/static/img/logo.svg
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!
search
Malatyacancel

Malatya Kiralık Ev

araması için 221 ilan bulundu
TÜM İLÇELER
1 - 30 arasındaki ilanlar listeleniyor.

Malatya Kiralık Konut Arayanlara İl Hakkında Merak Edilenler

Malatya Kiralık Konut tercih etmeyi düşünen sevgili Emlakjet okuyucuları için hazırladığımız bu yazıda şehrin ilçelerinden, emlak piyasasına ve nüfusundan coğrafyasına kadar birçok veriyi paylaştık. Malatya, Doğu Anadolu bölgesinde yer alır. Güney tarafında Adıyaman, kuzey tarafında Erzincan ve Sivas, batı tarafında Kahramanmaraş ve doğu tarafında Diyarbakır ve Elazığ illeri bulunur. 12.146 kilometrekarelik bir araziye sahip olan ilin deniz seviyesinden yüksekliği 977 metre civarlarındadır. Dağlık bir arazi yapısına sahip olan bölgede bulunan başlıca dağlar Nurhak, Yama ve Akçababa dağlarıdır. İle karasal iklim tipi hakimdir. Şehrin ormanlık arazisi çok yoktur. Halkın geçim kaynağı tarım ve hayvancılığa dayanmaktadır ve tarımda üretilen başlıca ürün ise kayısıdır. Nüfusu 786.673 kişiden oluşur. Bu nüfusun yaşlara göre dağılımında %46.42’si orta yaşlılar, %41.71’i gençler ve %11.97’sini yaşlılar oluşturur.

 

Malatya Kiralık Konut Arayanlar için İlin Kısaca Tarihi

Malatya’nın tarihi milattan önceki dönemlere kadar uzanmaktadır. Ticaret yolları üzerinde bulunmasıyla birçok uygarlığın dikkatini çekmiş olan bu yer için çeşitli savaşlar da verilmiştir. Bölgede yapılan araştırmalara göre Hititler, Asurlular, Urartular ve Persler gibi uygarlıklar zamanında buraya hüküm sürmüşlerdir. Romalılar ve Bizanslıların hakimiyetine de girmiş olan bölge daha sonları Türk hakimiyeti altına girmiştir. Şehir Osmanlı Devletinin hakimiyeti altına girdiğinde Dulkadir eyaletinin sancaklarından biriyken 1700’lü yılların ortalarında Diyarbakır’a bağlanmıştır. Cumhuriyet döneminde ise il konumuna getirilmiştir. Eğer siz de burada yaşamayı düşünüyorsanız Malatya kiralık ev ilanları için sitemizi ziyaret etmeniz yeterli.

 

Malatya Kiralık Konut Tercih Edeceklere İlin İlçeleri

2019 Türkiye İstatistik Kurumu verileri incelendiğinde ilin 13 ilçesi olduğunu görürüz. Bu ilçelerin içinden Malatya kiralık konut arayışında bazı bölgeler diğerlerine göre ön plana çıkmaktadır. Bu bölgelerin ön plana çıkması o bölgelerin merkezi bir yerde olması, sosyal imkanlara ve hastane-okul gibi yerlere yakınlığı, iş imkanlarının çokluğu gibi sebeplere dayanır. Malatya’nın en işlek caddelerinden biri olan Hasanbey Caddesini, Paşaköşkü mahallesi ve Çilesiz mahallesini buna örnek verebiliriz. Eğer sizde Malatya Hasanbeyde kiralık daire arıyorsanız emlakjet üzerinden caddede yer alan ilanlara ulaşabilirsiniz. Malatya’da kiralık konut arayanların tercih edebilecekleri ilçeler ise;

 

 • Battalgazi İlçesi
 • Kuluncak İlçesi
 • Yeşilyurt İlçesi
 • Doğanşehir İlçesi
 • Akçadağ İlçesi
 • Yazıhan İlçesi
 • Arapgir İlçesi
 • Hekimhan İlçesi
 • Pütürge İlçesi
 • Arguvan İlçesi
 • Darende İlçesi
 • Kale İlçesi
 • Doğanyol İlçesi

 

Malatya Kiralık Konut Bakanlara Fiyat Bilgileri

Malatya Kiralık Konut arayanların ilin emlak piyasasını araştırmasına gerek yok çünkü biz emlakjet ailesi olarak okuyucularımız için piyasayı çoktan araştırdık. 2019 Emlakjet bölge raporuna göre Malatya’da evler ortalama 150 metrekareden oluşmaktadır. Ortalama ev kirası 708 TL olarak gözlemlenmektedir. Metrekare başına düşen kira bedeli ise 5 TL olarak karşımıza çıkmaktadır. Kira bedelleri oda sayılarına göre ise 1+1 ve 70 metrekareden oluşan bir dairenin fiyatı 718 TL, 2+1, 110 metrekareden oluşan bir dairenin fiyatı 539 TL ve 3+1, 160 metrekareden oluşan bir dairenin fiyatı da 734 TL olarak incelenmektedir. Burada dikkat edilmesi gereken husus ise belirttiğimiz bu sayıların ortalama olmasıdır. Yani fiyatlar ilçeden ilçeye değişiklik gösterebilir. Hatta sadece ilçeden ilçeye değil evin büyüklüğü oda sayısı, konumu ve benzeri özelliklerine göre farklı kira bedelleriyle karşılaşılabilir. Kiralık ev arayışınızı hala sürdürüyorsanız emlakçıdan ya da sahibinden kiralık ev Malatya ilanlarına sitemiz üzerinden kolayca ulaşabilirsiniz.

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
Emlakjet ve TÜGEM’den Gayrimenkul Sek...

Emlakjet ve TÜGEM’den Gayrimenkul Sek...

1 Haziran 2021

Ev arayanların yüzde 70'inin bütçesi ...

Ev arayanların yüzde 70'inin bütçesi ...

24 Mayıs 2021

TUİK 2021 Nisan Konut Satış İstatisti...

TUİK 2021 Nisan Konut Satış İstatisti...

17 Mayıs 2021

Hayalimizdeki Ev 3 Oda Bir Salon

Hayalimizdeki Ev 3 Oda Bir Salon

22 Nisan 2021

Şişli İlçesindeki Güncel Yatırım Fırs...

Şişli İlçesindeki Güncel Yatırım Fırs...

19 Nisan 2021

Malatya Kiralık Ev
Emlakjet
EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Emlakjet bir iLAB Ventures iştirakıdır.

Kariyer.netİşin OlsunSigortam.netArabam.comHangiKredi.comCimri.comNeredeKal.comSteelorbis.comChemorbis.com
Emlakjet.com © 2006-2021 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.