Emlakjet
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!

Bayburt Aydıntepe Satılık Daire

araması için uygun ilan bulunamadı
search
Aydıntepecancel
Bayburtcancel
warning
Sonuç Bulunamadı
Aramanıza uygun ilan bulunamadı. Arama kriterlerinizi değiştirerek tekrar deneyebilirsiniz.
Tüm Filtreleri Temizle

Aydıntepe Satılık Daire Arayan Kişiler için Bölge Rehberi

Aydıntepe satılık daire arıyorsanız bu yazı içerisinde bölgenin nüfusu, ekonomisi, coğrafyası, tarihi gibi konut bakarken önemli olabilecek noktalar konusunda bilgi sahibi olacaksınız. Öncelikle Aydıntepe ilçesi, Karadeniz Bölgesi'nde bulunan Bayburt ilinin ilçelerinden bir tanesidir. İlçenin etrafındaki lokasyonlardan bahsetmek gerekirse Aydıntepe'nin doğu ve güney taraflarında il merkezi, kuzey tarafında Trabzon ili, batı tarafında ise Gümüşhane ili bulunmaktadır. Soğanlı Dağları, Bayburt ve Trabzon illeri arasında bulunan sınırı doğal bir şekilde çizer. Aydıntepe ilçesi de bu dağlar üzerindeki ovayla birleşen bir yamaçta kurulmuştur.

Aydıntepe satılık daire arayan kişiler için önemli bir başka bilgi ise bölgede hakim olan iklimdir. Karasal iklim ve zaman içerisinde oluşan tahripler sonucunda bu dağlarda orman örtüsü hemen hemen hiç kalmamıştır. Ancak bu dağların en mühim özelliği geniş otlaklara sahip olması ve yayla turizmine elverişli olmasıdır. Bunlar dışında, ilçede genel olarak görülen doğal bitki örtüsü çayır, bozkır ve meradır. İlçede Doğu Anadolu iklimi hakimdir. Soğanlı Dağları'nın kuzey yamaçlarında ise Karadeniz iklimi görülür. Aydıntepe ilçesinin toplam yüz ölçümü 473 km2'dir ve denizden yüksekliği 1.650 metre olarak ölçülmüştür.

Aydıntepe Satılık Daire Arayanlar için Bölge Nüfusu ve Mahalleleri

Bölge nüfusu ve bu nüfusun getirdiği özellikleri bilmek, konut arayanların vazgeçilmezidir. Bayburt Aydıntepe satılık ev arıyorsanız bölgenin de nüfusunu bilmek işinize yarayacaktır. 2018 yılında yapılan nüfus araştırmalarının sonuçlarına göre, ilçede 6.984 kişi yaşamaktadır. Bu kişilerin %50,42'si erkek, geriye kalan %49,58'ini kadın nüfus oluşturmaktadır.

Genelin aksine, bölgede orta yaşlı nüfusu hakimdir. Nüfusun neredeyse yarısı tarımsal faaliyetler ile ilgilenmektedir. Her ne kadar ilçe nüfusu içerisinde radikal değişiklikler görülmese de ilçe merkezinde bir göç artışı görülmekle birlikte, köyleri toplam nüfusunda da bir azalma tespit edilmiştir.

Bayburt, Aydıntepe ilçesine şu anda bağlı halde olan 24 adet köy ve 4 adet mahalle bulunmaktadır. Bu mahalleler aşağıdaki listede sıralanmıştır:

  • Hacı Ali Efendi Mahallesi,

  • Ahmet Yesevi Mahallesi,

  • Yakudiye Mahallesi,

  • Kale Mahallesi.

Aydıntepe Satılık Daire Arayanlar için Bölgenin Kısa Bir Tarihçesi

Aydıntepe ve etrafındaki bölgenin tarihi çok eski çağlara kadar uzamaktadır. Yapılan yüzey araştırmalarında, Aydıntepe'de ve etrafındaki yerleşmenin 5 kilometre kuzeybatısında Orta Çağ ve Yakın Çağ dönemi seramikleri bulunmuştur. İlçe merkezinde ve güneybatı tarafında yer alan, büyük bir bölümü mezarlık olarak görev üstlenen höyükte bulunan seramik kalıntıları ise bölge içerisinde Eski Tunç, Demir Çağ ve Romalılara ait yerleşim izlerine işaret etmektedir. Aydıntepe ve etrafındaki bölge sırasıyla Hititler, Urartular, İskitler, Romalılar, Persler ve Bizanslıların egemenliği altında kalmıştır.

1071'de Malazgirt Savaşı ile Türklerin hakimiyeti altına geçmiştir. 1202 yılına kadar zaman zaman Saltuklular ve Danişmendliler topraklara hakim olmuştur. 1202 yılında ise Selçuklular, Saltukluları bölgeden çıkarmıştır. Sonraki zamanlarda ise yine sırasıyla İlhanlılar, Akkoyunlular ve Safeviler bölgede yerleşim kurmuştur. 1514 senesinde yapılmış olan Çaldıran Muharebesi ile Osmanlılar bölge hakimiyetinden sorumlu olmaya başlamıştır.

1916 senesinde Rus kuvvetleri bölgeyi ele geçirmiştir. Ancak 21 Şubat 1918 yılında geri alınmıştır. 1919 senesinin kış aylarında Hart Olayı olarak bilinen Şeyh Eşref Ayaklanması, bu bölgede gerçekleşmiştir. 1957 senesinde bölge içerisinde belediye teşkilatı kurulmuştur. 1987 senesinde Gümüşhane iline bağlı olan Aydıntepe, 1989 yılında il olan Bayburt'a bağlanmıştır.

Bayburt Aydıntepe sahibinden satılık ev arama sürecinizde danışmanlık almak için bölgedeki emlakçılara veya Emlakjet.com sitesinde bulunan listeleme sayfalarına uğramayı unutmayınız.

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
Çin'den Krizdeki Emlak Sektörüne Fina...

Çin'den Krizdeki Emlak Sektörüne Fina...

21 Kasım 2022

TOKİ Arsa ve İş Yeri Başvurularında S...

TOKİ Arsa ve İş Yeri Başvurularında S...

15 Kasım 2022

Kentsel dönüşümle 3,2 milyon konut ye...

Kentsel dönüşümle 3,2 milyon konut ye...

15 Kasım 2022

Faiz Artışları Küresel Konut Pazarını...

Faiz Artışları Küresel Konut Pazarını...

15 Kasım 2022

‘Çanakkale’de arsa’ hayali ve perde a...

‘Çanakkale’de arsa’ hayali ve perde a...

15 Kasım 2022

Emlakjet
Bjk Logo

BJK Erkek Basketbol Takımı Sponsoru

EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Emlakjet bir

iLab

grup şirketidir

Kariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.net
Emlakjet.com © 2006-2022 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.