/static/img/logo.svg
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!

Burdur Tefenni Satılık Daire

araması için 1 ilan bulundu
search
Tefennicancel
Burdurcancel

Tefenni Satılık Daire Arayan Okuyucularımız için İlçe Rehberi

Tefenni satılık daire arayışında olan kişiler, konut arayan her kişi gibi bu süreçte seçilen ilçe hakkında önceden fikir sahibi olmalıdır. Bu yazı sayesinde, siz de bölge hakkında bilinmesi gereken önemli noktalar hakkında bilgi sahibi olabilmeniz için yazımıza ilçenin ekonomik durumu, nüfus özellikleri ve coğrafi karakteristikleri gibi mühim noktalara değindik. 

Öncelikle Tefenni ilçesi, Akdeniz Bölgesi sınırları içerisinde bulunan Göller Yöresi'nde Burdur iline bağlıdır. Bağlı olduğu Burdur iline 70 kilometre uzaklıkta olup ilin güneybatı tarafında kalmaktadır. Tefenni ilçesinin etrafında bulunan diğer illere ve ilçelere olan mesafesinin bir listesi aşağıda sıralanmıştır:

 • Isparta iline 101 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır.
 • Fethiye ilçesine 137 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır.
 • Denizli iline 120 kilometre uzaklıktadır.
 • Antalya iline 115 kilometre uzaklıktadır. 

Bu şehirlerin arasındaki yolun üzerinde bir kavşak görevi gördüğü için, Tefenni ilçesine ulaşmanın birden fazla kolay yolu bulunmaktadır.

Tefenni Satılık Daire Bakan Okuyucularımız için Bölgenin Coğrafi Karakteristikleri ve İklimi

Tefenni ilçesinin toplam yüz ölçümü 505 km2'dir ve denizden yüksekliği ise 1.164 metre olarak ölçülmüştür. İlçenin batı tarafı tamamı ile ormanlık bir sahadan oluşur. İlçe sınırları içerisinde bulunan en yüksek dağ, ilçenin batı yönünde bulunan Eşeler Dağı'dır. Diğer dağlara bakacak olursak Tefenni'nin doğu yönünde bulunan Bozdağ ve son olarak güneybatı yönünde bulunan Rahat Dağları mevcuttur. İlçenin kuzeyinde Tefenni Ovası bulunmaktadır. Her ne kadar sürekli olarak akan bir ırmak veya nehir bulunmasa da yaz mevsiminde kuruyan çay niteliğinde pek çok akarsu bulunmaktadır. İlçede bir adet baraj gölü vardır. Tefenni satılık konut almayı düşünenler için bilinmelidir ki ilçe arazisi tarıma oldukça elverişlidir. 

Burdur ili genelinde olduğu gibi, Tefenni ilçesinin iklimi de Akdeniz Bölgesi'nin ve İç Anadolu Bölgesi'nin iklimlerinin arasında bir geçiş özelliği gösteren bir iklime sahiptir. Bu nedenle, yaz ayları sıcak ve kurak geçerken kış mevsimi yağışlı ve soğuk geçmektedir. Yıl içerisinde ortalama en yüksek sıcaklık 36 santigrat dereceyi bulur. Benzer şekilde, yıl içerisinde ortalama en düşük sıcaklık -21 santigrat dereceyi görebilmektedir. 

Tefenni Satılık Daire Arayan Kişiler için İlçenin Ekonomik Durumu

İlçede her ne kadar Türkiye'nin diğer pek çok ilçesinde olduğu gibi tarım ve hayvancılık sektörleri hakim geçim kaynağı olsa da bunların yanı sıra Tefenni'de ticaret, sanayi ve madencilik sektörleri de aktif durumdadır. Yetiştirilen tarım ürünleri arasında buğday, arpa, yulaf, nohut, haşhaş, şeker pancarı, anason, rezene en başı çekmektedir. Meyvecilikte ise elma, armut, ayva, kiraz, şeftali, vişne, ceviz ve üzüm yetiştirilmektedir. Sanayi sektörünün aktifliği, ilçede varlığını sürdüren küçük sanayi siteleri sayesindedir. Madencilik bakımından ise, ilçede oldukça zengin bir miktarda krom ve mermer yatakları bulunmaktadır.

Tefenni Satılık Daire Araştıranlar için Bölgenin Nüfus Özellikleri ve Mahalleleri

2018 yılında yapılmış olan nüfus araştırmalarının sonuçlarına göre, Tefenni ilçesinde toplamda 10.201 kişi yaşamaktadır. İlçenin neredeyse yarısı orta yaşlı gruptur. Nüfusun %50,42'si kadın olup geriye kalan %49,58'lik nüfus ise erkektir. Burada yaşayan insanların eğitim düzeyine bakacak olursak en sık rastlanılan ilkokul mezunu nüfus olacaktır. İkinci sırayı ise lisans mezunu vatandaşlar çekecektir. 

Tefenni ilçesine bağlı olan toplamda 9 adet mahalle ve 14 adet köy bulunmaktadır. Tefenni satılık ev arayan okuyucularımızın aralarından tercih edebileceği mahalleler, nüfusu en çoktan en aza olacak şekilde aşağıdaki listede sıralanmıştır: 

 • Zafer Mahallesi,
 • Kır Mahallesi,
 • Fatih Mahallesi,
 • Göktürk Mahallesi,
 • Pazar Mahallesi,
 • Yokuş Mahallesi,
 • Esentepe Mahallesi,
 • Yenice Mahallesi,
 • Eşeler Mahallesi.

Tefenni Zafer Mahallesi satılık ev gibi bölge içerisinde spesifik konut arayışında olan okuyucularımız, araştırma süreçlerinde danışmanlık hizmeti almak için bölgede bulunan yerli emlakçılara ya da Emlakjet.com sitesi üzerinde bulunan listeleme sayfalarına uğrayabilirler. 

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
Satışlara ‘Sosyal Konut’ Freni

Satışlara ‘Sosyal Konut’ Freni

23 Eylül 2022

Kiracıya Hangi Durumlarda İhtarname G...

Kiracıya Hangi Durumlarda İhtarname G...

23 Eylül 2022

Kira Fiyatlarındaki Artış O Sektöre İ...

Kira Fiyatlarındaki Artış O Sektöre İ...

23 Eylül 2022

Gayrimenkul zengini 6 ünlü!

Gayrimenkul zengini 6 ünlü!

23 Eylül 2022

TOKİ'den Dolandırıcılık Uyarısı Geldi...

TOKİ'den Dolandırıcılık Uyarısı Geldi...

23 Eylül 2022

Emlakjet
Bjk Logo

BJK Erkek Basketbol Takımı Sponsoru

EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Emlakjet bir

iLab

grup şirketidir

Kariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.net
Emlakjet.com © 2006-2022 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.