Yazlık arıyorsan cevap net: Emlakjet!
/static/img/logo.svg
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!
search
Kiğıcancel
Bingölcancel

Bingöl Kiğı Satılık Daire

araması için uygun ilan bulunamadı
warning
Sonuç Bulunamadı
Aramanıza uygun ilan bulunamadı. Arama kriterlerinizi değiştirerek tekrar deneyebilirsiniz.
Tüm Filtreleri Temizle

Kığı Satılık Daire Arayanlara İlçe Rehberi

Kığı satılık daire düşünenler için ilçe hakkında tüm önemli bilgileri tek bir yazıda derledik. Bu yazıda semtin coğrafi özelliklerinden, iklimine, mahallelerinden nüfusuna kadar birçok farklı konudan bahsettik. Saatlerce araştırma yapmanıza gerek kalmadan, ilçe hakkında bilmeniz gereken her şeyi bu yazı ile öğreneceksiniz. Gelin Bingöl’ün şirin ilçesi Kığı’yı birlikte daha yakından tanıyalım. Kığı, Doğu Anadolu Bölgesi’nin Yukarı Fırat Bölümü’nde yer alan Bingöl kentine bağlı bir ilçedir. İlçe ismini güneydoğusunda yer alan Kığı Kalesi’nden alır. Bu kale, çok sağlam bir şekilde inşa edilmiştir ve düşmanlardan korunmak için kayalıklarla kaplı bir arazi üzerine konumlanmıştır. Kale içerisinde yer alan bina harabeleri ilçenin köklü geçmişi hakkında bilgi vermektedir.

Kığı Satılık Daire Düşünenlere İlçenin Tarihi

Kığı satılık ev tercih etmeyi düşünenler için hazırladığımız yazının ilk bölümünde semtin tarihinden kısaca bahsedeceğiz. Kığı ilçesinin ismini nereden aldığı konusunda çok çeşitli rivayetler bulunmaktadır. Bunlardan birine Erzincan tarihinde rastlanmaktadır. Kığı’nın “Dağlar Memleketi” anlamına geldiği söylenmektedir. Romalılar döneminde de Kiga’nın oğlu Talon tarafından ele geçirilen ilçenin ismini Kiga komutandan aldığına inanılmaktadır. İlçe, 1514 yılında gerçekleştirilen Çaldıran Savaşı’na kadar başka milletler tarafından idare edilmiştir. Ancak Yavuz Sultan Selim, Safevilerle giriştiği savaş sonucunda semti Osmanlı topraklarına katmıştır. 1663 yılından sonra Diyarbakır’a bağlı bir sancak haline gelen ilçe, 1926’da Erzincan’a daha sonrasında ise Bingöl’e bağlanmıştır. İlçenin Bingöl’e bağlanması, 1936 yılında gerçekleşmiştir ve bugün kentin en önemli yerleşim birimlerinden biridir.

Kığı Satılık Daire Seçeceklere İlçenin Coğrafi Özellikleri

Bir bölgeye yerleşmeden önce, o bölgenin coğrafi özellikleri hakkında bilgi sahibi olmak işinizi kolaylaştıracaktır. Bu nedenle özellikle başka il veya ilçelerden gelerek Kığı satılık konut arayışına girenlerin yazının bu bölümünü dikkatle okumasını tavsiye ediyoruz. Kığı, Bingöl’ün yüzölçümü bakımından en küçük ilçelerinden biridir ve yalnızca 438 kilometrekarelik bir arazi üzerine konumlanmış vaziyettedir. Kent topraklarının %5.3’ünü kapsamaktadır. İlçe şehir merkezinden sadece yetmiş beş metre uzakta bulunmaktadır ve semtin deniz seviyesinden yüksekliği yaklaşık 1700 metredir. Bu hali ile ilçe, şehrin en yüksek noktalarından biridir. Arazi yapısı ise engebelidir ve dağlıktır. İlçenin çok büyük bir bölümü dağlarla kaplıdır. Yüksekliği bağlı olarak semtte, sert karasal iklim hüküm sürmektedir. Bu nedenle yazlar sıcak ve kurak, kışlar ise soğuk ve kar yağışlıdır.

Kığı Satılık Daire Bakanlara İlçenin Nüfus Yapısı

01 Şubat 2019 tarihinde yayınlanan TÜİK Raporu’ndan alınan bilgilerden hareketle ilçede, 5013 kişinin yaşadığı, bu kişilerin 2911’inin erkek, geriye kalanın ise kadın olduğu söylenebilir. Daha açık bir ifade ile semt nüfusunun %41’ini kadınlar, %59’unu ise erkekler oluşturmaktadır. Nüfus, cinsiyete dengeli dağılmamıştır. İlçenin nüfusu dönem dönem artmakta, dönem dönem ise azalmaktadır. Bugün bölgedeki nüfusun artış hızı -%1.65 olarak belirlenmiştir. İlçe yalnızca merkez belediyesinden oluşmuştur, başka belediye teşkilatı bulunmamaktadır. Semt dört mahalle, yirmi sekiz köy ve tam yetmiş iki mezradan yani köy altı yerleşiminden meydana gelmiştir. Bingöl Kığı satılık konut bakanlar aşağıda nüfuslarına göre sıralanmış olan merkez mahallelerde araştırmalarını sürdürebilirler:

  • Merkez Mahallesi

  • Yenişehir Mahallesi

  • Yeşilyurt Mahallesi

  • Eskişehir Mahallesi

Eğer Kığı satılık daire düşüncenizden eminseniz ve hemen harekete geçmek isterseniz ilçede hizmet veren emlakçılar ile görüşebilir veya sahibinden Kığı satılık ev ilanlarının bulunduğu EmlakJet listeleme sayfalarına göz gezdirebilir, kendinize en uygun ilanı seçebilirsiniz.

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
“Kiracıların 3’te 2’si Haklarını Bilm...

“Kiracıların 3’te 2’si Haklarını Bilm...

28 Haziran 2022

Bakan Kurum'dan Son Dakika Açıklaması...

Bakan Kurum'dan Son Dakika Açıklaması...

27 Haziran 2022

Kiralık Ev Ararken Mağdur Olmamak İçi...

Kiralık Ev Ararken Mağdur Olmamak İçi...

27 Haziran 2022

Fahriye Evcen ve Burak Özçivit Yeni Y...

Fahriye Evcen ve Burak Özçivit Yeni Y...

27 Haziran 2022

Konut Kiralarına Artış Sınırı Ne Zama...

Konut Kiralarına Artış Sınırı Ne Zama...

23 Haziran 2022

Emlakjet
EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Emlakjet bir

grup şirketidir

Kariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.net
Emlakjet.com © 2006-2022 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.