Emlakjet

Siirt Kiralık Ev

araması için 25 ilan bulundu
search
Siirtcancel

Siirt Kiralık Konut Arayanlar İçin Şehir Hakkında Genel Bilgiler

Emlakjet.com yeni bir ev arayanlar için yaşamak istedikleri şehir hakkında daha fazla bilgi sahibi olmaya yardımcı olacak şehir rehberi hazırlıyor. Siirt kiralık konut arayışında olanlar için hazırladığımız rehberimizde; şehir hakkında genel bilgiler, nüfusu, iklimi, okulları, hastaneleri, iklim özellikleri ve konut kira piyasası hakkında bilgiler yer alıyor.

 

Türkiye’nin Güneydoğu Anadolu Bölgesinin doğusunda konumlanan bir ildir. Asurlulardan kalma 3500 yıllık tarihe sahiptir ve Akabe Yolu şehrin içerisinde bulunmaktadır. Dünyada var olan üç Akabe yolundan biri burada bulunmaktadır. Yerli nüfusun büyük çoğunluğunu yerli Araplar, Türkler ve Kürtler oluşturmaktadır. Büyük Selçuklu Devletinden kalma Ulu Camii şehrin silüeti sayılmaktadır. 

 

Siirt ili toplam yüz ölçümü 6,182 kilometrekare ve rakımı 895 metredir. Siirt kiralık konut arayanlar için çevresinde bulunan diğer iller; doğusunda Van, Şırnak ve Hakkari illeri, güneyinde Şırnak, Mardin ve Batman İlleri, batısında Batman ili, Kuzeyinde Bitlis ve Van gölü bulunmaktadır. Güneydoğu Anadolu Bölgesi ile Doğu Anadolu Bölgesi arasında sınır illerden birisidir. Bulunduğu coğrafyanın denizden uzak ve yüksek rakımlı olmasından dolayı sert karasal iklim hakimdir. 

 

Siirt Kiralık Konut Tercihi Yapabileceğiniz İlçeleri

Siirt’in il plaka kodu 56, il telefon alan kodu ise 484’tür. 2018 yılı verilerine göre nüfusu 331.670’dir. Bu nüfus 171.189 erkek ve 160.481 kadından meydana gelmektedir. Siirt idari yapısı 2019 yılı TÜİK verilerine göre 7 ilçe, 12 belediye, 63 mahalle ve 275 köy oluşturmaktadır. Siirt kiralık daire tercih edebileceğiniz ilçeleri ve il merkezine uzaklıkları şu şekildedir;

 

 • Siirt Merkez İlçesi,
 • Baykan İlçesi, il merkezine uzaklığı 48 kilometre,
 • Pervari İlçesi, il merkezine uzaklığı 90 kilometre,
 • Kurtalam İlçesi, il merkezine uzaklığı 30 kilometre,
 • Şirvan İlçesi, il merkezine uzaklığı 28 kilometre,
 • Tillo İlçesi, il merkezine uzaklığı 9 kilometre,
 • Eruh İlçesi, il merkezine uzaklığı 53 kilometredir.

 

Siirt Kiralık Konut Arayanlar İçin İlin Konut Kira Piyasası

Emlakjet Bölge Raporu 2019 yılı Mart ayı verilerine göre Siirt’te toplam 88.853 adet konut, 10.779 adet işyeri bulunmaktadır. Siirt kiralık konut arayanlar için bu hanelerde yaşayan kişi sayısı 4,6 olarak belirlenmiştir. İlde bulunan şehirleşmiş alanlarda kiralık daire fiyatlarında ortalama konut alanı 150 metrekare, ortalama birim kira fiyatı ise 5 TL olarak hesaplanmıştır. Tercih edeceğiniz evin bulunduğu alana, sosyal alanlara yakınlığı ya da bulunduğu sitenin özelliklerine göre fiyatlarda değişiklik gösterebilmektedir. Konut tipine göre ortalama olarak 150 metrekare 3+1 daire kira fiyatı 736 TL olarak hesaplanmaktadır. En çok tercih edilen ilanlardan biri olan Siirt Bahçelievler kiralık daire ilanlarına ulaşabilmek için listeleme sayfamızı kontrol edebilirsiniz.

 

Siirt Kiralık Konut Arayanlar İçin İlde Bulunan Eğitim Kurumları ve Hastaneler

Siirt il sınırları içerisinde bulunan M.E.B’e bağlı anaokulu, ilkokul, ortaokul, lise ve yaygın eğitim kurumlarının sayısı 129’u merkez ilçesinde bulunmak üzere toplam 529 adettir. İl sınırları içerisinde bulunan tek Yükseköğretim Kurumu ise Siirt Üniversitesidir ve Merkez ilçesinde konumlanmaktadır. Üniversite öğrencilerinin tercihi olan Siirt apart evler kiralık ilanları için listeleme sayfamızı detaylıca inceleyebilir ve bütçenize en uygun daireyi tercih edebilirsiniz.

 

Siirt’te bulunan sağlık kurumları;

 

 • Siirt Devlet Hastanesi
 • Pervari Devlet Hastanesi
 • Siirt Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi
 • Baykan Devlet Hastanesi
 • Kurtalan Devlet Hastamesi
 • Eruh Devlet Hastanesi

 

Sizde aradığınız evi kolaylıkla seçebilmek için en güvenilir emlakçıdan ya da sahibinden Siirt Merkez satılık müstakil evler gibi en çok tercih edilen ilanları listeleme sayfamızdan ziyaret edebilir ve detaylıca inceleyebilirsiniz.

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
Emlakjet Ekim Ayı Gayrimenkul Veriler...

Emlakjet Ekim Ayı Gayrimenkul Veriler...

20 Kasım 2023

Birikimlerini Arsada Değerlendirmek İ...

Birikimlerini Arsada Değerlendirmek İ...

16 Kasım 2023

Evlerini Satan Yatırımcılar Arsa ve İ...

Evlerini Satan Yatırımcılar Arsa ve İ...

14 Kasım 2023

Konut, İş Yeri, Arsa Tapusu Olanlar A...

Konut, İş Yeri, Arsa Tapusu Olanlar A...

14 Kasım 2023

Hisseli Tapusu Olanlara Son Dakika Uy...

Hisseli Tapusu Olanlara Son Dakika Uy...

14 Kasım 2023

Emlakjet
Bjk Logo

BJK Erkek Basketbol Takımı Sponsoru

EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet
EmlakjetEmlakjetEmlakjet

Emlakjet bir

iLab

grup şirketidir

Kariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.net
Emlakjet.com © 2006-2023 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.