Yazlık arıyorsan cevap net: Emlakjet!
/static/img/logo.svg
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!
search
Sarızcancel
Kaysericancel

Kayseri Sarız Satılık Daire

araması için uygun ilan bulunamadı
warning
Sonuç Bulunamadı
Aramanıza uygun ilan bulunamadı. Arama kriterlerinizi değiştirerek tekrar deneyebilirsiniz.
Tüm Filtreleri Temizle

Sarız Satılık Daire Arayan Okuyucularımız için İlçe Hakkında Bilgiler

Sarız satılık daire arıyorsanız bu yazıda edineceğiniz bilgiler ışığında, konut arama sürecinize daha emin adımlar ile devam edebileceksiniz. Ev arama süreci içerisinde olan her kişi, daha önceden seçilmiş olan ilçe ya da bölge hakkında bilgi sahibi olmalıdır. Bu amaç ile hazırladığımız bu ilçe rehberinde Sarız ilçesinin nüfus özellikleri, coğrafi karakteristikleri ve ekonomik durumu gibi bir ilçeyi temel bir düzeyde tanımlayabilecek bilgiler vermeye özen gösterdik.

İlçenin ismine yönelik rivayetlere göre, ilçe içerisinde bulunan Sarız Çayı'nın etrafında biten çimenlerin adı "Öz" olduğu için ve bunların etrafında ilkbahar aylarında sarı renkte çiçekler yetiştiği için "Sarı Öz" zamanla "Sarız" olmuştur. Yörenin genel adı bu şekilde olsa da merkez bölgenin eskiden adı "Köyyeri" idi. 1946 senesine kadar Pınarbaşı ilçesine bağlı bir nahiye statüsünde olsa da bu senede ilçe statüsü elde etmeyi başarmıştır.

Sarız Satılık Daire Bakan Kişiler için İlçenin Coğrafi Karakteristikleri

Öncelikle Sarız ilçesi, İç Anadolu Bölgesi sınırları içerisinde yer alan Kayseri iline bağlıdır. Sarız ilçesi, Kayseri il merkezinin doğu tarafında kalmaktadır ve il merkezine 123 kilometrelik bir uzaklıkta yer almaktadır. İlçenin toplam yüz ölçümü 1.410 km2'dir ve denizden yüksekliği ise 1.560 metredir. İlçenin batı yönünde Tahtalı Dağları, doğu yönünde Binboğa Dağları, kuzey yönünde ise Soğanlı, Koçdağı ve Maşat Dağları bulunmaktadır. İlçenin en önemli akarsuyu, Seyhan Nehri'nin kollarından biri olan Sarız Çayı'dır. İlçenin doğal bitki örtüsünü kirpi otu, keven, ardıç, meşe gibi ağaçlar ile fundalıklar oluşturmaktadır. Dağlarda sık sık erozyon görüldüğü için ve toprak derinliği de az olduğu için pek fazla bitki görülmez. İlçenin etrafında yer alan komşu bölgelerin bir listesi aşağıda sıralanmıştır:

  • Tomarza ve Pınarbaşı ilçeleri,
  • Sivas iline bağlı olan Gürün ilçesi,
  • Adana iline bağlı olan Tufanbeyli ilçesi,
  • Son olarak da Kahramanmaraş iline bağlı olan Afşin ve Göksun ilçeleri.

Sarız Satılık Daire Arayan Kişiler için İlçenin İklimi ve Ekonomik Faaliyetleri

Sarız satılık konut düşünenler için ilçe genelinde karasal iklimin özellikleri görülmektedir. Kış ayları oldukça soğuk, yağışlı ve sert geçerken yaz ayları serin ve yağışsız geçer. Ortalama en yüksek sıcaklık 33 santigrat derecedir ve ortalama en düşük sıcaklık -24,1 santigrat derecedir. İlçe sakinleri gelirlerini tarım ve hayvancılık sektörlerinden elde eder.

Sarız Satılık Daire Arayan Kişiler için İlçenin Nüfus Özellikleri ve Mahalleleri

2018 yılında yapılmış olan son nüfus araştırmalarının sonuçlarına göre, Sarız ilçesinde toplam 10.098 kişi yaşamaktadır. Bu insanların %51,05'i erkek olup geriye kalan %48,95'ini kadın nüfus oluşturmaktadır. İlçede son 10 senede toplanmış nüfus verilerine bakılırsa ilçedeki nüfus gidişatı her ne kadar uzun süredir bir azalma gösterse de son senede gözle görülür bir artış yaşanmıştır. İlçenin güncel nüfus artış hızı %8,17 olarak tespit edilmiştir. 

Sarız ilçesine bağlı olan toplamda 44 adet mahalle bulunmaktadır. Sarız satılık ev arayan okuyucularımızın arasından tercih edebileceği en popüler mahalleler aşağıdaki listede sıralanmıştır:

  • Yeni Mahallesi,
  • Damızlık Mahallesi,
  • Bahçeli Mahallesi,
  • Günesen Mahallesi,
  • Yeşilkent Mahallesi.

Eğer siz de Sarız satılık müstakil ev gibi ilçe içerisinde bir ev arama süreci içerisinde iseniz bölgede bulunan yerli emlakçıları ziyaret etmeyi ya da Emlakjet.com sitesi üzerinde bulunan listeleme sayfalarına göz atmayı unutmayınız.

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
Bakanlık Tarafından Konutlarda Isı Ya...

Bakanlık Tarafından Konutlarda Isı Ya...

1 Temmuz 2022

Vous Proje Pazarlama'nın Satış Yöneti...

Vous Proje Pazarlama'nın Satış Yöneti...

30 Haziran 2022

“Kiracıların 3’te 2’si Haklarını Bilm...

“Kiracıların 3’te 2’si Haklarını Bilm...

28 Haziran 2022

Bakan Kurum'dan Son Dakika Açıklaması...

Bakan Kurum'dan Son Dakika Açıklaması...

27 Haziran 2022

Kiralık Ev Ararken Mağdur Olmamak İçi...

Kiralık Ev Ararken Mağdur Olmamak İçi...

27 Haziran 2022

Emlakjet
EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Emlakjet bir

grup şirketidir

Kariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.net
Emlakjet.com © 2006-2022 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.