/static/img/logo.svg
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!
search
Hemşincancel

Rize Hemşin Satılık Daire

araması için uygun ilan bulunamadı

Hemşin Satılık Daire Alacaklara İlçe Hakkında Merak Edilenler

Hemşin satılık daire arayışınızda EmlakJet sayesinde rahat bir nefes alabilirsiniz. Hayalinizdeki evlere sadece bir tık uzaklıktasınız. Ev almadan önce de ilçe hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız bu yazı tam olarak sizler için hazırlandı. Hemşin Türkiye'nin Rize iline bağlı bir ilçedir. Denizden 19 kilometre içeride, Rize'ye 57 kilometre mesafededir. Yüzölçümü yaklaşık olarak 120 km²'dir. İlçenin kuzeyinde Pazar ilçesi, batısında Çayeli ve Kaptanpaşa, güneyinde Çamlıhemşin yaylaları ile komşudur. Hemşin ilçesi Ceğalver tepesinin eteğinde kurulmuştur. 1991 itibariyle Hemşin ilçe olmuştur. Rize'nin en küçük ilçelerinden biridir.

Hemşin Satılık Daire Bakanlara Bölgenin Kısa Tarihi

1400'lü yılların ortalarına kadar tüm Doğu Karadeniz yöresine olduğu gibi Hemşin coğrafyasına da Kıpçak ve Kuman Türklerinin yerleştirildiği bilinmektedir. Bu Türk kökenli insanlar Roma İmparatorluğu zamanında Hıristiyanlığı benimsemiş, güneydeki Ermenilerle olan sıkı ilişkilerden ötürü kısa zamanda Gregoryen mezhebine geçmişlerdir. Trabzon Rum İmparatorluğu döneminde Hemşin yöresi, güneydeki Erzurum-İspir dolaylarına hâkim olan Akkoyunlu Türkmenleri ile ticari ve kültürel ilişkiler geliştirip zamanla Müslümanlaşmaya ve yeniden Türkleşmeye başlamıştır. 1461 yılında Osmanlı Devletinin Trabzon Rum İmparatorluğunu fethetmesi ile birlikte Hemşin bölgesi de Osmanlı'ya dâhil olmuştur. 

Hemşin Satılık Daire Tercih Edeceklere İlçenin Gezi Noktaları

Çeğalver Tepesi eteklerinde kurulu olan Hemşin ilçesi yeşillikler ile kaplı doğal bir cenneti andırıyor. Yeniköy Düz Mahalle Camisi, Hemşin ilçesine bağlı Yeniköy’de Düz Mahallesinde yer almaktadır. 1884 yılında inşa edilmiştir. Ahşap yığma bir camidir. Caminin zemin katı medresedir. Caminin mihrap ve minberindeki ahşap süslemeleri dikkat çekmektedir. Bölgedeki ahşap camilerin son örneklerindendir. Baltacılı Camisi, İlçe merkezine bağlı Baltacılı Mahallesinde yer almaktadır. Hemşin Deresinin batı kenarındadır. Taş duvarlı, kırma çatılı bir yapıdır. Kitabesine göre Mahmut Zade el-Hac Muhammed tarafından 1791 yılında inşa edilmiştir. Bilenköy Camisi, Hemşin ilçesine bağlı Bilen Köyün merkezinde yer almaktadır. Cami 18. Yüzyılda inşa edilmiştir. Alt kat taş ve kısmen ahşap duvarlardır. Alt katta dershane ve bir hoca odası bulunmaktadır. Siz de bu ilçede ev sahibi olmak istiyorsanız Rize Hemşin satılık ev ilanlarına ve ilçenin diğer bölgelerindeki ilanlara listeleme sayfalarımız üzerinden hızlıca göz atabilirsiniz.

Hemşin Satılık Daire Arayanlara İlçenin Demografisi

2019 Türkiye istatistik kurumunun verilerine göre Hemşin nüfusu 2.817 kişiden oluşur. Bu nüfusun %49,77’sini erkekler ve %50,23’sini kadınlar oluşturur. Bu nüfus, 1.402’si erkek ve 1.415’i kadından oluşmaktadır. İlçenin nüfusu cinsiyete göre eşit bir dağılım göstermektedir. Hemşin 2017 yılına ait nüfusu 2.181’dir. İlçede bir yıl içinde küçük bir artış görülmektedir. Nüfusun önceki yıla göre artış oranı %29,16 artış miktarı ise 636’dır. Hemşin satılık daire arayışınızda bu bilgilerden yararlanabilirsiniz.

Siz de bütçenizi oluşturduysanız istediğiniz eve Emlakjet ile bir adım öndesiniz demektedir. Aradığınız evi bir an önce bulabilmek adına Rize Hemşin de sahibinden satılık evler için listeleme sayfalarımıza göz atmanız yeterli.

İlanları Haritada Görüntüle
Mahalle Rehberi
/static/icons/mahalle-rehberi.png

Bölgenin demografik özellikleri,fiyat değişimi, seçim sonuçlarını incele.

Emlak Haberleri
Günde 1.1 Milyar TL Konut Kredisi Kul...

Günde 1.1 Milyar TL Konut Kredisi Kul...

10 Temmuz 2020

Ev Almak İsteyen Vatandaşlara Müjde!

Ev Almak İsteyen Vatandaşlara Müjde!

9 Temmuz 2020

Konut Sektöründe Haziran Ayı Rekoru

Konut Sektöründe Haziran Ayı Rekoru

8 Temmuz 2020

Tapu Dairelerinde Koronavirüs Yoğunlu...

Tapu Dairelerinde Koronavirüs Yoğunlu...

7 Temmuz 2020

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Konut Satışlar...

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Konut Satışlar...

6 Temmuz 2020

Hemşin Satılık Daire
/static/img/logo.svg
/static/icons/social/Facebook.svg/static/icons/social/Twitter.svg/static/icons/social/Instagram.svg/static/icons/social/Pinterest.svg/static/icons/social/LinkedIn.svg/static/icons/social/GooglePlay.svg/static/icons/social/AppStore.svg

Size daha iyi hizmet sunmak için çerezler kullanıyoruz. emlakjet.com`u kullanarak çerezlere izin veriyorsunuz.

Emlakjet bir iLAB Ventures iştirakıdır.

/static/img/brands/kariyer.png/static/img/brands/isinolsun.png/static/img/brands/sigortam.png/static/img/brands/arabam.png/static/img/brands/hangikredi.png/static/img/brands/cimri.png/static/img/brands/neredekal.png/static/img/brands/steelorbis.png/static/img/brands/chemorbis.png
Emlakjet.com © 2006-2019 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.