/static/img/logo.svg
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!
search
Zaracancel

Sivas Zara Satılık Daire

araması için uygun ilan bulunamadı

Zara Satılık Daire Araştıran Okuyucularımız için İlçe Hakkında Kısa Bilgiler

Zara satılık daire arayışında olan okuyucularımız için hazırladığımız bu yazı sonrasında, ilçe hakkında çok daha fazla bilgi sahibi olacak ve böylelikle ev arama sürecinize daha rahat adımlar ile devam edebileceksiniz. Bilindiği üzere, daire arama süreci içerisinde bulunan her kişi, daha önceden seçilmiş olan ilçe ya da bölge hakkında fikir sahibi olmalıdır. Bu amaç ile hazırladığımız bu ilçe rehberinde Zara ilçesinin coğrafi karakteristikleri, konumu ekonomik faaliyetleri, mahalleleri ve nüfus özellikleri gibi bir ilçeyi temel bir düzeyde tanıtacak kısa bilgilere yer vermeye özen gösterdik. 

Zara ilçesi arazisinde yapılan arkeolojik araştırmaların sonuçlarına göre, bölgeye yapılan ilk yerleşim Neolitik Dönem’de gerçekleştirilmiştir. Zara ile Hafik ilçeleri arasındaki bölgede el değirmeni taşları, hayvan kemikleri ve minik uçlar görülmüştür. 

Zara Satılık Daire Arayan Kişiler için İlçenin Coğrafi Özellikleri ve Konumu

Zara ilçesi, Karadeniz Bölgesi sınırları içerisinde bulunan Sivas iline bağlıdır. İlçenin yüz ölçümü 2.546 km2’dir ve denizden yüksekliği ise 1.350 metredir. İlçe sınırları içerisinden Türkiye’nin en uzun nehri olan Kızılırmak geçmektedir ve ilçeyi doğudan batıya keser. Aynı zamanda yine Türkiye’nin en uzun nehirlerinden bir tanesi olan Yeşilırmak, Zara’da bulunan Köse Dağı’ndan doğar. Tödürge Gölü, Sivas ilinde bulunan en büyük göldür. İlçe sınırları içerisinde yer alan en yüksek dağlar arasında Köse Dağı, Beydağ ve Yılanlı Dağı mevcuttur. İlçenin etrafında yer alan komşu lokasyonların bir listesi aşağıda verilmiştir:

 • İlçenin doğu yönünde Suşehri ve İmranlı ilçeleri bulunmaktadır.
 • İlçenin batı yönünde Hafik ilçesi bulunmaktadır.
 • İlçenin kuzey yönünde Koyulhisar ilçesi bulunmaktadır.
 • İlçenin kuzeybatı yönünde Doğanşar ilçesi bulunmaktadır.
 • İlçenin güney yönünde ise Divriği ilçesi bulunmaktadır.

Zara Satılık Daire Arayanlar için İlçenin İklimi ve Ekonomik Faaliyetleri

Zara satılık ev arayanlar için ilçe sınırları içerisinde karasal iklim hakimdir. Ancak özel coğrafi konumu sebebi ile ilçenin kuzey kısımlarında Karadeniz ikliminin etkileri de görülebilmektedir. Yaz ayları sıcak ve kurak geçmektedir. Ortalama bir yaz havası 10 ila 25 santigrat derece arasındadır. Kış ayları ise soğuk ve kar yağışlı yaşanmaktadır. Ortalama bir kış havası 0 ila -15 santigrat derecedir. 

Tarım, hayvancılık, arıcılık, inşaat ve hizmet sektörleri Zara ekonomisini oluşturmaktadır. Büyük miktarlarda bal üretimi yapılmaktadır. İlçede maden faaliyetleri de oldukça fazladır. Mermer, bakır ve kurşun madenleri çıkarılabilmektedir. 

Zara Satılık Daire Bakan Okuyucularımız için İlçenin Demografik Karakteristikleri ve Mahalleleri

2018 yılında yapılmış olan son nüfus araştırmalarının sonuçlarına göre, Zara ilçesinde toplam 23.336 kişi yaşamaktadır. Bu insanların %49,30’u kadın olup geriye kalan %50,70’ini ise erkek nüfus meydana getirmektedir. İlçenin güncel nüfus artışı %9,77 olarak tespit edilmiştir. 

Zara ilçesinde 9 adet mahalle ve 135 adet köy mevcuttur. Zara satılık ev arıyorsanız seçebileceğiniz mahalleri aşağıda listeledik:

 • Ahmetbaşyurt Mahallesi,
 • Çarşıbaşı Mahallesi,
 • Hatip Mahallesi,
 • Karşıyaka Mahallesi,
 • Kızılırmak Mahallesi,
 • Reşitpaşa Mahallesi,
 • Şehitler Mahallesi,
 • Şeyhmerzuban Mahallesi,
 • Yenicami Mahallesi.

Zara sahibinden satılık eşyalı ev benzeri, ilçe çevresindeki daire arayışlarınız için yerel emlakçıları ziyaret edebilir, Emlakjet.com üzerindeki listeleme sayfalarına göz atabilirsiniz.

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
JetFırsat Özelliği İle En Uygun Evi B...

JetFırsat Özelliği İle En Uygun Evi B...

26 Eylül 2020

Tapu Randevularında HES Kodu Zorunlul...

Tapu Randevularında HES Kodu Zorunlul...

23 Eylül 2020

Koronavirüs İle Beraber Emlak Seçimle...

Koronavirüs İle Beraber Emlak Seçimle...

22 Eylül 2020

Tapuda Yeni Dönem Başladı

Tapuda Yeni Dönem Başladı

21 Eylül 2020

TÜİK 2020 Ağustos Konut Satış İstatis...

TÜİK 2020 Ağustos Konut Satış İstatis...

15 Eylül 2020

Zara Satılık Daire
Emlakjet
EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Size daha iyi hizmet sunmak için çerezler kullanıyoruz. emlakjet.com`u kullanarak çerezlere izin veriyorsunuz.

Emlakjet bir iLAB Ventures iştirakıdır.

Kariyer.netİşin OlsunSigortam.netArabam.comHangiKredi.comCimri.comNeredeKal.comSteelorbis.comChemorbis.com
Emlakjet.com © 2006-2020 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.