/static/img/logo.svg
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!

Konya Derbent Satılık Daire

araması için uygun ilan bulunamadı
search
Derbentcancel
Konyacancel
warning
Sonuç Bulunamadı
Aramanıza uygun ilan bulunamadı. Arama kriterlerinizi değiştirerek tekrar deneyebilirsiniz.
Tüm Filtreleri Temizle

Derbent Satılık Daire Arayanlara Tercih Rehberi 

Derbent satılık daire bakanlar için işlerini kolaylaştıracak bir yazı hazırladık. Üç bölümden oluşan yazıda, bölgenin coğrafi özelliklerinden iklimine, nüfusundan mahallelerine kadar birçok farklı konuya değineceğiz. Derbent, ülkemizin hem İç Anadolu hem de Akdeniz Bölgesi’nde toprakları bulunan Konya iline bağlı bir yerleşim birimidir. Konya, ülkemizin en gelişmiş yedinci ilidir ve kent yüzölçümü bakımından ülkemizin en büyük şehridir.  Derbent ise kentin en gelişmiş yirmi dokuzuncu ilçesidir. Semt, kent nüfusunun yaklaşık olarak %20’sine ev sahipliği yapar. Nüfus bakımından kentin en sakin ilçelerindendir. Derbent semtinden sonra Halkapınar ve Yalıhüyük gelmektedir. Halkapınar ilçesi ile Derbent arasında büyük bir gelişmişlik farkı bulunmamaktadır. 1071 yılından sonra Anadolu’ya giren Türkler ilçede de ikamet etmiştirler. Selçuklu İmparatorluğu’nun egemenliği altında kaldığı dönemle Eşrefoğulları Beyliği’ne ev sahipliği yapmaktadır. İlçe, tarih boyunca birçok farklı kavime ve medeniyete ev sahipliği yapmıştır.

Derbent Satılık Daire Seçeceklere İlçenin Coğrafi Özellikleri 

Derbent satılık ev düşünenler için hazırladığımız yazının ikinci kısmında semtin coğrafi özelliklerine ve iklimine bahsedeceğiz. Derbent ilçesi, Konya’nın kuzey hattında yer almaktadır. Semt, il merkezinden yaklaşık olarak yetmiş sekiz kilometre mesafede bulunmaktadır. İlçe 1930 yılında kasaba, 1990 yılında ise ilçe statüsüne kavuşmuştur. İlçe, 300 kilometrekarelik görece küçük bir arazi üzerinde yer almaktadır. Semtin rakımı ise ortalama 1500 metredir. İlçede karasal iklim koşulları hüküm sürmektedir. Bu nedenle de yazlar sıcak ve kurak  geçmektedir. Kış ayları ise soğuk ve kar yağışlıdır. Kış aylarında sıcaklık eksi derecelere kadar düşer. Buna ek olarak en yağışlı mevsimi ilkbahardır. Beyşehir yolu üzerine kurulmuş olan ilçe Altınapa Barajı’na da ev sahipliği yapmaktadır. Sulamanın yetersiz olduğu ilçe, engebeli ve dağlık bir arazi üzerindedir. Bu nedenle tarım arazileri çok daha sınırlı ve bölünmüştür. Yerel halkın önemli bir bölümü buğday, şeker pancarı, arpa, nohut ve bakliyat üretiminden geçimlerini sağlamaktadır. Derbent satılık konut arayanlar bu koşulları mutlaka göz önünde bulundurmalıdır.

Derbent Satılık Daire Düşünenlere İlçenin Nüfus Yapısı 

01 Şubat 2019 tarihinde açıklanan TÜİK Raporu’ndan alınan bilgilere göre, semtte ikamet edenlerin sayısı 4455 kişiye ulaşmış durumdadır. İlçede yaşayanların 2168’i erkek, geriye kalan 2287’si ise kadındır. İlçede nüfus cinsiyetlere oldukça dengeli bir şekilde dağılmış vaziyettedir. 1990 yılında kurulan ilçenin nüfus grafiği oldukça hareketlidir. Semtin nüfus grafiğine bakıldığında 2007 yılından 2017 yılına kadar sürekli bir azalma olduğu görülmüştür. Ancak 2018 yılından sonra küçük bir artış meydana gelmiştir. Bölgedeki popülasyonun artış hızı ise %3.14 civarındadır. Semt, on üç mahalleden meydana gelmiştir. Köy ve köyaltı yerleşimi yoktur. Konya Derbent satılık ev seçecekler aşağıda gelişmişliklerine göre sıralanmış olan yerleşim birimlerinden birini seçebilirler:

 • Camikebir Mahallesi 
 • Hacı Ahmet Mahallesi
 • Çiftliközü Mahallesi
 • Mülayim Mahallesi
 • Yukarı Mahallesi
 • Güney Mahallesi
 • Değiş Mahallesi
 • Arapözü Mahallesi
 • Saraypınar Mahallesi
 • Derbentteke Mahallesi
 • Süleyman Mahallesi

Eğer Derbent satılık daire düşüncenizden eminseniz, ilçede yer alan emlakçılardan danışmanlık hizmeti satın alabilir veya sahibinden Derbent satılık konut ilanlarının bulunduğu EmlakJet listeleme sayfalarına bakarak, kendinize en uygun olan ilanı seçebilirsiniz. 

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
Satışlara ‘Sosyal Konut’ Freni

Satışlara ‘Sosyal Konut’ Freni

23 Eylül 2022

Kiracıya Hangi Durumlarda İhtarname G...

Kiracıya Hangi Durumlarda İhtarname G...

23 Eylül 2022

Kira Fiyatlarındaki Artış O Sektöre İ...

Kira Fiyatlarındaki Artış O Sektöre İ...

23 Eylül 2022

Gayrimenkul zengini 6 ünlü!

Gayrimenkul zengini 6 ünlü!

23 Eylül 2022

TOKİ'den Dolandırıcılık Uyarısı Geldi...

TOKİ'den Dolandırıcılık Uyarısı Geldi...

23 Eylül 2022

Emlakjet
Bjk Logo

BJK Erkek Basketbol Takımı Sponsoru

EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Emlakjet bir

iLab

grup şirketidir

Kariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.net
Emlakjet.com © 2006-2022 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.