES Kodu Zorunlul...

Tapu Randevularında HES Kodu Zorunlul...

23 Eylül 2020

Koronavirüs İle Beraber Emlak Seçimle...

Koronavirüs İle Beraber Emlak Seçimle...

22 Eylül 2020

Tapuda Yeni Dönem Başladı

Tapuda Yeni Dönem Başladı

21 Eylül 2020

TÜİK 2020 Ağustos Konut Satış İstatis...

TÜİK 2020 Ağustos Konut Satış İstatis...

15 Eylül 2020

Konut Kredisi Faizleri Yükseldi

Konut Kredisi Faizleri Yükseldi

11 Eylül 2020

Yeşilyurt Kiralık Ev
Emlakjet
EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Size daha iyi hizmet sunmak için çerezler kullanıyoruz. emlakjet.com`u kullanarak çerezlere izin veriyorsunuz.

Emlakjet bir iLAB Ventures iştirakıdır.

Kariyer.netİşin OlsunSigortam.netArabam.comHangiKredi.comCimri.comNeredeKal.comSteelorbis.comChemorbis.com
Emlakjet.com © 2006-2020 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.