Emlakjet

Trabzon Araklı Satılık Daire

araması için 9 ilan bulundu
search
Araklıcancel
Trabzoncancel

Araklı Satılık Daire Araştıran Okuyucularımız için İlçe Hakkında Kısa Bilgiler

Araklı satılık daire arayışında olan okuyucularımız için hazırladığımız bu yazı sonrasında, ilçe hakkında çok daha fazla bilgi sahibi olacak ve böylelikle ev arama sürecinize daha rahat adımlar ile devam edebileceksiniz. Bilindiği üzere, daire arama süreci içerisinde bulunan her kişi, daha önceden seçilmiş olan ilçe ya da bölge hakkında fikir sahibi olmalıdır. Bu amaç ile hazırladığımız bu ilçe rehberinde Araklı ilçesinin coğrafi karakteristikleri, konumu ekonomik faaliyetleri, mahalleleri ve nüfus özellikleri gibi bir ilçeyi temel bir düzeyde tanıtacak kısa bilgilere yer vermeye özen gösterdik. 

Araklı ilçesinin bugün üzerinde bulunduğu bölgeye ait ilk yerleşim kayıtları Trabzon İmparatorluğu dönemine denk gelmektedir. Bu dönemlerde bölgenin adı “Herakleia” olarak geçmiştir. Zaman içerisinde bu isim “Araklı” haline gelmiştir. Araklı, Osmanlıcada rakı gibi damıtılmış içkiler için kullanılan bir sözcüktür. Araklı, 1953 senesinde Sürmene’den bağımsız bir şekilde bir ilçe olma statüsü elde etmiştir.

Araklı Satılık Daire Arayan Kişiler için İlçenin Coğrafi Özellikleri ve Konumu

Araklı ilçesi, Karadeniz Bölgesi sınırları içerisinde bulunan Trabzon iline bağlıdır. İlçenin yüz ölçümü 374 km2’dir ve denizden yüksekliği ise 5 metredir. Trabzon ilinin doğu bölümünde yer almaktadır. Araklı ilçesinin Trabzon il merkezine 34 kilometre kadar bir mesafesi bulunmaktadır. İlçenin merkezî bir şehir olan Ankara iline 767 kilometrelik bir mesafesi vardır. İstanbul iline ise 1.095 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. İlçe arazisi çoğunlukla dağlık ve engebeli bir karakteristik sahibidir. 

Araklı Satılık Daire Arayanlar için İlçenin İklimi ve Ekonomik Faaliyetleri

Araklı satılık konut arayanlar için ilçede tipik bir Karadeniz iklimi sürmektedir. Yılın hiçbir ayı kurak geçmemektedir. Yaz aylarında bile önemli miktarlarda yağış görülmektedir. Hava koşulları genellikle ılıman geçmektedir. 

İlçe arazisinin tarım için pek elverişli bir yapıda olmamasının neticesinde, ilçe halkı da tarım faaliyetinden zaman zaman uzaklaşmıştır. İlçe içerisinde yapılan tarım faaliyetinin sonucunda en çok mısır, çay ve fındık gibi ürünler göze çarpmaktadır. Büyük miktarlarda olmasa da ilçede baklagiller de üretilmektedir. Tarım haricinde hayvancılık sektörü de gelişmiştir denebilir. Ancak son zamanlarda arıcılık revaçtadır. İlçe sınırları içerisinde yer alan Pazarcık, belediye tarafından turizm bölgesi olarak belirlendiği için ilçe ekonomisinde turizm sektörünün büyük bir katkısı vardır.

Araklı Satılık Daire Bakan Okuyucularımız için İlçenin Demografik Karakteristikleri ve Mahalleleri

2018 yılında yapılmış olan son nüfus araştırmalarının sonuçlarına göre, Araklı ilçesinde toplam 49.496 kişi yaşamaktadır. Bu insanların %49,97’si kadın olup geriye kalan %50,03’ünü ise erkek nüfus meydana getirmektedir. İlçenin güncel nüfus artışı %4,88 olarak tespit edilmiştir. 

Araklı ilçesinde 50 adet mahalle mevcuttur. Araklı satılık ev arıyorsanız en çok tercih edilen mahalle seçeneklerini aşağıdaki listede sıraladık:

  • Merkez Mahallesi,
  • Yolgören Mahallesi,
  • Hürriyet Mahallesi,
  • Taştepe Mahallesi,
  • Yeşilyurt Mahallesi,
  • Yüceyurt Mahallesi,
  • Erenler Mahallesi.

Araklı Merkez satılık eşyalı ev benzeri, ilçe çevresindeki daire arayışlarınız için yerel emlakçıları ziyaret edebilir, Emlakjet.com üzerindeki listeleme sayfalarına göz atabilirsiniz.

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
Konut Fiyatları Neden Hızla Artıyor? ...

Konut Fiyatları Neden Hızla Artıyor? ...

26 Eylül 2023

Yabancı Yatırımcı Gözünü Trakya’ya Di...

Yabancı Yatırımcı Gözünü Trakya’ya Di...

26 Eylül 2023

Büyükşehirlerde Yeni Konut Modelleri!...

Büyükşehirlerde Yeni Konut Modelleri!...

26 Eylül 2023

TOKİ, 43 İlde 212 Konut ve 17 İlde 14...

TOKİ, 43 İlde 212 Konut ve 17 İlde 14...

25 Eylül 2023

7 Milyon Kiracıyı Ev Sahibi Yapacak K...

7 Milyon Kiracıyı Ev Sahibi Yapacak K...

22 Eylül 2023

Emlakjet
Bjk Logo

BJK Erkek Basketbol Takımı Sponsoru

EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet
EmlakjetEmlakjetEmlakjet

Emlakjet bir

iLab

grup şirketidir

Kariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.net
Emlakjet.com © 2006-2023 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.