Emlakjet
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!

Konya Cihanbeyli Satılık Daire

araması için 2 ilan bulundu
search
Cihanbeylicancel
Konyacancel

Cihanbeyli Satılık Daire Arayışı Devam Edenlere Semt Rehberi

Cihanbeyli satılık daire düşünenler için işlerini kolaylaştıracak bir yazı hazırladık. Bu yazıda semtin coğrafi özelliklerinden, mahallelerine kadar birçok farklı konuya değindik. Yazının sonunda, hayallerinizdeki eve bir adım daha yaklaşmış olacaksınız. Cihanbeyli, ülkemizin İç Anadolu ve Akdeniz Bölgeleri’nde toprağı bulunan Konya iline bağlı bir yerleşim birimidir. Ülkemizin yüzölçümü bakımından en büyük ili olan Konya, Türkiye’nin en gelişmiş yedinci kentidir. Bu gelişmişlikten kente bağlı bütün ilçeler pay almaktadır. Cihanbeyli ilçesinin toprakları İç Anadolu Bölgesi’nin sınırlarında kalmaktadır. Semt, coğrafi özellikleri, sosyal yaşantısı ve sahip olduğu köklü tarih ile ön plana çıkmaktadır. İlçede bilinen ilk yerleşim milattan önce 2500’lü yıllarda başlamıştır. Semtin eski ismi Esbikeşan’dır. Daha sonra ilçe “İnevi” adını almıştır. İlçe daha sonra bucak statüsü de almuştır. Önce Ankara’ya bağlanan semt daha sonra Konya iline bağlanmıştır. 

Cihanbeyli Satılık Daire Arayanlara İlçenin Coğrafi Özellikleri 

Bir bölgede yaşamaya başlamadan önce o il veya ilçenin coğrafi özellikleri hakkında bilgi sahibi olmanız önemlidir. Özellikle başka il ve ilçelerden gelerek Cihanbeyli satılık ev arayışı devam edenlerin yazının bu bölümüne bilhassa dikkat etmesi gerekmektedir. İlçenin yüzölçümü yaklaşık olarak 4109 kilometrekaredir. Yüzölçümü bakımından kentin en büyük semtidir. Buna ek olarak Cihanbeyli’nin denizden yüksekliği ortalama olarak 940 metredir. İlçenin doğusunda Tuz Gölü ve Aksaray, batısında Sarayönü ve Yunak bulunmaktadır. Buna ek olarak ilçe güneyinde Altınekin ve kuzeyinde ise Kulu bulunmaktadır. Yüzölçümü bakımından Türkiye’nin en büyük ilçesi olan Cihanbeyli, Ankara’nın Haymana semti ile de komşudur. Semtte bulunan Tuz Gölü, Türkiye’nin en büyük ikinci gölü olma özelliği taşımaktadır. İlçede sert karasal iklim koşulları hüküm sürmektedir. Bu nedenle de yazlar sıcak ve kurak, kışlar ise soğuk ve kar yağışlı geçmektedir. İİçedeki en soğuk ay Ocak’tır. En yağışlı mevsim ise sonbahardır. Başka illerden gelerek bölgeye yerleşmeyi düşünen, bu sebeple de Cihanbeyli satılık konut arayışı içerisinde olanların bu koşulları göz önünde bulundurması gerekmektedir.

Cihanbeyli Satılık Daire Seçeceklere İlçenin Demografisi 

Cihanbeyli semtinde hayatını devam ettirenlerin sayısı 01 Şubat 2019 tarihinde açıklanan TÜİK Raporu’na göre 52.525’e ulaşmıştır. İlçe nüfusunun %49.78’i erkek,  %50.22’si ise kadındır. İlçede nüfus cinsiyetlere dengeli bir şekilde dağılmıştır.1926 yılında kurulan ilçenin nüfusu 2008 yılından sonra sürekli olarak azalmıştır. 2017- 2018 yılları arasında ise stabil kalmıştır. Bu nedenle de bölgedeki popülasyonun artış hızı sıfıra eşittir. İlçe, köy ve mahallelerden oluşmuştur. Bu mahalleler Konya Cihanbeyli satılık ev düşünenler için gelişmişliklerine ve nüfuslarına göre aşağıdaki gibi sıralanmıştır. Arayışınızı bir ya da iki mahallede yoğunlaştırabilirsiniz :

 • Yeniceoba Mahallesi  ( İlçenin en kalabalık yerleşim birimidir. ) 
 • Taşpınar Mahallesi
 • Köprübaşı Mahallesi
 • Karabağ Mahallesi
 • Cumhuriyet Mahallesi
 • Gölyazı Mahallesi
 • Atçeken Mahallesi
 • Karşıyaka Mahallesi
 • Bahçelievler Mahallesi
 • Kandil Mahallesi
 • Günyüzü Mahallesi
 • Göktepe Mahallesi

Eğer Cihanbeyli satılık daire arayışınızı bir adım daha ileriye götürmek isterseniz ilçede hizmet veren emlakçılardan danışmanlık hizmeti alabilir veya sahibinden Cihanbeyli satılık konut ilanlarının bulunduğu EmlakJet listeleme sayfalarına bakarak, kendinize en uygun olan ilanı bulabilirsiniz. Aradığınız ev sadece bir tık uzağınızda olabilir…

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
Çin'den Krizdeki Emlak Sektörüne Fina...

Çin'den Krizdeki Emlak Sektörüne Fina...

21 Kasım 2022

TOKİ Arsa ve İş Yeri Başvurularında S...

TOKİ Arsa ve İş Yeri Başvurularında S...

15 Kasım 2022

Kentsel dönüşümle 3,2 milyon konut ye...

Kentsel dönüşümle 3,2 milyon konut ye...

15 Kasım 2022

Faiz Artışları Küresel Konut Pazarını...

Faiz Artışları Küresel Konut Pazarını...

15 Kasım 2022

‘Çanakkale’de arsa’ hayali ve perde a...

‘Çanakkale’de arsa’ hayali ve perde a...

15 Kasım 2022

Emlakjet
Bjk Logo

BJK Erkek Basketbol Takımı Sponsoru

EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Emlakjet bir

iLab

grup şirketidir

Kariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.net
Emlakjet.com © 2006-2022 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.