Emlakjet
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!

Erzurum Çat Satılık Daire

araması için uygun ilan bulunamadı
search
Çatcancel
Erzurumcancel
warning
Sonuç Bulunamadı
Aramanıza uygun ilan bulunamadı. Arama kriterlerinizi değiştirerek tekrar deneyebilirsiniz.
Tüm Filtreleri Temizle

Çat Satılık Daire Arayanlara İlçe Rehberi 

Çat satılık daire tercih etmeyi planlayanlar için rehber niteliğinde bir yazı hazırladık. Üç bölümden oluşan yazıda, bölgenin coğrafi özelliklerinden iklimine, nüfusundan mahallelerine kadar birçok farklı konuya değineceğiz. Yazının sonunda ilçe hakkında bilgi sahibi olmuş olacak ve hayallerinizdeki eve bir adım daha yaklaşacaksınız. Çat, ülkemizin Doğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan Erzurum iline bağlı bir ilçedir.  Erzurum yirmi büyük ilçeden meydana gelmektedir. Çat ilçesi ise kentin en kalabalık ve en gelişmiş on ikinci yerleşim birimidir. Şehir nüfusunun yaklaşık %2.26’sı burada yaşamını sürdürmektedir.  Erzurum ve Erzincan kentleri arasında kalan sınır bölgesinde bulunan semt, stratejik konumu, doğal güzellikleri ve çok eskilere dayanan geçmişi ile şehrin önemli yerlerinden biridir. 

Çat Satılık Daire Bakanlara İlçenin Coğrafi Özellikleri

Çat satılık ev arayanlar için ilk olarak ilçenin coğrafi özellikleri ve iklimi konusunda önemli bilgileri derledik. Çat ilçesi, 1386 kilometrekarelik çok geniş bir arazi üzerine konumlanmıştır. Semtin rakımı, daha açık ve net bir ifade ile denizden yüksekliği yaklaşık 1961 metredir. Bu rakam, ilçe merkezinde kısmen de olsa düşmektedir. Kentin güney bölümünde yer alan ilçe Palandöken Dağları’nın eteğine kurulmuştur. Volkanik ve kayalık bir arazi üzerine kurulmuş olan ilçede, yüksek platolar ve çorak araziler geniş yer kaplamaktadır. İlçe doğusunda Tekman, batısında Tercan, kuzeyinde ise Erzurum kent merkezi ve güneyinde Bingöl ili ile komşu vaziyettedir. İlçe, kent merkezinden yaklaşık elli iki kilometre uzakta bulunmaktadır. Erzurum-Bingöl karayolu üzerinde kurulmuş olması ilçenin jeopolitik önemini arttırmıştır.

Çat Satılık Daire Seçeceklere İlçenin Kısa Tarihi

Bir bölgenin tarihi hakkında bilgi sahibi olmak, sizi o yöreye yakınlaştıracaktır. Bu sebeple de Çat satılık konut düşünenlerin mutlaka semtin tarihi hakkında bilgi sahibi olması gerektiğini düşündük. Çat ilçesinde yerleşim milattan önce üçüncü yüzyılda başlamıştır. Hattilerin, Urartuların, Perslerin, Romalıların ve Bizanslıların egemenliğine giren ilçe, 1071 yılından sonra Türk akınlarına sahne olmuştur. Alparslan komutasında Büyük Selçuklu ordusu ilçeye kısa sürede egemen olmuş ve bölgeyi de kapsayan beylikler kurulmuştur.  Fatih Sultan Mehmed Han döneminde Osmanlı Devleti’nin eline geçen bölge, I. Dünya Savaşı’nda Rus işgaline uğramıştır. İlçe, cumhuriyetle birlikte bugünkü statüsüne kavuşmuştur. 1954 yılından itibaren semt merkezi Oyuklu Köyü olmuştur. 

Çat Satılık Daire Düşünenlere İlçenin Demografisi 

01 Şubat 2019 tarihinde açıklanan TÜİK Raporu’ndan alınan bilgilere göre,  ilçede yaşayanların sayısı 17.389 kişiye ulaşmış durumdadır. İlçede yaşayanların 9021’i erkek, 8368’i ise kadındır. Kabaca, popülasyonun %51’i erkek, geriye kalan %49’u ise kadındır. Semtin nüfusu 2017 yılından sonra artış göstermiştir. Popülasyonun artış hızı %0.20 olarak hesaplanmaktadır. Erzurum Çat satılık ev arayanlar aşağıda sırasıyla gelişmişliklerine göre verilmiş olan yerleşim birimlerinden birkaçında araştırmalarını yoğunlaştırabilirler:

 • Oyuklu Mahallesi 
 • Yavi Mahallesi
 • Karaşeyh Mahallesi
 • Ağaköy Mahallesi
 • Tuzluca Mahallesi
 • Soğukpınar Mahallesi
 • Kızılca Mahallesi
 • Başköy Mahallesi
 • Kaplıca Mahallesi
 • Parmaksız Mahallesi
 • Bardakçı Mahallesi
 • Sarıkaşık Mahallesi

Eğer Çat satılık daire düşüncenizden eminseniz, ilçede hizmet veren emlakçılar ile irtibat kurabilirler veya sahibinden Erzurum Çat satılık konut ilanlarının yer aldığı EmlakJet listeleme sayfalarını ziyaret edebilirsiniz. 

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
100 metrekare konutun Türkiye ve İsta...

100 metrekare konutun Türkiye ve İsta...

15 Mayıs 2023

Fahiş Kiralara Karşı Yeni Formül

Fahiş Kiralara Karşı Yeni Formül

2 Mayıs 2023

İstanbullular En Çok Hangi Şehirlere ...

İstanbullular En Çok Hangi Şehirlere ...

2 Mayıs 2023

İstanbul’da 10 Bin TL’ye Kaç Metrekar...

İstanbul’da 10 Bin TL’ye Kaç Metrekar...

2 Mayıs 2023

Gayrimenkul Sektöründe Yeni Döneme Gi...

Gayrimenkul Sektöründe Yeni Döneme Gi...

2 Mayıs 2023

Emlakjet
Bjk Logo

BJK Erkek Basketbol Takımı Sponsoru

EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Emlakjet bir

iLab

grup şirketidir

Kariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.net
Emlakjet.com © 2006-2023 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.