/static/img/logo.svg
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!
search
Adaklıcancel
Bingölcancel

Bingöl Adaklı Satılık Daire

araması için uygun ilan bulunamadı
warning
Sonuç Bulunamadı
Aramanıza uygun ilan bulunamadı. Arama kriterlerinizi değiştirerek tekrar deneyebilirsiniz.
Tüm Filtreleri Temizle

Adaklı Satılık Daire Arayan Kişiler için Bölge Rehberi

Bingöl Adaklı satılık daire arayanlar için hazırladığımız bu ilçe rehberinde, her konut arayan kişinin bilmesi gereken temel bilgilere yer verdik. Bölgenin nüfus özellikleri, ekonomik durumu ve coğrafi karakteristikleri gibi mühim noktalar içeren bu yazıyı okuduktan sonra bölge hakkında da daha fazla bilgi sahibi olup konut arayışınızda daha emin adımlarla gideceksinizdir.

Öncelikle Adaklı ilçesi, Doğu Anadolu Bölgesi'nde bulunan Bingöl iline bağlı bulunmaktadır. Ancak uzun bir süre Kiğı ilçesiyle de birlikte Erzurum'a bağlı bir köy statüsündeydi. 1926 senesinde Erzincan iline, 1936 senesinde de nahiye statüsünde Bingöl iline bağlanmış bulunmaktadır. Köyleri ile birlikte toplam yüz ölçümü 842 km2 olan Adaklı'nın denizden yüksekliği 1.492 metre olarak ölçülmüştür. Yolları asfalt olan Adaklı'nın Bingöl il merkezine olan uzaklığı 74 kilometre iken Elazığ il merkezine uzaklığı ise 198 kilometredir.

Adaklı Satılık Daire Araştıran Kişiler için Bölgenin Coğrafi Özellikleri

Doğu Anadolu Bölgesi'nin Yukarı Fırat Bölümü'nde yer almaktadır. Bingöl ilinin ise kuzeybatı yönünde kalmaktadır. İlçenin çoğu meşe ormanları ile kaplıdır. Genellikle bölgenin arazisi engebeli ve dağlıktır. Bölgede karasal iklim görülmektedir. Bu nedenle kış ayları çok sert geçerken yaz mevsimleri sıcak ve kurak şekilde geçer.

Her ne kadar büyük bir su kaynağı olmasa da birçok küçük su kaynağı bulunmaktadır. Sel, çığ, toprak kayması gibi doğal afetler olağandır. Birinci dereceden deprem bölgesinde bulunmaktadır.

Adaklı Satılık Daire Arayan Kişiler için Bölgenin Nüfus Özellikleri ve Mahalleleri

Bingöl Adaklı satılık ev arayışlarınız süresince bölgenin nüfusu hakkında önceden bilgi edinmeniz çok büyük bir önem arz etmektedir. Zira bir bölgenin nüfusu, orada yaşayanların hayat tarzına ve yaşam koşullarına dair pek çok bilgi vermektedir. 2018 yılında yapılmış olan nüfus araştırmalarının sonuçlarına göre, Adaklı ilçesinde 9.315 kişi yaşamaktadır. Bu kişilerin %53,11'i erkek olup geriye kalan %46,89'unu kadın nüfus oluşturmaktadır. İlçenin çok büyük bir kısmını genç nüfus oluşturmaktadır.

Adaklı ilçesinde toplamda 7 adet mahalle ve 32 adet köy bulunmaktadır. Bu mahallelerin nüfusu en çoktan en aza olacak şekilde listesi aşağıda sıralanmıştır:

 • Merkez Mahallesi,

 • Afet Konutları Mahallesi,

 • Döşlüce Mahallesi,

 • Arıca Mahallesi,

 • Güngörsün Mahallesi,

 • Yeşiltepe Mahallesi,

 • Demiroluk Mahallesi.

Adaklı Satılık Daire Arayan Kişiler için Bölgenin Ekonomik Durumu

İlçedeki insanlar genellikle geçimlerini tarım ve hayvancılık sektörlerinden karşılamaktadır. Ancak bu üretim pazarlanabilecek kadar fazla olmadığı gibi tüketime bile yetmemektedir. Üretilen tarım ürünleri arasında arpa, buğday, patates, fasulye, ceviz ve elma gibi ürünler bulunmaktadır. Hayvancılık sektöründe ise, henüz hâlâ ilkel yöntemler kullanıldığı için her ne kadar hayvan sayısı fazla olsa da ekonomiye pek katkıları bulunmamaktadır.

Kaymakamlığın yardımları ile birlikte bölgede seracılık aktiviteleri baş göstermiştir. Bunun sonucu olarak meyve ve sebze üretimlerinde büyük bir artış gözlemlenmiştir. İlçe merkezinde ve köylerinde ceviz, kavak üretimi ve arıcılık da yapılmaktadır. Bölgede endüstriyel herhangi bir faaliyet bulunmamaktır.

Bölgenin yöresel mutfağı oldukça zengindir. Meşhur yemekleri aşağıdaki listede sıralanmıştır:

 • Gullık (Çiriş) çorbası,

 • Gezgezok (Isırgan) çorbası,

 • Gılorik (Yuvarlama) çorbası,

 • Lahana turşusu çorbası,

 • Pung (Yarpuz) çorbası,

 • Tırşık (Andırın) çorbası,

 • Tutmaç çorbası,

 • Kıllora Sire (kömbe),

 • Nane Sire,

 • Çökelekli Pakraç,

 • Yumurtalı fasulye ezmesi,

 • Haşıl.

Eğer siz de Bingöl Adaklı sahibinden satılık ev arayışlarınızı devam ettirmek istiyorsanız bölgede bulunan emlakçılara veya Emlakjet.com sitesi üzerinde bulunan listeleme sayfalarına uğramayı unutmayınız.

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
Milyon Dolarlık Malikanesini Satmıştı...

Milyon Dolarlık Malikanesini Satmıştı...

20 Mayıs 2022

Kaan Yıldırım İle Yeni Aşka Yelken Aç...

Kaan Yıldırım İle Yeni Aşka Yelken Aç...

20 Mayıs 2022

UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesinde...

UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesinde...

20 Mayıs 2022

 Konut Satış İstatistikleri, Nisan 20...

Konut Satış İstatistikleri, Nisan 20...

18 Mayıs 2022

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıkladığı k...

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıkladığı k...

10 Mayıs 2022

Emlakjet
EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Emlakjet bir

grup şirketidir

Kariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.net
Emlakjet.com © 2006-2022 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.