/static/img/logo.svg
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!
search
İyiderecancel

Rize İyidere Kiralık Ev

araması için uygun ilan bulunamadı

İyidere Kiralık Konut Düşünenlere İlçe Rehberi

Emlakjet.com internette yeni bir ev arayan binlerce kişiye, istediği kriterlere en uygun, kaliteli ilanlarıyla buluşturarak; aranan evi kolaylıkla bulmayı sağlıyor. Her geçen gün büyüyen ailesi ile birlikte son teknolojik geliştirmeleriyle, internet kullanıcısının dilinden anlayan yeni nesil emlak bulma sitesi Emlakjet sizlere yardımcı olmaya devam ediyor. İyidere kiralık konut arayışında olanlar için özel olarak hazırladığımız ilçe rehberimizde; ilçenin genel bilgileri, tarihi, iklimi, nüfusu, coğrafyası, mahalleleri, konut piyasası hakkında tüm bilgilere ulaşabilecek ve tercihinizi ona göre yapabileceksiniz. 

İyidere, Türkiye’nin Karadeniz Bölgesi’nde yer alan Rize iline bağlı, ilin en batısında yer alan bir sahil ilçesidir. Coğrafi yapının yarattığı koşullar dolayısıyla köy ve kasaba arasında bir şehir görünümüne sahiptir. Geniş iş kaynakalrı, balıkçılık, tarım, hayvancılık ve çay tarımı olarak belirlenmektedir. Çay tarımında genellikle kadınlar çalışırken, erkekler bölgede sayısı 15’i bulan çay fabrikalarında çalışmaktadır. Ayrıca ilçenin sahile kıyısı olması dolayısıyla balıkçılık gerçekleştirilebilmektedir. İyidere ilçesinin etnik yapısında Türkler ve Lazlar ön plandadır. Yeşilliklerin sonsuz olduğu bir doğaya sahip olan klasik Karadeniz sahil ilçesidir. Kuzeyinde Karadeniz sahili bulunur, güneye gidildikçe yükselti artar ve rakım yükselir. Kıyı kesimde ılıman iklim görülürken iç kesimlerde daha karasal bir iklim yaşanır. İyidere kiralık konut arayışında olanlar için çevresinde bulunan diğer ilçeler ise şöyledir;

 • Kuzeyinde Karadeniz,
 • Güneyinde Kalkandere ilçesi,
 • Batısında Trabzon il sınırı,
 • Doğusunda Derepazarı ve Rize Merkez ilçesi ile çevrilidir. 

İyidere Kiralık Konut Arayışında Olanlar İçin İdari ve Nüfus Bilgisi

2019 yılı TÜİK verilerine göre ilçede yaşayan kişi sayısı 10.018’dir. Bu sayının yüzde 49,13’ü kadın, yüzde 50,87’si erkektir. İlçenin yüzölçümü toplam 28 kilometrekare, rakımı ise 50 metredir. 1990 yılında ilçe statüsüne yükselen İyidere kiralık daire seçimi yapabileceğiniz toplam 8 mahalle ve 7 köyü bulunmaktadır. Bu köyleri; Çiftlikköy, Denizgören, Köşklü, Yaylacılar, Taşhane, Kalecik, Büyükçiftlikköyüdür. İlçenin mahalleleri ise;

 • Fethiye Mahallesi, 
 • Yapraklar Mahallesi, 
 • Üstüpiler Mahallesi, 
 • Hazar Mahallesi, 
 • Yalıköy Mahallesi, 
 • Sarayköy Mahallesi, 
 • Çanakçeşme Mahallesi, 
 • Fıçıtaşı Mahallesidir. 

Nüfusu 2.109 kişi ile en fazla olan mahallesi Fıçıtaşı’dır. Bu mahalleyi nüfusu fazla olarak Hazar ve Yapraklar Mahallesi devam etmektedir. 

İyidere Kiralık Konut Piyasa Bilgileri

Emlakjet 2019 yılı Kasım ayı verilerine göre Rize’nin İyidere ilçesinde bulunan kiralık konutların genel piyasa bilgileri şu şekilde belirlenmiştir:

 • Konutun ortalama yaşam alanı 140 metrekare,
 • Metrekare birim kira ücreti en az; 3 TL,
 • Metrekare birim kira ücreti en fazla; 4 TL,
 • Ortalama konut kira fiyatı; 500 TL’dir. 

Tercih edeceğiniz dairenin ilçe merkezindeki mahallelerinde ya da kırsal kesimdeki köylerde bulunmasına göre fiyatlarda değişiklik görülebilmektedir. Kiralayacağınız dairenin iç ve dış özelliklerine dikkat ederek, kiralama işlemlerini gerçekleştirmeniz önerilmektedir. İhtiyacınıza yönelik en uygun evi kolaylıkla bulabilmek için sizde Emlakjet’in güvenilir emlakçılarından danışmanlık hizmeti alabilir ya da sitemizde bulunan en çok tercih edilen Rize İyidere Fıçıtaşı Mahallesi kiralık daire ilanlarını detaylıca inceleyebilirsiniz.

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
Tapu Randevularında HES Kodu Zorunlul...

Tapu Randevularında HES Kodu Zorunlul...

23 Eylül 2020

Koronavirüs İle Beraber Emlak Seçimle...

Koronavirüs İle Beraber Emlak Seçimle...

22 Eylül 2020

Tapuda Yeni Dönem Başladı

Tapuda Yeni Dönem Başladı

21 Eylül 2020

TÜİK 2020 Ağustos Konut Satış İstatis...

TÜİK 2020 Ağustos Konut Satış İstatis...

15 Eylül 2020

Konut Kredisi Faizleri Yükseldi

Konut Kredisi Faizleri Yükseldi

11 Eylül 2020

İyidere Kiralık Ev
Emlakjet
EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Size daha iyi hizmet sunmak için çerezler kullanıyoruz. emlakjet.com`u kullanarak çerezlere izin veriyorsunuz.

Emlakjet bir iLAB Ventures iştirakıdır.

Kariyer.netİşin OlsunSigortam.netArabam.comHangiKredi.comCimri.comNeredeKal.comSteelorbis.comChemorbis.com
Emlakjet.com © 2006-2020 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.