/static/img/logo.svg
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!
search
Borçkacancel

Artvin Borçka Satılık Daire

araması için uygun ilan bulunamadı

Borçka Satılık Daire Arayanlar için İlçe Rehberi

Borçka satılık daire düşünenlerin işlerini kolaylaştıracak bir yazı hazırladık. İlçenin coğrafi özelliklerinden, mahallelerine kadar birçok farklı konuya değindiğimiz bu yazıyı okuduktan sonra aklınıza takılan tüm soruların cevaplarına ulaşacaksınız. Borçka, Türkiye’nin Karadeniz Bölgesi’nin doğusunda yer alan Artvin iline bağlı bir ilçedir ve kentin en gelişmiş üçüncü yerleşim birimidir. Borçka, 805 kilometrekarelik bir alana yayılmıştır ve Gürcistan Devleti ile sınır komşusudur. Semtin denizden yüksekliği ise 108 metredir. İlçenin batısında Hopa, güneyinde Artvin ve Murgul, doğusunda Şavşat, kuzeyinde ise Gürcistan bulunmaktadır. Kent merkezinden 75 kilometre uzakta yer alan ilçe, Karadeniz’den 36 kilometre uzakta bulunmaktadır. Karadeniz ikliminin hüküm sürdüğü ilçenin doğal bitki örtüsü ise ormandır.

Borçka Satılık Daire Bakanlara İlçenin Kısa Tarihi

Hayatınızı geçirmeyi planladığınız bir bölgenin tarihi hakkında bilgi sahibi olmak, o bölge ile aranızda daha güçlü bir bağ oluşmasını sağlayacaktır. Bu sebeple Borçka satılık ev arayanlar, ilçenin çok eskilere dayanan geçmişi hakkında mutlaka bilgi sahibi olmalıdırlar. Borçka’da bilinen ilk yerleşim MÖ 2. Yüzyılda gerçekleşmiştir. Tarih boyunca farklı uygarlıklara ev sahipliği yapan ilçe MS 6.yüzyılda Bizans tarafından alınmıştır. Daha sonra Gürcülerin eline geçen ilçe, 461 yılında Fatih Sultan Mehmet döneminde Osmanlı İmparatorluğu’na bağlanmıştır. 93 Harbinin gerçekleştiği 1878 yılında Ruslar tarafından ele geçirilen ilçe 1918’e kadar Rus hakimiyetinde kalmıştır. Daha sonra İngilizler tarafından da işgal edilen ilçe, 1921 yılında düşman işgalinden kurtarılmıştır. Yine aynı yıl ilçe statüsü almıştır.

Borçka Satılık Daire Tercih Edeceklere İlçenin Ekonomik Durumu

Bir bölgenin ekonomisi, o bölgenin yerleşimi, kalkınma hızı ve hatta emlak piyasası üzerinde doğrudan belirleyici olacaktır. Borçka çömlek yapımı ile ünlü bir ilçedir ve bölgede birçok el sanatı hala yerel halk tarafından devam ettirilmektedir. Stratejik konumu ve Gürcistan’a yakınlığı sebebiyle, ilçe küçük bir ticaret merkezi haline almıştır. Coğrafi koşullar el verdiği ölçüde tarım ve hayvancılık yapılmaktadır. İlçede çay ve fındık yetiştirilmektedir. Katma değeri yüksek kivi meyvesi de son zamanlarda yaygın bir şekilde üretilmektedir. İlçe merkezinde yer alan çay ve fındık işletmeleri, yerel halkın küçük bir kısmına istihdam olanağı sağlamıştır. Borçka satılık daire tercihinizde kararlı iseniz, ilçenin ekonomik durumunu göz önünde bulundurmanız sizin yararınıza olacaktır.

Borçka Satılık Daire Düşünenlere İlçenin Demografisi

01 Şubat 2019 Tarihinde yayınlanan TÜİK Raporu’na göre, ilçede ikamet edenlerin sayısı 25.500’e ulaşmış vaziyettedir. Mevcut durumu ile Borçka, Artvin’in Merkez ve Hopa’dan sonra en kalabalık üçüncü ilçesidir. Kent nüfusunun %14.65’ine ev sahipliği yapan Borçka’da yaşamını devam ettirenlerin %48.64’ü kadın, geriye kalan 551.36’sı kadındır. 2013 yılından itibaren sürekli olarak düşen ilçe nüfusu 2017-2018 yılları arasında güçlü bir artış göstermiştir ve popülasyonun artış hızı %17.53 olarak hesaplanmıştır. İlçe, beş mahalle ve otuz yedi köyden meydana gelmektedir. Bucak veya mezra yerleşimi bulunmamaktadır. Artvin Borçka satılık ev düşünenler, aşağıda gelişmiş sıralamasına göre yer verilen mahallelerden bir ya da birkaçında arayışlarını yoğunlaştırabilirler:

  • Merkez Mahallesi

  • Gündoğdu Mahallesi

  • Aksu Mahallesi

  • Küçük Köy Mahallesi

  • Yeni Yol Mahallesi

Eğer Borçka satılık daire arayışınız bir adım ileriye götürmek isterseniz, ilçede danışmanlık hizmeti sunan emlakçılar ile iletişim kurabilir veya sahibinden Artvin Borçka satılık konut ilanlarının yer aldığı EmlakJet listeleme sayfalarını ziyaret edebilirsiniz.

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
JetFırsat Özelliği İle En Uygun Evi B...

JetFırsat Özelliği İle En Uygun Evi B...

26 Eylül 2020

Tapu Randevularında HES Kodu Zorunlul...

Tapu Randevularında HES Kodu Zorunlul...

23 Eylül 2020

Koronavirüs İle Beraber Emlak Seçimle...

Koronavirüs İle Beraber Emlak Seçimle...

22 Eylül 2020

Tapuda Yeni Dönem Başladı

Tapuda Yeni Dönem Başladı

21 Eylül 2020

TÜİK 2020 Ağustos Konut Satış İstatis...

TÜİK 2020 Ağustos Konut Satış İstatis...

15 Eylül 2020

Borçka Satılık Daire
Emlakjet
EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Size daha iyi hizmet sunmak için çerezler kullanıyoruz. emlakjet.com`u kullanarak çerezlere izin veriyorsunuz.

Emlakjet bir iLAB Ventures iştirakıdır.

Kariyer.netİşin OlsunSigortam.netArabam.comHangiKredi.comCimri.comNeredeKal.comSteelorbis.comChemorbis.com
Emlakjet.com © 2006-2020 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.