/static/img/logo.svg
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!
search
Yalıhüyükcancel

Konya Yalıhüyük Satılık Daire

araması için uygun ilan bulunamadı

Yalıhüyük Satılık Daire Tercih Edecekler İçin İlçe Rehberi 

Yalıhüyük satılık daire tercih etmeyi düşünenler için ilçeyi daha yakından tanımalarına olanak sağlayacak yeni bir yazı hazırladık. Yazıda semtin coğrafi özelliklerinden iklimine kadar birçok farklı konuya değindik. Yalıhüyük  ülkemizin İç Anadolu Bölgesi’nde ve Akdeniz Bölgesi’nde toprakları bulunana Konya iline bağlı bir yerleşim birimidir. 1987 yılında çıkarılan bir kanun ile büyükşehir statüsüne kavuşan Konya, ülkemizin en gelişmiş yedinci yerleşim birimidir. Ekonomik açıdan ülkemizin en gelişmiş illerinden biri olmasının yanı sıra şehir doğal ve tarihsel zenginlikler ile doludur. Yalıhüyük de bu kentin en sakin yerleşim birimidir. İlçe önceleri Bozkır semtine bağlıdır. 1990 yılında ise bugünkü statüsüne kavuşmuştur. Hem Konya’nın hem de Türkiye’nin en küçük yerleşim birimidir. İlçe, 81 kilometrekarelik çok küçük bir arazi üzerine konumlanmış durumdadır. Semtin denizden yüksekliği, daha açık bir ifade ile rakımı yaklaşık olarak 1002 metredir.

Yalıhüyük Satılık Daire Düşünenlere İlçenin Tarihi

Bir bölgenin tarihi hakkında bilgi sahibi olmak, o il veya ilçe ile daha çok kaynaşmanızı sağlar. Yalıhüyük satılık ev düşünenlerin de bu sebeple ilçenin tarihi hakkında bilgi sahibi olması çok önemlidir. Yalıhüyük ilçesinde ilk insan yerleşim milattan önceki çağlarda başlamıştır. İlçede birçok farklı medeniyet ve kavim yaşamıştır. Bunlardan en önemlileri Hititler, Frigler, Lidyalılar, Persler, Romalılar ve Bizanslılar hüküm sürmüştür. İlçede hala Bizans kültürünün izlerine kolaylıkla rastlanmaktadır. Bozkır ilçesinden 20 kilometre uzakta yer alan semt, Suğla Köyü kıyısında bulunana höyükten adını almıştır.  Buna ek olarak ilçede yer alan Zengibar Kalesi semt tarihine ışık tutmaktadır. Semtte yerleşimin Neolitik ve Kalkolitik dönemlerde olduğu bilinmektedir. Konya tarihi ile benzer şekilde ilerleyen ilçe tarihinde 200 yıl öncesinde gerçekleşen toprak kayması çok önemli bir yere sahiptir. Semtin kuzeyinde Seydişehir, güneyinde Ahırlı, batısında Akseki ve doğusunda Bozkır bulunmaktadır. Yalıhüyük satılık konut seçeceklerin ilçenin tarihine vakıf olması son derece önemlidir.

Yalıhüyük Satılık Daire Bakanlara İlçenin Demografisi 

01 Şubat 2019 tarihinde açıklanan güncel TÜİK Raporuna göre, semtte yaşamını sürdürenlerin sayısı tam olarak 1785 kişiye ulaşmış durumdadır. Bu kişilerin %49.36’sı erkek, %50.64’ü ise kadındır. İlçenin popülasyonu 2013-2015 yılları arasında sürekli olarak artmıştır. Ancak 2017 yılından sonra nüfus neredeyse sabitlenmiştir. Ancak 2018 yılından sonra küçük bir artış meydana gelmiştir. Bu sebeple de popülasyonun artış hızı %16.44’tür. İlçe dört mahalle ve köyden meydana gelmiştir. Bu mahallelerden en büyüğü olan Aşağı Mahallesi, 867 kişilik bir nüfusa sahiptir. Daha sonra Yukarı Mahallesi, Arasöğüt Mahallesi ve Sarayköy Mahallesi gelmektedir. Sarayköy Mahallesi’nde yalnızca 76 kişi yaşamını sürdürmektedir. Konya Yalıhüyük satılık ev tercih etmeyi düşünenler bu dört mahalleden birinde araştırmalarını yoğunlaştırabilirler. 

Eğer Yalıhüyük satılık daire arayışınızı bir adım daha ileriye götürmek isterseniz ilçede hizmet veren emlakçılardan danışmanlık hizmeti alabilir veya sahibinden Yalıhüyük satılık konut ilanlarının bulunduğu EmlakJet listeleme sayfalarına bakarak, kendinize en uygun olan ilanı seçebilirsiniz. 

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
Emlakjet, emlak danışmanları için  ‘P...

Emlakjet, emlak danışmanları için ‘P...

23 Ekim 2020

Emlak Sektörüne Değer Katacak Düzenle...

Emlak Sektörüne Değer Katacak Düzenle...

17 Ekim 2020

TÜİK 2020 Eylül Konut Satış İstatisti...

TÜİK 2020 Eylül Konut Satış İstatisti...

15 Ekim 2020

Emlakjet’te Emlak Danışmanlarının MYK...

Emlakjet’te Emlak Danışmanlarının MYK...

9 Ekim 2020

Eminevim'den Yeni Kampanya

Eminevim'den Yeni Kampanya

8 Ekim 2020

Yalıhüyük Satılık Daire
Emlakjet
EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Size daha iyi hizmet sunmak için çerezler kullanıyoruz. emlakjet.com`u kullanarak çerezlere izin veriyorsunuz.

Emlakjet bir iLAB Ventures iştirakıdır.

Kariyer.netİşin OlsunSigortam.netArabam.comHangiKredi.comCimri.comNeredeKal.comSteelorbis.comChemorbis.com
Emlakjet.com © 2006-2020 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.