Emlakjet

Aksaray Ağaçören Satılık Daire

araması için uygun ilan bulunamadı
search
Ağaçörencancel
Aksaraycancel
warning
Sonuç Bulunamadı
Aramanıza uygun ilan bulunamadı. Arama kriterlerinizi değiştirerek tekrar deneyebilirsiniz.
Tüm Filtreleri Temizle

Ağaçören Satılık Daire Alacaklar İçin İlçe Hakkında Yol Gösterici Bilgiler İçeren Rehber

Emlakjet.com yeni bir ev sahibi olmak isteyen herkese her yıl binlerce ilan arasından aradığınız kritere en uygun ilanı kolaylıkla bulabilmenize yardımcı olmaya devam ediyor. Ağaçören satılık daire arayışında olanlar için özel olarak hazırladığımzı ilçe rehberimizde; ilçenin genel bilgileri, tarihi, coğrafyası, nüfusu, iklim özellikleri, idari yapısı ve konut piyasası gibi bilmek istediğiniz her şeyi bulabileceksiniz.

 

Aksaray il merkezinin 79 kilometre kuzeyinde bulunan bir ilçesidir Ağaçören. M.Ö. 3.-4. yüzyıla kadar uzanan ilçe tarihinde; Hititler tarafından yerleşim alanı olarak kullanıldığı bilinen ilk dönemdir. Taşkale Ve Kilise mevkiinden elde edilen buluntulara göre ise daha sonra Bizanslıların egemenliğinde iken Kapadokya Bölgesi içerisinde kaldığı bilinmektedir. Türklerin Anadolu’ya geçiş sürecinde ilk olarak bölgeye Oğuzların Peçenekler’i yerleşmeye başlamıştır. Anadolu Selçukluların hakimiyeti altında iken bölgede pek çok tarihi miras bırakılmıştır. Osmanlı İmparatorluğu döneminde pek bir hareketlilik görülmeyen bir bölgedir, mütareke döneminde işgal edilmemiştir. İşgal altında kalan bölgelerden çok sayıda göç almıştır. 

 

Önceki ismi ‘’Panlı’’ olan Ağaçören’de 1933 yılına kadar Aksaray’ın bir nahiyesi konumundadır. 1961 yılında ‘’Ağaçören’’ ismini alan ilçe Ankara’ya bağlı iken Aksaray’ın müstakil il statüsüne getirilince Aksaray’ın bir ilçesi konumuna getirilmiştir. Ağaçören satılık konut almayı düşünenler için çevresinde bulunan diğer ilçeler şunlardır;

 

  • Doğusunda Ortaköy İlçesi,
  • Batısında Şereflikoçhisar İlçesi,
  • Güneyinde Aksaray Merkez İlçesi,
  • Kuzeyinde Sarıyahşi İlçesi ile komşudur.

 

2018 yılı sayımlarına göre nüfusu 8.320’dir. Bu nüfusun yüzde 50,40’ı kadın, yüzde 49,60’ı erkekten oluşmaktadır. Toplam yüzölçümü 318 kilometrekare, rakımı 1200 metredir. İlçedeki yerleşim alanı plato olmasına rağmen ilçe merkezi bir tepe üzerinde kuruludur. 

 

Ağaçören Satılık Daire Arayanlar İçin İlçenin İdari Yapılanması

1936 yılına kadar ankara’nın Şereflikoçhisar İlçesine bağlı Nahiye iken 1957 yılında Belediye teşkilatı kurularak ilk adımını atmıştır. 1989 yılında kabul edilen kanuna göre il olan Aksaray’a bağlanmıştır. İlçe içeriisnde 27 köy, 1 kasaba, 4 adet mezrası bulunmaktadır. Ağaçören Kale Mahallesi satılık daireler için listeleme sayfamızı kontrol edebilir ve en uygun ilana ulaşabilirsiniz. Ağaçören satılık daire arayanlar için tercih edilebilecek diğer mahalleleri şunlardır;

 

  • Zafer Mahallesi
  • Gümüştepe Mahallesi
  • Yenişabanlı Mahallesi
  • Kale Mahallesi
  • Yurtsever Mahallesi
  • Yeni Mahallesi

 

Ağaçören Satılık Daire Almayı Düşünenler İçin Konut Satış Piyasası

Emlakjet Bölge Raporu 2019 yılı Mayıs ayı verilerine göre ilçede bulunan toplam konut sayısı 1.687, iş yeri sayısı ise 398’dir. Bu konutlarda hane başına ortalama 2,11 kişi yaşadığı hesaplanmıştır. Ağaçören satılık daire arayanlar için konut durumunda ilçe olduktan sonra bir hayli gelişme yaşandığı belirtilmektedir. Modern tarzda sayılabilecek çok katlı binalar yapılmıştır ve yenileri yapılmaya devam etmektedir. İlçede konut piyasasında sıkıntı bulunmaktadır, az sayıda konutlar bulunmaktadır. İlçe merkezinde imar planı uygulaması ile planlı bir şehirleşme görülebilir. Küçük bir ilçe olmasına rağmen devlet desteği ile kentleşmenin devam edeceği bilinmektedir. 

 

Ağaçören Satılık Daire Arayanlar İçin İlçedeki Sosyal Yaşam

İlçe halkı tarım ve hayvancılık ile uğraşmakta, ticaretle uğraşanların da sayısı bir hayli artmaktadır. İlçe merkezi ile köyler arasındaki ilişkilerin artmış olmasına rağmen nüfusun az olmasından dolayı sosyal aktivitelere arzu edilen seviyede ulaşılamamaktadır. Gelenek ve göreneklerine bağlı bir halk sebebiyle düğün ve ölüm gibi olaylarda toplumda birlik sağlanabilmektedir. 

 

Ağaçören satılık daire arayışında olanlar için ilçede; 1 adet futbol sahası, okul bahçelerinde olmak üzere 3 adet voleybol ve basketbol sahası bulunmaktadır. Ağaçören’de 8 kıraathane, 1 adet 15 yataklı otel, 5 adet lokanta, 3 adet fırın, 6 adet akaryakıt istasyonu ve toplam 32 adet market/bakkal bulunmaktadır. Her hafta çarşamba günü halk pazarı kurulmaktadır. Sizde aradığınız evi kolaylıkla bulabilmek için bölgedeki güvenilir emlakçıların ya da sahibinden Aksaray Ağaçören Gümüştepe Mahallesi satılık daire ilanları gibi en çok tercih edilen ilanlara listeleme sayfamızı ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
Konut Fiyatları Neden Hızla Artıyor? ...

Konut Fiyatları Neden Hızla Artıyor? ...

26 Eylül 2023

Yabancı Yatırımcı Gözünü Trakya’ya Di...

Yabancı Yatırımcı Gözünü Trakya’ya Di...

26 Eylül 2023

Büyükşehirlerde Yeni Konut Modelleri!...

Büyükşehirlerde Yeni Konut Modelleri!...

26 Eylül 2023

TOKİ, 43 İlde 212 Konut ve 17 İlde 14...

TOKİ, 43 İlde 212 Konut ve 17 İlde 14...

25 Eylül 2023

7 Milyon Kiracıyı Ev Sahibi Yapacak K...

7 Milyon Kiracıyı Ev Sahibi Yapacak K...

22 Eylül 2023

Emlakjet
Bjk Logo

BJK Erkek Basketbol Takımı Sponsoru

EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet
EmlakjetEmlakjetEmlakjet

Emlakjet bir

iLab

grup şirketidir

Kariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.net
Emlakjet.com © 2006-2023 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.