/static/img/logo.svg
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!
search
Kurtalancancel
Siirtcancel

Siirt Kurtalan Satılık Daire

araması için 1 ilan bulundu

Kurtalan Satılık Daire Araştıran Okuyucularımız için İlçe Hakkında Kısa Bilgiler

Kurtalan satılık daire arayışında olan okuyucularımız için hazırladığımız bu yazı sonrasında, ilçe hakkında çok daha fazla bilgi sahibi olacak ve böylelikle ev arama sürecinize daha rahat adımlar ile devam edebileceksiniz. Bilindiği üzere, daire arama süreci içerisinde bulunan her kişi, daha önceden seçilmiş olan ilçe ya da bölge hakkında fikir sahibi olmalıdır. Bu amaç ile hazırladığımız bu ilçe rehberinde Kurtalan ilçesinin coğrafi karakteristikleri, konumu ekonomik faaliyetleri, mahalleleri ve nüfus özellikleri gibi bir ilçeyi temel bir düzeyde tanıtacak kısa bilgilere yer vermeye özen gösterdik.

Kurtalan topraklarında yerleşim çok eski tarihlere kadar gittiğinden ötürü, ilçede pek çok tarihî eser bulunmaktadır. Bunların arasında Kalkolitik çağdan kalma olan höyük vardır. 

Kurtalan Satılık Daire Arayan Kişiler için İlçenin Coğrafi Özellikleri ve Konumu

Kurtalan ilçesi, Güneydoğu Anadolu Bölgesi sınırları içerisinde bulunan Siirt iline bağlıdır. İlçenin yüz ölçümü 669 km2’dir ve denizden yüksekliği ise 630 metredir. Bölgenin Dicle Bölümü’nde yer almaktadır. İlçe merkezi, Haydarpaşa-Kurtalan demiryolu hattının son durağı olarak varlığını sürdürmektedir. Siirt ili ile Batman ilini birbirine bağlayan karayolu üzerinde bulunduğu için, aslında aynı zamanda Diyarbakır ilini de Siirt’e bağlamaktadır. Kurtalan toprakları genelde dalgalı olsa da bazı yerlerini geniş düzlükler oluşturmaktadır. İlçenin suyunu, Sason Dağları’ndan doğan Garzan Çayı ve kolları gidermektedir. İlçede önemli dağlar bulunmaktadır. Bunların arasında 1.530 metre ile Dilek Tepesi (Kozdağ) ve 1.050 metre ile Garzan Dağı önemli bir yer tutmaktadır. İlçenin diğer önemli akarsuları arasında Başur ve Reşan Çayları bulunmaktadır. İlçenin etrafında bulunan komşu lokasyonların bir listesi aşağıda sıralanmıştır:

 • İlçenin doğu yönünde Siirt il merkezi bulunmaktadır.
 • İlçenin batı yönünde Beşiri ilçesi bulunmaktadır.
 • İlçenin güneybatı yönünde Hasankeyf ilçesi bulunmaktadır.
 • İlçenin kuzey yönünde ise Baykan ilçesi bulunmaktadır. 

Kurtalan Satılık Daire Arayanlar için İlçenin İklimi ve Ekonomik Faaliyetleri

Kurtalan satılık konut arayanlar için ilçede yaz ayları sıcak ve kurak geçerken kış aylarında çok sert hava koşulları yaşanmamaktadır. İlçeye düşen yıllık yağışın büyük bir bölümü ilkbahar ayında düşmektedir. Her ne kadar normalde bu yağışlar kendini yağmur şeklinde gösterse de kış aylarında bu kar yağışına dönebilmektedir. Bugüne kadar ilçede en soğuk -18,5 santigrat derece görülmüştür. 43,5 santigrat derece ise bugüne kadar görülen en sıcak havadır.

Her ne kadar tarım sektörü ekonominin büyük bir kısmını yürütse de hayvancılık da yüksek kesimlerde yaygın olarak yapılmaktadır. Aynı zamanda Kurtalan’da sanayi bakımından önemli gelişmeler görülmüştür. 

Kurtalan Satılık Daire Bakan Okuyucularımız için İlçenin Demografik Karakteristikleri ve Mahalleleri

2018 yılında yapılmış olan son nüfus araştırmalarının sonuçlarına göre, Kurtalan ilçesinde toplam 59,647 kişi yaşamaktadır. Bu insanların %50,76’sı erkek olup geriye kalan %49,24’ünü kadın nüfus meydana getirmektedir. İlçenin güncel nüfus artışı %0,74 olarak tespit edilmiştir. 

