/static/img/logo.svg
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!
search
Savurcancel

Mardin Savur Kiralık Ev

araması için uygun ilan bulunamadı

Savur Kiralık Konut Arayan Okuyucularımız için İlçe Rehberi

Savur kiralık konut arayışında olan okuyucularımız için hazırladığımız bu yazı sonrasında, ilçe hakkında çok daha fazla bilgi sahibi olacak ve böylelikle ev arama sürecinize daha rahat adımlar ile devam edebileceksiniz. Bilindiği üzere, konut arama süreci içerisinde bulunan her kişi, daha önceden seçilmiş olan ilçe ya da bölge hakkında fikir sahibi olmalıdır. Bu amaç ile hazırladığımız bu ilçe rehberinde Savur ilçesinin coğrafi karakteristikleri, ekonomik faaliyetleri ve nüfus özellikleri gibi bir ilçeyi temel bir düzeyde tanıtacak kısa bilgilere yer vermeye özen gösterdik.

“Savur” adı, Arapçada boyun anlamına gelen “savr” sözcüğünden türemiştir. Süryanicede de “savro” benzer bir anlam taşımaktadır. İlçenin tarihi Hititlere kadar gitmiştir. Bu kadar zengin bir geçmişe sahip olmasının izleri ilçe genelinde görülebilmektedir. Eski Ulu Cami, Romaniye ve Mor Yuhanın Kiliseleri ve Başkavak Köprüsü bunlardan yalnızca birkaç tanesidir.

Savur Kiralık Konut Arayan Kişiler için İlçenin Coğrafi Karakteristikleri 

Öncelikle Savur ilçesi, Güneydoğu Anadolu Bölgesi sınırları içerisinde yer alan Mardin iline bağlıdır. İlçenin toplam yüz ölçümü 1.049 km2’dir. İlçenin denizden yüksekliği 800 metredir. İlçe bir dağ yamacına konuşlanmıştır. Mardin il merkezine 47 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. İlçe sınırları içerisinden Savur Çayı geçmektedir. İlçenin kuzeybatı yönündeki geniş düzlükler, tarım amaçlı kullanılmaktadır. Sönmüş volkan kalıntıları ilçede mevcuttur. İlçeyi çevreleyen komşu şehirlerin bir listesi aşağıda sıralanmıştır:

 • İlçenin doğu kısmında Şırnak ili bulunmaktadır.
 • İlçenin batı kısmında Şanlıurfa ili bulunmaktadır.
 • İlçenin kuzey kısmında Diyarbakır ili bulunmaktadır.
 • İlçenin güney kısmında ise Mardin ili bulunmaktadır. 

Savur Kiralık Konut Bakan Okuyucularımız için İlçenin İklimi ve Ekonomik Faaliyetleri

Savur 1+1 kiralık ev arayan okuyucularımız için Savur ilçesinde Akdeniz iklimi ile birlikte karasal iklimin özelliklerini gösteren bir geçiş iklimi hüküm sürmektedir. Kış ayları oldukça sert hava koşullarında yaşanmaktadır. Yaz ayları ise sıcak ve kurak geçmektedir. İlçeye düşen yağışlar en çok ilkbahar aylarında görülmektedir. İlçenin yıllık ortalama sıcaklığı 16,5 santigrat derecedir. Bir sene içerisinde Savur’a düşen ortalama yağış miktarı ise 624 milimetredir. İlçenin doğal bitki örtüsünü çalı formundaki meşelikler meydana getirmektedir.

İlçede bulunan sulanabilir vadilerde kavakçılık, sebzecilik ve meyvecilik ile uğraşılmaktadır. Bazı köylerdeki kiraz bahçeleri de ilçe ekonomisine önemli katkılar sağlamaktadır. Ancak Savur etrafındaki terör ortamı sebebi ile ilçe ekonomisinin asıl yapıtaşı olan hayvancılık artık eskisi kadar sık yapılamamaktadır. 

Savur Kiralık Konut Araştıran Kişiler için İlçenin Nüfus Özellikleri ve Mahalleleri

2018 yılında yapılmış olan son nüfus araştırmalarının sonuçlarına göre, Savur ilçesinde toplam 27.304 kişi yaşamaktadır. Bu insanların %50,01’i erkek olup geride kalan %49,99’unu kadın nüfus meydana getirmektedir. İlçenin güncel nüfus artışı %1,96 olarak tespit edilmiştir. 

Savur ilçesinde toplam 41 adet mahalle bulunmaktadır. Savur 1+1 kiralık ev arayan okuyucularımızın arasından seçebileceği mahallelerin en çok tercih edilenlerinin bir listesi aşağıda sıralanmıştır:

 • Safa Mahallesi,
 • Sürgücü Mahallesi,
 • Kaplan Mahallesi,
 • Pınardere Mahallesi,
 • Başkavak Mahallesi,
 • İçören Mahallesi,
 • Üçkavak Mahallesi.

Eğer siz de Savur sahibinden günlük kiralık ev gibi bölge içerisinde olan bir ev arama süreci içerisinde iseniz ilçede yer alan emlakçıları ziyaret etmeyi ya da Emlakjet.com sitesi üzerinde bulunan listeleme sayfalarını kontrol etmeyi unutmayınız.

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
Ev almak için doğru zaman; konut fiya...

Ev almak için doğru zaman; konut fiya...

29 Kasım 2021

Türkiye’deki yabancı yatırımının yüzd...

Türkiye’deki yabancı yatırımının yüzd...

25 Kasım 2021

İnşaat Sektörü Güven Endeksi kasım ay...

İnşaat Sektörü Güven Endeksi kasım ay...

25 Kasım 2021

Yükselen Fiyatlara Rağmen Gayrimenkul...

Yükselen Fiyatlara Rağmen Gayrimenkul...

22 Kasım 2021

Elon Musk sahip olduğu son evi sattı!

Elon Musk sahip olduğu son evi sattı!

19 Kasım 2021

Emlakjet
EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Emlakjet bir iLAB Ventures iştirakıdır.

Kariyer.netİşin OlsunSigortam.netArabam.comHangiKredi.comCimri.comNeredeKal.comSteelorbis.comChemorbis.com
Emlakjet.com © 2006-2021 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.