/static/img/logo.svg
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!
search
Tuncelicancel

Tunceli Kiralık Ev

araması için uygun ilan bulunamadı

Tunceli Kiralık Konut Arayanlar İçin İl Rehberi

Tunceli kiralık konut tercih etmeden önce, kentin coğrafi özelliklerinden emlak piyasasına kadar çok geniş bir alanda bilgi sahibi olmak istemez misiniz? Sizin için hazırladığımız bu yazıyı okuduktan sonra şehri daha yakından tanıyacak ve hayallerinizdeki eve bir adım daha yaklaşacaksınız. Ülkemizin Doğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan Tunceli ili, Yukarı Fırat kısmında yer almaktadır. Kentin kuzeyinden, batısına kadar uzun bir çizgide Munzur Dağları yer almaktadır. Bu sıradağların yüksekliği 3.450 metreye kadar ulaşmaktadır. Aynı zamanda şehrin doğusunda Bingöl Dağları ve Peri Suyu, güneyinde ise Keban Baraj Gölü yer almaktadır. Tunceli, 7.774 kilometrekarelik geniş bir arazi üzerine kurulmuş vaziyettedir ve şehrin denizden yüksekliği, bir başka deyişle rakımı 914 metredir. 

 

Tunceli Kiralık Konut Bakanlara Kentin Ekonomik Yapısı

Tunceli kiralık ev düşünenlerin birçoğu kentin ekonomik yapısı ve istihdam potansiyeli hakkında çeşitli soru işaretlerine sahip olabilir. Doğu Anadolu Bölgesi’nin en gelişmiş illerinden biri olan Tunceli’de yerel halkın temel ekonomik faaliyeti tarım ve hayvancılıktır. Sanayi tesislerinin sayısının az olduğu kentte, balıkçılık ve arıcılıkta yapmaktadır. Hayvancılık faaliyetlerinde ise genellikle küçükbaş hayvanlar tercih edilmektedir. Karasal iklimin hüküm sürdüğü kentin arazisi de oldukça engebeli bir yapıya sahiptir. Bu sebeple ekili, dikili alan sayısı azdır. Bölgede arpa, şekerpancarı, fasulye, soğan ve tütün yetiştirilmektedir. Bölgede üretilen tütün, oldukça ünlüdür. Elde edilen tarımsal ürünler, sınırlı sayıdaki sanayi tesisinde işlenir ve kent pazarına dağıtılır. Tunceli, dağlar ile çevrili olduğundan şehre ulaşım yolları sınırlıdır. Bu durum, kent ekonomisini olumsuz yönde etkilemektedir.

 

Tunceli Kiralık Konut Tercih Edecekler İçin İlçe Bilgisi

İl statüsüne sahip olan Tunceli’nin nüfusu, 2019 Yılı TÜİK Verilerine göre 88.198’dir. Kentteki nüfusun %44.31’i kadın, geriye kalan %55.69’u ise erkektir. Tunceli’nin nüfusu bir yılda 5.700 kişi artmıştır ve kentte kilometrekareye düşen kişi sayısı 11 olarak hesaplanmıştır. Bu rakam Türkiye ortalamasının oldukça altındadır. Eğer sakin bir hayat yaşamak istiyorsanız,  Tunceli kiralık müstakil ev arayışınız oldukça isabetli olacaktır. Bir diğer yandan, Tunceli ili sekiz ilçe, dokuz belediye ve belediyelere bağlı 43 mahalle ile 354 köyden meydana gelmektedir. Tunceli kiralık daire arayışı aktif bir şekilde devam edenler aşağıda yer verilen ilçelere bakabilirler:

 

  • Çemişgezek
  • Hozart
  • Mazgirt
  • Merkez
  • Nazimiye
  • Ovacık
  • Pertek 
  • Pülümür

 

Tunceli Kiralık Konut Fiyat Bilgisi

EmlakJet Bölge Raporu’na göre, Tunceli’de toplam 44.205 adet konut vardır. Hane başına düşen kişi sayısı, 1.86 kişi ile Türkiye ortalamasının altındadır. Kentteki kiralık evlerin ortalama kullanım alanı 144 metrekare olarak hesaplanmıştır. Metrekare başına düşen birim kira ise yalnızca 5 Türk Lirası’dır. Bu durumda, Tunceli kiralık ev düşünen bir kişinin her ay yaklaşık 738 Türk Lirası ödemeye hazırlıklı olması gerekmektedir. Fakat seçtiğiniz konut tipi ve bu konutun yer aldığı lokasyon, bahsi geçen ortalama fiyatı değiştirebilir. Eğer kent merkezinde büyük bir ev tutmak istiyorsanız, bütçenizi ona göre ayarlamanızda yarar olacaktır. Ayrıca hayalinizi kurduğunuz evin konut tipi, lokasyon üzerinde de belirleyici olabilir. Örneğin, Tunceli 1+1 kiralık daire arayışı içerisinde olan bir kişinin, Munzur Üniversitesi çevresinde aramalarını yoğunlaştırması gerekebilir. Eğer Tunceli Kiralık Konut arayışınız aktif olarak devam ediyorsa, kentte yer alan emlakçılardan danışmanlık hizmeti alabilir veya Tunceli kiralık daire sahibinden ilanlarının da yer aldığı EmlakJet listeleme sayfalarına göz atabilirsiniz. 

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
Ev almak için doğru zaman; konut fiya...

Ev almak için doğru zaman; konut fiya...

29 Kasım 2021

Türkiye’deki yabancı yatırımının yüzd...

Türkiye’deki yabancı yatırımının yüzd...

25 Kasım 2021

İnşaat Sektörü Güven Endeksi kasım ay...

İnşaat Sektörü Güven Endeksi kasım ay...

25 Kasım 2021

Yükselen Fiyatlara Rağmen Gayrimenkul...

Yükselen Fiyatlara Rağmen Gayrimenkul...

22 Kasım 2021

Elon Musk sahip olduğu son evi sattı!

Elon Musk sahip olduğu son evi sattı!

19 Kasım 2021

Emlakjet
EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Emlakjet bir iLAB Ventures iştirakıdır.

Kariyer.netİşin OlsunSigortam.netArabam.comHangiKredi.comCimri.comNeredeKal.comSteelorbis.comChemorbis.com
Emlakjet.com © 2006-2021 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.