Kurtalan ilçesinde 16 adet mahalle ve 55 adet köy mevcuttur. Kurtalan satılık ev arıyorsanız seçebileceğiniz, en çok tercih edilen mahalleri aşağıda listeledik:

 • Tekel Mahallesi,
 • Yenidoğan Mahallesi,
 • Fırat Mahallesi,
 • Cumhuriyet Mahallesi,
 • Sümer Mahallesi,
 • Bahçelievler Mahallesi,
 • Kültür Mahallesi.

Kurtalan sahibinden satılık müstakil ev benzeri, ilçe çevresindeki daire arayışlarınız için yerel emlakçıları ziyaret edebilir, Emlakjet.com üzerindeki listeleme sayfalarına göz atabilirsiniz.

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
Konut fiyatları cep yakarken 3 yıllık...

Konut fiyatları cep yakarken 3 yıllık...

27 Mayıs 2022

Hükümet Düğmeye Bastı! Bu Adada Yaşar...

Hükümet Düğmeye Bastı! Bu Adada Yaşar...

27 Mayıs 2022

Ankara Büyükşehir Belediyesi'nden Sat...

Ankara Büyükşehir Belediyesi'nden Sat...

27 Mayıs 2022

Arsa yatırımı yapmak isteyenlere fırs...

Arsa yatırımı yapmak isteyenlere fırs...

27 Mayıs 2022

Bakan Kurum'dan Kira Açıklaması

Bakan Kurum'dan Kira Açıklaması

26 Mayıs 2022

Kurtalan Satılık Daire
Ağaçlıpınar KöyüAkçagedik KöyüAkçalı KöyüAkdem KöyüAksöğüt KöyüAtalay KöyüAvcılar KöyüAydemir KöyüAzıklı KöyüBağlıca KöyüBağlıca Köyü (Aşağı Dibekli Mahallesi)Bağlıca Köyü (Yukarı Dibekli Mahallesi)Bahçelievler MahallesiBallıkaya KöyüBallıkaya Köyü (Yuvalı Mahallesi)Beşler KöyüBeykent KöyüBozhüyük KöyüBölüktepe KöyüCumhuriyet MahallesiÇakıllı KöyüÇalıdüzü KöyüÇattepe KöyüÇayırlı KöyüÇeltikbaşı KöyüÇeltikbaşı Köyü (Balıklı Mahallesi)Demirkuyu KöyüDerince KöyüDicle MahallesiEkinli KöyüErdurağı KöyüErdurağı Köyü (Kaynaklı Mahallesi)Erdurağı Köyü (Sıcaksu Mahallesi)Fırat MahallesiGarzan MahallesiGökdoğan KöyüGökdoğan Köyü (Yunuslar Mahallesi)Gözpınar KöyüGüney MahallesiGürgöze KöyüGürgöze Köyü (Kuyucuk Mahallesi)Güzeldere Köyüİğdeli Köyüİğdeli Köyü (Yazılı Mahallesi)İncirlik KöyüKapıkaya KöyüKarabağ KöyüKayabağlar Bld. (Bağlar Mahallesi)Kayabağlar Bld. (Çeşme Mahallesi)Kayabağlar Bld. (Kayalı Mahallesi)Kayalısu KöyüKılıçlı KöyüKonakpınar KöyüKültür MahallesiSaipbeyli KöyüSeyrantepe MahallesiSümer MahallesiŞenköy KöyüTaşoluk KöyüTatlı KöyüTekel MahallesiTeylan KöyüTosunbağı KöyüToytepe KöyüTulumtaş KöyüTulumtaş Köyü (Evciler Mahallesi)Tütün KöyüTütün Köyü (Çay Mahallesi)Tütün Köyü (Yapılar Mahallesi)Uluköy KöyüUluköy Köyü (Gümüşsuyu Mahallesi)Üçpınar KöyüÜçpınar Köyü (Aşağı Bişer Mahallesi)Üçpınar Köyü (Kargılı Mahallesi)Yakıttepe KöyüYanarsu KöyüYayıkdere MahallesiYayıklı KöyüYellice KöyüYenidoğan MahallesiYeniköprü KöyüYeni MahallesiYeşilkonak KöyüYoldurağı KöyüYuvalı KöyüYuvalı Köyü (Bozdoğan Mahallesi)Yuvalı Köyü (Soğuksu Mahallesi)Yürekveren Köyü
Emlakjet
EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Emlakjet bir

grup şirketidir

Kariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.net
Emlakjet.com © 2006-2022 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.