/static/img/logo.svg
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!

Sivas Zara Satılık Daire

araması için 1 ilan bulundu
search
Zaracancel
Sivascancel

Zara Satılık Daire Araştıran Okuyucularımız için İlçe Hakkında Kısa Bilgiler

Zara satılık daire arayışında olan okuyucularımız için hazırladığımız bu yazı sonrasında, ilçe hakkında çok daha fazla bilgi sahibi olacak ve böylelikle ev arama sürecinize daha rahat adımlar ile devam edebileceksiniz. Bilindiği üzere, daire arama süreci içerisinde bulunan her kişi, daha önceden seçilmiş olan ilçe ya da bölge hakkında fikir sahibi olmalıdır. Bu amaç ile hazırladığımız bu ilçe rehberinde Zara ilçesinin coğrafi karakteristikleri, konumu ekonomik faaliyetleri, mahalleleri ve nüfus özellikleri gibi bir ilçeyi temel bir düzeyde tanıtacak kısa bilgilere yer vermeye özen gösterdik. 

Zara ilçesi arazisinde yapılan arkeolojik araştırmaların sonuçlarına göre, bölgeye yapılan ilk yerleşim Neolitik Dönem’de gerçekleştirilmiştir. Zara ile Hafik ilçeleri arasındaki bölgede el değirmeni taşları, hayvan kemikleri ve minik uçlar görülmüştür. 

Zara Satılık Daire Arayan Kişiler için İlçenin Coğrafi Özellikleri ve Konumu

Zara ilçesi, Karadeniz Bölgesi sınırları içerisinde bulunan Sivas iline bağlıdır. İlçenin yüz ölçümü 2.546 km2’dir ve denizden yüksekliği ise 1.350 metredir. İlçe sınırları içerisinden Türkiye’nin en uzun nehri olan Kızılırmak geçmektedir ve ilçeyi doğudan batıya keser. Aynı zamanda yine Türkiye’nin en uzun nehirlerinden bir tanesi olan Yeşilırmak, Zara’da bulunan Köse Dağı’ndan doğar. Tödürge Gölü, Sivas ilinde bulunan en büyük göldür. İlçe sınırları içerisinde yer alan en yüksek dağlar arasında Köse Dağı, Beydağ ve Yılanlı Dağı mevcuttur. İlçenin etrafında yer alan komşu lokasyonların bir listesi aşağıda verilmiştir:

 • İlçenin doğu yönünde Suşehri ve İmranlı ilçeleri bulunmaktadır.
 • İlçenin batı yönünde Hafik ilçesi bulunmaktadır.
 • İlçenin kuzey yönünde Koyulhisar ilçesi bulunmaktadır.
 • İlçenin kuzeybatı yönünde Doğanşar ilçesi bulunmaktadır.
 • İlçenin güney yönünde ise Divriği ilçesi bulunmaktadır.

Zara Satılık Daire Arayanlar için İlçenin İklimi ve Ekonomik Faaliyetleri

Zara satılık ev arayanlar için ilçe sınırları içerisinde karasal iklim hakimdir. Ancak özel coğrafi konumu sebebi ile ilçenin kuzey kısımlarında Karadeniz ikliminin etkileri de görülebilmektedir. Yaz ayları sıcak ve kurak geçmektedir. Ortalama bir yaz havası 10 ila 25 santigrat derece arasındadır. Kış ayları ise soğuk ve kar yağışlı yaşanmaktadır. Ortalama bir kış havası 0 ila -15 santigrat derecedir. 

Tarım, hayvancılık, arıcılık, inşaat ve hizmet sektörleri Zara ekonomisini oluşturmaktadır. Büyük miktarlarda bal üretimi yapılmaktadır. İlçede maden faaliyetleri de oldukça fazladır. Mermer, bakır ve kurşun madenleri çıkarılabilmektedir. 

Zara Satılık Daire Bakan Okuyucularımız için İlçenin Demografik Karakteristikleri ve Mahalleleri

2018 yılında yapılmış olan son nüfus araştırmalarının sonuçlarına göre, Zara ilçesinde toplam 23.336 kişi yaşamaktadır. Bu insanların %49,30’u kadın olup geriye kalan %50,70’ini ise erkek nüfus meydana getirmektedir. İlçenin güncel nüfus artışı %9,77 olarak tespit edilmiştir. 

Zara ilçesinde 9 adet mahalle ve 135 adet köy mevcuttur. Zara satılık ev arıyorsanız seçebileceğiniz mahalleri aşağıda listeledik:

 • Ahmetbaşyurt Mahallesi,
 • Çarşıbaşı Mahallesi,
 • Hatip Mahallesi,
 • Karşıyaka Mahallesi,
 • Kızılırmak Mahallesi,
 • Reşitpaşa Mahallesi,
 • Şehitler Mahallesi,
 • Şeyhmerzuban Mahallesi,
 • Yenicami Mahallesi.

