/static/img/logo.svg
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!
search
Sasoncancel

Batman Sason Satılık Daire

araması için uygun ilan bulunamadı

Sason Satılık Daire Arayan Kişiler için Bölge Rehberi

Sason satılık daire arayan kişiler için hazırlanan bu yazıda bölgenin nüfusu, coğrafyası, ekonomisi gibi önemli bilgiler göreceksiniz. Öncelikle Sason ilçesi, Güneydoğu Anadolu bölgesinin Batman ilçesine bağlıdır. Batman ilinin altı büyük ilçesinden bir tanesidir. Bu altı ilçeden en önemlileri Batman Merkez ilçesi ve Kozluk ilçesi iken Sason ilçesi en büyük üçüncü ilçesidir. Sason ilçesinde birçok doğal güzellik ve derin bir tarihî geçmişe sahip olması gerekçeleriyle Türkiye'nin mühim turizm yerlerinden bir tanesidir.

Sason ilçe merkezi Helkıs Dağı'nın etek kısımlarına kurulmuştur. İlçeye girer girmez şifalı içmeler bulunmaktadır. Sason Dağlarının bir tarafı Kozluk ilçesi üzerinden Bitlis iline çıkmaktadır. Dağların diğer tarafı ise Muş Ovası'na çıkmaktadır. Sason ilçesi içerisinde yer alan Mereto Dağı, 3000 metre civarında bir yükseltiye sahip olmakla birlikte, Diyarbakır Havzası'ndan çok net bir şekilde görülebilmektedir ve bu neden ile yörenin de en yüksek dağı olarak bilinir. İlçenin geneline bakıldığında, toplam yüz ölçümü 661 km2'dir. İlçenin denizden yüksekliği ise 950 metre olarak ölçülmüştür.

Sason Satılık Daire Bakanlar için Kısa Bir Bölge Tarihçesi

Öncelikle Sason isminin kökenine bakacak olursak Ermenice "Sasun" veya "Sanasunk" adlarının üçüncü yüzyıl itibarı ile Arap, Süryani, Rum-Bizans ve Ermeni kaynaklarında kaydedildiğini görürüz. Bölgede tarih boyunca Ermeniler yaşamıştır. Bununla birlikte aynı zamanda Arap ve Kürt unsurlara da çok eski zamanlardan beri rastlanır.

1800'lü yılların sonlarına doğru Sason ilçesi, Ermeni milliyetçi hareketinin en mühim odak noktalarından biri haline gelmiştir. Hınçak Partisi'nin girişimi ile birlikte 1891 senesinde başlamış olan Sason İsyanı, çok süre geçmeden Ermeni Devrimci Federasyonu (Taşnak) denetimi altına girmiş olup 1904 senesine dek devam etmiştir. Söz edilen isyan, yine aynı tarihlerde Batı taraftaki devlet tarafından müdahale edilerek sona ermiş olup isyan lideri olarak bilinen Antranik Ozanyan yurt dışına sürgün edilmiştir.

Bundan da öncesine gidecek olursak 2700 sene kadar öncesinde, Sason ilçesinin bulunduğu bölge İskitlerin hakimiyeti altındaydı. Hristiyanlık sonrası Ermeniler yerleşik bir yaşam tarzı sürdürürken bölgedeki Araplar aşiretler halinde göçer bir hayat yaşıyorlardı. 1871 yılındaki kaynaklara bakıldığında Sason ilçesinin Siirt iline bağlı olduğunu görürüz. Cumhuriyet sonrası da aynı şekilde Siirt'e bağlı halde bulundu. 1990 senesinde Batman'ın bir il olmasıyla birlikte bu şehre bağlandı.

Sason Satılık Daire Arayanlar için Bölge Popülasyonu

Batman Sason satılık ev arayan kişilerin bilmesi gerekecek önemli noktalardan biri de ilçe içerisindeki nüfustur. Nüfus miktarından, çeşidinden o bölgede ne tarz bir hayat yaşandığına dair fikirler edinilebilir. Batman'ın Sason ilçesinde de 2018 yılında yapılan nüfus araştırmalarına göre, 32.907 kişi yaşamaktadır. Bu kişilerin %51,38'i erkek olup geriye kalan %48,62'lik oran kadın nüfusa aittir. Ancak ilçede son on senede büyük bir nüfus düşüşü yaşanmasına rağmen 2017 senesinde önemli derecede artış göstermiştir. Bölgede görülen en yüksek nüfus artışına sahiptir. Sason bölgesinde bulunan nüfusun %56,82'sini gençler oluşturmaktadır. Bu nedenle Sason satılık daire arayan kişiler, bölgedeki konut arayışları sürecinde bölge ortamını az çok tahmin edebilirler.

Sason Satılık Daire Arayan Kişiler için Mahalle Seçenekleri

Sason ilçesinde 36 tane mahalle ve 50 tane de köy bulunmaktadır. Sason satılık daire arayan kişilerin tercih edebileceği en popüler mahallelerin listesi aşağıdaki listede sıralanmıştır:

  • Orta Mahallesi,

  • Aşağı Mahallesi,

  • Aykut Ozan Mahallesi,

  • Yıldız Mahallesi,

  • Aydınlık Mahallesi,

  • Koçkaya Mahallesi,

  • Yaylatepe Mahallesi.

Eğer Batman Sason sahibinden satılık daire arayışınızda danışmanlık hizmeti ararsanız bölgedeki emlakçılara veya Emlakjet.com sitesinde bulunan listeleme sayfalarına bakabilirsiniz.

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
Koronavirüs İle Beraber Emlak Seçimle...

Koronavirüs İle Beraber Emlak Seçimle...

22 Eylül 2020

Tapuda Yeni Dönem Başladı

Tapuda Yeni Dönem Başladı

21 Eylül 2020

TÜİK 2020 Ağustos Konut Satış İstatis...

TÜİK 2020 Ağustos Konut Satış İstatis...

15 Eylül 2020

Konut Kredisi Faizleri Yükseldi

Konut Kredisi Faizleri Yükseldi

11 Eylül 2020

Emlak Danışmanları İçin Son 2 Gün

Emlak Danışmanları İçin Son 2 Gün

8 Eylül 2020

Sason Satılık Daire
Emlakjet
EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Size daha iyi hizmet sunmak için çerezler kullanıyoruz. emlakjet.com`u kullanarak çerezlere izin veriyorsunuz.

Emlakjet bir iLAB Ventures iştirakıdır.

Kariyer.netİşin OlsunSigortam.netArabam.comHangiKredi.comCimri.comNeredeKal.comSteelorbis.comChemorbis.com
Emlakjet.com © 2006-2020 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.