/static/img/logo.svg
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!
search
İkizderecancel

Rize İkizdere Satılık Daire

araması için uygun ilan bulunamadı

İkizdere Satılık Daire Araştıran Okuyucularımız için İlçe Hakkında Kısa Bilgiler

İkizdere satılık daire arayışında olan okuyucularımız için hazırladığımız bu yazı sonrasında, ilçe hakkında çok daha fazla bilgi sahibi olacak ve böylelikle ev arama sürecinize daha rahat adımlar ile devam edebileceksiniz. Bilindiği üzere, daire arama süreci içerisinde bulunan her kişi, daha önceden seçilmiş olan ilçe ya da bölge hakkında fikir sahibi olmalıdır. Bu amaç ile hazırladığımız bu ilçe rehberinde İkizdere ilçesinin coğrafi karakteristikleri, konumu ekonomik faaliyetleri, mahalleleri ve nüfus özellikleri gibi bir ilçeyi temel bir düzeyde tanıtacak kısa bilgilere yer vermeye özen gösterdik.

İlçenin eski adı “Yedi Köy” anlamındaki “Kura-i Seba” idi. 1933 senesinde İkizdere ismini almıştır. Daha önceleri Güneyce’ye bağlı iken 1952 senesinde ilçe olma statüsü elde etmiştir. 

İkizdere Satılık Daire Arayan Kişiler için İlçenin Coğrafi Özellikleri ve Konumu

İkizdere ilçesi, Karadeniz Bölgesi içerisinde bulunan Rize iline bağlıdır. İlçenin yüz ölçümü 898 km2’dir ve denizden yüksekliği ise 570 metredir. İlçe, Çamlık ve Cimil Dereleri’nin kesiştiği bölgede yer almaktadır. İlçe arazisinin dağlık bir karakteristiği vardır. İlçedeki dağlar, dar vadiler ile parçalanmıştır ve bu dağların yüksek kısımlarında yaylalar mevcuttur. Bu yaylaların en önemlileri arasında Çağrankaya Yaylaları, Ovit Yaylası ve Demirkapı Yaylası bulunmaktadır. İlçedeki en önemli akarsu İkizdere’dir. İlçenin doğal bitki örtüsünü yoğun ormanlık alanlar oluşturmaktadır. Dağlarda buzul gölleri görülebilmektedir. Rize il merkezine 56 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Denize herhangi bir kıyısı yoktur. 

İkizdere Satılık Daire Arayanlar için İlçenin İklimi ve Ekonomik Faaliyetleri

İkizdere satılık ev arayanlar için ilçede tipik bir Karadeniz ikliminin egemen olduğu görülmektedir. Bu sebep ile birlikte, her mevsim önemli miktarlarda yağış ilçeye düşmektedir. İlçede bulunan ormanlık alanlarda kızılağaç, gürgen, meşe, ladin, köknar ve kestane gibi pek çok çeşitten ağaçlar bulunmaktadır. İkizdere’de yıllık ortalama sıcaklık 11,04 santigrat derece olarak ölçülmüştür. Bir yılda en fazla 17 santigrat derece görülmektedir. En düşük de 8,6 santigrat dereceye rastlanmaktadır. Bir sene içerisinde ilçeye ortalama 1.101 milimetre yağış düşmektedir. 

İlçe ekonomisi tamamen tarım sektörüne dayanmıştır. Çay ve patates ürünleri ise bu tarım faaliyeti sonucunda göze çarpan ürünlerdir. Bunlar haricinde armut, kivi, mısır ve fındık üretimi de oldukça yaygındır. Az da olsa hayvancılık, özellikle de arıcılık faaliyetleri görülmektedir. 

İkizdere Satılık Daire Bakan Okuyucularımız için İlçenin Demografik Karakteristikleri ve Mahalleleri

2018 yılında yapılmış olan son nüfus araştırmalarının sonuçlarına göre, İkizdere ilçesinde toplam 9.809 kişi yaşamaktadır. Bu insanların %54,72’si erkek olup geriye kalan %45,28’ini kadın nüfus meydana getirmektedir. İlçenin güncel nüfus artışı %79,85 olarak tespit edilmiştir. İlçenin son 10 senedeki nüfus verileri ile karşılaştırıldığında ilçede son bir senede nüfus iki katına çıkmıştır. 

İkizdere ilçesinde 7 adet mahalle ve 29 adet köy mevcuttur. İkizdere sahibinden uygun fiyatlı satılık ev arıyorsanız seçebileceğiniz mahalleri aşağıda listeledik:

  • Çarşı Mahallesi,
  • Çağrankaya Mahallesi,
  • Kirazlı Mahallesi,
  • Zafer Mahallesi,
  • Gündoğdu Mahallesi,
  • Yeşilyurt Mahallesi,
  • Güney Mahallesi. 

İkizdere sahibinden satılık villa benzeri, ilçe çevresindeki daire arayışlarınız için yerel emlakçıları ziyaret edebilir, Emlakjet.com üzerindeki listeleme sayfalarına göz atabilirsiniz.

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
İstanbullular ev bulamıyor!

İstanbullular ev bulamıyor!

17 Eylül 2021

Konut sektöründen düşük faizli kredi ...

Konut sektöründen düşük faizli kredi ...

17 Eylül 2021

İstanbul’da Taksi ve Otobüsler Anlık ...

İstanbul’da Taksi ve Otobüsler Anlık ...

15 Eylül 2021

İzmir’de metro istasyonları sanat gal...

İzmir’de metro istasyonları sanat gal...

15 Eylül 2021

Türk mühendislerden yıllık 700 milyon...

Türk mühendislerden yıllık 700 milyon...

15 Eylül 2021

Emlakjet
EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Emlakjet bir iLAB Ventures iştirakıdır.

Kariyer.netİşin OlsunSigortam.netArabam.comHangiKredi.comCimri.comNeredeKal.comSteelorbis.comChemorbis.com
Emlakjet.com © 2006-2021 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.