Zara sahibinden satılık eşyalı ev benzeri, ilçe çevresindeki daire arayışlarınız için yerel emlakçıları ziyaret edebilir, Emlakjet.com üzerindeki listeleme sayfalarına göz atabilirsiniz.

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
Satışlara ‘Sosyal Konut’ Freni

Satışlara ‘Sosyal Konut’ Freni

23 Eylül 2022

Kiracıya Hangi Durumlarda İhtarname G...

Kiracıya Hangi Durumlarda İhtarname G...

23 Eylül 2022

Kira Fiyatlarındaki Artış O Sektöre İ...

Kira Fiyatlarındaki Artış O Sektöre İ...

23 Eylül 2022

Gayrimenkul zengini 6 ünlü!

Gayrimenkul zengini 6 ünlü!

23 Eylül 2022

TOKİ'den Dolandırıcılık Uyarısı Geldi...

TOKİ'den Dolandırıcılık Uyarısı Geldi...

23 Eylül 2022

Zara Satılık Daire
Adamfakı KöyüAdamfakı Köyü (Aşağı Adamfakı Mahallesi)Ağlıkçay KöyüAhmet Başyurt MahallesiAhmethacı KöyüAkdede KöyüAkdeğirmen KöyüAkören KöyüAkyazı KöyüAlişanağılı KöyüAlişir KöyüAluçlubel KöyüAluçluseki KöyüArmutçayırı KöyüAşağıçamözü KöyüAşağıçamurcu KöyüAşağıkovacık KöyüAşağımescit KöyüAtalan KöyüAtgeçmez KöyüAtkıran KöyüAvşar KöyüBağlama KöyüBaharşeyh KöyüBallıklar KöyüBecekli KöyüBedirören KöyüBektaş KöyüBelentarla KöyüBeypınarı KöyüBolucan KöyüBozkır KöyüBurhaniye KöyüBüyükgüney KöyüBüyükkaya KöyüBüyükköy KöyüCanova KöyüCemal KöyüCulhalı KöyüÇandır KöyüÇarşıbaşı MahallesiÇatören KöyüÇaylıca KöyüÇaylı KöyüÇaypınar KöyüÇevirmehan KöyüÇorak KöyüDanışık KöyüDerbent KöyüDeredam KöyüDereköy KöyüDilekpınarı KöyüDipsizgöl KöyüDüzceli KöyüEkinli KöyüEmirhan KöyüEsenler KöyüEvrencik KöyüEymir KöyüGirit KöyüGöhertaş KöyüGöktepe KöyüGölbaşı KöyüGüllüali KöyüGümüşçevre KöyüHatip MahallesiIlıca Köyüİğdeli Köyüİğdir Köyüİkideğirmen KöyüKabaktepeler KöyüKadriye KöyüKanlıçayır KöyüKaplan KöyüKaracahisar KöyüKaraçayır KöyüKarahasan KöyüKaraman KöyüKardere KöyüKarslılar KöyüKarşıyaka MahallesiKavasbaşı KöyüKayabaşı KöyüKayadibi KöyüKaylukaya KöyüKeçeyurdu KöyüKelhasan KöyüKevenli KöyüKısık KöyüKızık KöyüKızılırmak MahallesiKızılkale KöyüKorkut KöyüKörpınar KöyüKumoğlu KöyüKurucaabat KöyüKuruköprü KöyüKuşcu KöyüKümbet KöyüKürünlü KöyüMahmutağaçiftliği KöyüMüslümabat KöyüNasır KöyüNasır Köyü (Çayköy Mahallesi)Osmaniye KöyüPazarbeleni KöyüPazarcık KöyüReşitpaşa MahallesiSancakkale KöyüSarıyusuf KöyüSedille KöyüSedille Köyü (Aşağı Sedille Mahallesi)Selimiye KöyüSeten KöyüSorkun KöyüSöğütlüağıl KöyüSöğütlü KöyüSöğütözü KöyüSucak KöyüŞafaklı KöyüŞehitler MahallesiŞenyayla KöyüŞerefiye Köyü (Atatürk Mahallesi)Şerefiye Köyü (Fatih Mahallesi)Şerefiye Köyü (Karşıyaka Mahallesi)Şeyhmerzuban MahallesiTaşgöze KöyüTepeköy KöyüTopaktaş KöyüTödürge KöyüTuzlagözü KöyüÜngür KöyüÜtük KöyüÜtükyurdu KöyüYapak KöyüYarağıl KöyüYarımkaya KöyüYayıközü KöyüYenicamii MahallesiYeşildere KöyüYeşilköy KöyüYeşimli KöyüYıkılgan KöyüYoğunpelit KöyüYolören KöyüYukarıçamözü KöyüYukarıçamurcu KöyüYukarımescit KöyüZoğallı Köyü
Emlakjet
Bjk Logo

BJK Erkek Basketbol Takımı Sponsoru

EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Emlakjet bir

iLab

grup şirketidir

Kariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.net
Emlakjet.com © 2006-2022 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.