/static/img/logo.svg
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!

Kayseri Özvatan Satılık Daire

araması için uygun ilan bulunamadı
search
Özvatancancel
Kaysericancel
warning
Sonuç Bulunamadı
Aramanıza uygun ilan bulunamadı. Arama kriterlerinizi değiştirerek tekrar deneyebilirsiniz.
Tüm Filtreleri Temizle

Özvatan Satılık Daire Bakanlara İlçe Rehberi

Özvatan satılık daire tercih etmeyi düşünenler için ilçe hakkında tüm önemli bilgilere ulaşabilecekleri bir yazı hazırladık. Yazıda semtin coğrafi özelliklerinden, iklimine, demografisinden mahallelerine kadar birçok farklı konuya değindik. Yazıyı okuduktan sonra ilçeyi daha yakından tanımış olacaksınız. Özvatan, Kayseri iline bağlı on altı yerleşim biriminden biridir. Kayseri ili ise İç Anadolu Bölgesi’nde yer alan büyük bir kenttir. Bölgenin en gelişmiş biri olan Kayseri’nin en sakin ilçesi ise Özvatan’dır. İlçe, kent nüfusunun yalnızca %0.39’una ev sahipliği yapmaktadır. İlçe, 1990 yılında Kayseri’nin Felahiye ilçesine bağlı Çukur bucağının isminin Özvatan yapılması ile oluşmuştur. Özvatan ismi ise, ülkemizin 8. Cumhurbaşkanı olan Turgut Özal’ın soyadı ile Anavatan Partisi’nin adlarının birleşimi ile oluşturulmuştur. Yerel halk bölgeyi daha çok Çukur ismi ile anmaktadır. İlçede yapılan arkeolojik kazılar bölgede yerleşimin milattan önceki çağlarda başladığını kanıtlar niteliklerdir. İlçede yer alan Harsanız ve Zırha Kaleleri Hititler’den kalma önemli kalıntılardır.

Özvatan Satılık Daire Seçeceklere İlçenin Coğrafi Özellikleri

Özvatan satılık ev düşünenler ilçenin ilk olarak coğrafi özellikleri hakkında bilgi sahibi olmalıdır. Zira bir bölgenin coğrafi özellikleri o il veya ilçenin yaşam şekillerinden emlak piyasasına kadar birçok farklı alanda belirleyicidir. İlçe, kent merkezinden yetmiş beş kilometre uzakta yer almaktadır. Kentin ise kuzeydoğusunda yer almaktadır. İlçenin doğusunda Sarıoğlan, batısında Felahiye, güneyinde Bünyan ve Kocasinan ilçeleri bulunmaktadır. Semt, 321 kilometrekarelik görece küçük bir arazi üzerine kurulmuş durumdadır. İlçenin rakımı, daha açık ve net bir ifade ile denizden yüksekliği ortalama 1340 metredir. Bu rakam semt merkezinde 1200  metre ve civarına düşmektedir. Engebeli bir arazi üzerine kurulmuş olan ilçenin etrafı dağlarla çevrilidir. Bu nedenle de semtte karasal iklim özellikleri görülmektedir. Yazlar sıcak ve kurak, kışlar ise soğuk ve kar yağışlı geçmektedir. Ortalama yağış miktarı 600 milimetre ve civarında seyretmektedir. Bozkır, bölgenin bitki örtüsü olarak göze çarpmaktadır. Özvatan satılık konut tercih edeceklerin bu önemli bilgileri göz önünde bulundurarak karar vermesi gerekmektedir.

Özvatan Satılık Daire Düşünenlere İlçenin Nüfusu 

01 Şubat 2019 tarihinde açıklanan TÜİK Raporu’ndan alınan bilgilere göre, semtte ikamet edenlerin sayısı 5413 kişiye ulaşmış durumdadır. İlçede yaşayanların 2788’i erkek, geriye kalan 2625’i ise kadındır. Daha açık bir ifade ile %51.51’i erkek, %48.49’u ise kadındır. Nüfusun cinsiyetlere dengeli bir şekilde dağıldığı ilçede, popülasyon artma eğilimindedir. Bu nedenle popülasyonun artış hızı %32 civarında seyretmektedir. Bu rakam kent ortalamasının çok üzerindedir. İlçe köy ve mahallelerden oluşmaktadır. Köy altı yerleşimi ise bulunmamaktadır. Kayseri Özvatan satılık ev düşünenler aşağıda gelişmişliklerine göre sıralanmış olan yerleşim birimlerinden birkaçında araştırmalarını yoğunlaştırabilirler:

 • Küpeli Mahallesi 
 • Cumhuriyet Mahallesi
 • Alpaslan Mahallesi
 • Yukarı Boğaziçi Mahallesi
 • Aşağı Boğaziçi Mahallesi
 • Kale Mahallesi
 • Yeni Mahalle
 • Kermelik Mahallesi
 • Bahçelievler Mahallesi
 • Güney Mahallesi
 • Taşlık Mahallesi

Eğer Özvatan  satılık daire düşüncenizden eminseniz ve arayışınızı bir adım daha ileriye götürmek için harekete geçmek isterseniz , ilçede yer alan emlakçılardan danışmanlık hizmeti satın alabilir veya sahibinden Özvatan satılık konut ilanlarının bulunduğu EmlakJet listeleme sayfalarına bakarak, kendinize en uygun olan ilanı seçebilirsiniz. 

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
Satışlara ‘Sosyal Konut’ Freni

Satışlara ‘Sosyal Konut’ Freni

23 Eylül 2022

Kiracıya Hangi Durumlarda İhtarname G...

Kiracıya Hangi Durumlarda İhtarname G...

23 Eylül 2022

Kira Fiyatlarındaki Artış O Sektöre İ...

Kira Fiyatlarındaki Artış O Sektöre İ...

23 Eylül 2022

Gayrimenkul zengini 6 ünlü!

Gayrimenkul zengini 6 ünlü!

23 Eylül 2022

TOKİ'den Dolandırıcılık Uyarısı Geldi...

TOKİ'den Dolandırıcılık Uyarısı Geldi...

23 Eylül 2022

Emlakjet
Bjk Logo

BJK Erkek Basketbol Takımı Sponsoru

EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Emlakjet bir

iLab

grup şirketidir

Kariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.net
Emlakjet.com © 2006-2022 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.