/static/img/logo.svg
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!
search
Gerzecancel

Sinop Gerze Kiralık Ev

araması için uygun ilan bulunamadı

Gerze Kiralık Konut Araştıran Okuyucularımız için İlçe Hakkında Kısa Bilgiler

Gerze kiralık konut arayışında olan okuyucularımız için hazırladığımız bu yazı sonrasında, ilçe hakkında çok daha fazla bilgi sahibi olacak ve böylelikle ev arama sürecinize daha rahat adımlar ile devam edebileceksiniz. Bilindiği üzere, konut arama süreci içerisinde bulunan her kişi, daha önceden seçilmiş olan ilçe ya da bölge hakkında fikir sahibi olmalıdır. Bu amaç ile hazırladığımız bu ilçe rehberinde Gerze ilçesinin coğrafi karakteristikleri, konumu ekonomik faaliyetleri, mahalleleri ve nüfus özellikleri gibi bir ilçeyi temel bir düzeyde tanıtacak kısa bilgilere yer vermeye özen gösterdik.

Gerze, 20 Mayıs 1990 tarihinde alınan bir karar ile birlikte, bir ilçe olma statüsünü elde etmiştir. 

Gerze Kiralık Konut Arayan Kişiler için İlçenin Coğrafi Özellikleri ve Konumu

Gerze ilçesi, Karadeniz Bölgesi sınırları içerisinde bulunan Sinop iline bağlıdır. İlçenin yüz ölçümü 594 km2’dir ve denizden yüksekliği ise 50 metredir. Sinop il merkezine karayolu ile 39 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Hemen yakınında bulunan Samsun iline ise 132 kilometrelik bir mesafesi vardır. İlçe sınırları içerisinde, yüksekliği 900 metre civarında olan Elma Dağı ve Köse Dağı bulunmaktadır. Bu iki dağ haricinde, Dede Dağı ve Hasan Dağı da önemli yükseltiler arasındadır. İlçede ormanlık alan bol miktarda bulunmaktadır. İlçe arazisi meyilli olduğu için, Gerze’deki yerleşim dağınık bir yapıya sahiptir. Aynı zamanda ilçede Çakıroğlu Çayı ve Sarıyer Deresi önemli akarsuları meydana getirmektedir. Birçok yayla da Gerze’de mevcuttur. İlçenin etrafında bulunan komşu lokasyonların bir listesi aşağıda sıralanmıştır:

 • İlçenin kuzey yönünde Karadeniz bulunmaktadır.
 • İlçenin güney yönünde Boyabat ve Durağan ilçeleri bulunmaktadır.
 • İlçenin doğu yönünde Dikmen ilçeleri bulunmaktadır.
 • İlçenin batı yönüne Sinop il merkezi bulunmaktadır.

Gerze Kiralık Konut Arayanlar için İlçenin İklimi ve Ekonomik Faaliyetleri 

Gerze kiralık ev düşünenler için ilçede Karadeniz iklimi görülmektedir. Kış mevsimi ve yaz mevsimi arasındaki sıcaklık farkı çok yüksek değildir. Kış mevsiminde sıcaklık ortalama 7 santigrat derece iken yaz mevsiminde bu ortalama 20 santigrat dereceye yükselmektedir. Gerze’de bir yıldaki ortalama sıcaklık 14 santigrat derecedir. Temmuz ayı, yılın en sıcak ayıdır. Yılın en soğuk ayı ise Şubat ayıdır. Bir yıl içerisinde Gerze ilçesine düşen ortalama yağış miktarı 690 milimetredir. 

Gerze ekonomisini tarım, hayvancılık, turizm, sanayi, madencilik ve ormancılık gibi pek çok çeşitte sektör meydana getirmektedir. Tarım sektörü içerisinde, son yıllarda yapılan gelişmeler ile birlikte seracılık artmıştır. Dolayısıyla sebze üretiminde de artış görülmüştür. Bunun haricinde buğday, arpa, tütün ve yulaf en çok üretilen ürünler arasında bulunmaktadır. Bölgenin en geniş kumsalı burada olduğundan etraftan çok ziyaretçi gelmektedir. Yayla turizmi de ilçe ekonomisine büyük katkılarda bulunmaktadır. 

Gerze Kiralık Konut Bakan Okuyucularımız için İlçenin Demografik Karakteristikleri ve Mahalleleri

2018 yılında yapılmış olan son nüfus araştırmalarının sonuçlarına göre, Gerze ilçesinde toplam 24.946 kişi yaşamaktadır. Bu insanların %49,29’u erkek olup geriye kalan %50,71’ini ise kadın nüfus meydana getirmektedir. İlçenin güncel nüfus artışı %5,43 olarak tespit edilmiştir. 

Gerze ilçesinde 7 adet mahalle ve 42 adet köy mevcuttur. Gerze kiralık ev arıyorsanız seçebileceğiniz mahalleri aşağıda listeledik:

 • Hamidiye Mahallesi,
 • 19 Mayıs Mahallesi,
 • Atatürk Mahallesi,
 • Çarşı Mahallesi,
 • Cumhuriyet Mahallesi,
 • Köşk Mahallesi,
 • Yeni Mahallesi.

Gerze Hamidiye Mahallesi kiralık yazlık benzeri, ilçe çevresindeki konut arayışlarınız için yerel emlakçıları ziyaret edebilir, Emlakjet.com üzerindeki listeleme sayfalarına göz atabilirsiniz.

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
Hayalimizdeki Ev 3 Oda Bir Salon

Hayalimizdeki Ev 3 Oda Bir Salon

22 Nisan 2021

Şişli İlçesindeki Güncel Yatırım Fırs...

Şişli İlçesindeki Güncel Yatırım Fırs...

19 Nisan 2021

TUİK 2021 Mart Konut Satış İstatistik...

TUİK 2021 Mart Konut Satış İstatistik...

16 Nisan 2021

Kiralık ev arayanların yarısının bütç...

Kiralık ev arayanların yarısının bütç...

20 Mart 2021

Kağıthane Bölgesindeki Güncel Yatırım...

Kağıthane Bölgesindeki Güncel Yatırım...

19 Şubat 2021

Gerze Kiralık Ev
Emlakjet
EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Emlakjet bir iLAB Ventures iştirakıdır.

Kariyer.netİşin OlsunSigortam.netArabam.comHangiKredi.comCimri.comNeredeKal.comSteelorbis.comChemorbis.com
Emlakjet.com © 2006-2021 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.