Emlakjet
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!

Trabzon Çaykara Satılık Daire

araması için 1 ilan bulundu
search
Çaykaracancel
Trabzoncancel

Çaykara Satılık Daire Araştıran Okuyucularımız için İlçe Hakkında Kısa Bilgiler

Çaykara satılık daire arayışında olan okuyucularımız için hazırladığımız bu yazı sonrasında, ilçe hakkında çok daha fazla bilgi sahibi olacak ve böylelikle ev arama sürecinize daha rahat adımlar ile devam edebileceksiniz. Bilindiği üzere, daire arama süreci içerisinde bulunan her kişi, daha önceden seçilmiş olan ilçe ya da bölge hakkında fikir sahibi olmalıdır. Bu amaç ile hazırladığımız bu ilçe rehberinde Çaykara ilçesinin coğrafi karakteristikleri, konumu ekonomik faaliyetleri, mahalleleri ve nüfus özellikleri gibi bir ilçeyi temel bir düzeyde tanıtacak kısa bilgilere yer vermeye özen gösterdik. 

Çaykara ilçesinde aslında dört ayrı belediye bulunmaktadır: Uzungöl, Ataköy, Karaçam ve Taşkıran Belediyeleri. Ancak 2014 yılında Trabzon ili artık bir büyükşehir olma konumuna geldiğinde, ilçeye bağlı olan her köy, bir mahalle statüsü elde etmiştir. İlçenin eski adlarından biri olan “Kadahor” kelimesi “aşağı köy” anlamına gelmektedir. Çaykara ismi ise Solaklı ve Yeşilalan Dereleri’nin birleşme noktasından akan sudan yola çıkılarak gelmiştir.

Çaykara Satılık Daire Arayan Kişiler için İlçenin Coğrafi Özellikleri ve Konumu

Çaykara ilçesi, Karadeniz Bölgesi sınırları içerisinde bulunan Trabzon iline bağlıdır. İlçenin yüz ölçümü 420 km2’dir ve denizden yüksekliği ise 280 metredir. Trabzon il merkezine 76 kilometrelik bir mesafesi bulunmaktadır. İlçe arazisinin dağlık ve kayalık bir yapısı vardır. Of ilçesi ile Bayburt ili arasındaki vadi üzerinde konuşlanmıştır. İlçenin doğu ve güney yönlerinde yer alan Soğanlı Dağları ve Uzungöl, Solaklı Çayı’nı oluşturur ve Of ilçesinden denize dökülür. Trabzon ilinde sahile kıyısı olmayan altı ilçeden bir tanesi de Çaykara ilçesidir. İlçe yamaçlı ve dağlık olduğundan ötürü, insanlar da yerleşim tiplerini dağınık bir biçimde gerçekleştirmiştir.

Çaykara Satılık Daire Arayanlar için İlçenin İklimi ve Ekonomik Faaliyetleri

Çaykara satılık ev arayışında olanlar için bilinmelidir ki Karadeniz iklimi Çaykara ilçesinde egemen olan iklimdir. Bu nedenle hava koşulları genellikle ılıman bir karakterdedir. İlçede kurak bir zaman neredeyse hiç bulunmaktadır. Yıllık ortalama sıcaklığı 13,3 santigrat derecedir. Bir yıl içerisinde Çaykara ilçesine ortalama 1.111 milimetre yağış düşmektedir. En çok yağış alan ay Ekim ayıdır. En az yağış alan ay ise Temmuz ayıdır.

Çaykara ilçesi için tarım sektörü ekonomik gelir olarak oldukça önemlidir. Ancak bununla kalmaz. Taşkıran ve Uzungöl, Çaykara ilçesini turistik bakımdan avantajlı bir konum haline getirmektedir. Yaylacılık da sık sık ekonomiye katkıda bulunan bir diğer faaliyettir.

Çaykara Satılık Daire Bakan Okuyucularımız için İlçenin Demografik Karakteristikleri ve Mahalleleri

2018 yılında yapılmış olan son nüfus araştırmalarının sonuçlarına göre, Çaykara ilçesinde toplam 16.213 kişi yaşamaktadır. Bu insanların %49,75’i kadın olup geriye kalan %50,25’ini ise erkek nüfus meydana getirmektedir. İlçenin güncel nüfus artışı %30,79 olarak tespit edilmiştir. 

Çaykara ilçesinde 32 adet mahalle mevcuttur. Çaykara satılık ev arıyorsanız en çok tercih edilen mahalle seçeneklerini aşağıdaki listede sıraladık:

  • Uzungöl Mahallesi,
  • Işıklı Mahallesi,
  • Karaçam Mahallesi,
  • Şahinkaya Mahallesi,
  • Taşkıran Mahallesi,
  • Köknar Mahallesi,
  • Ataköy Mahallesi.

Çaykara Uzungöl Mahallesi satılık eşyalı ev benzeri, ilçe çevresindeki daire arayışlarınız için yerel emlakçıları ziyaret edebilir, Emlakjet.com üzerindeki listeleme sayfalarına göz atabilirsiniz.

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
Çin'den Krizdeki Emlak Sektörüne Fina...

Çin'den Krizdeki Emlak Sektörüne Fina...

21 Kasım 2022

TOKİ Arsa ve İş Yeri Başvurularında S...

TOKİ Arsa ve İş Yeri Başvurularında S...

15 Kasım 2022

Kentsel dönüşümle 3,2 milyon konut ye...

Kentsel dönüşümle 3,2 milyon konut ye...

15 Kasım 2022

Faiz Artışları Küresel Konut Pazarını...

Faiz Artışları Küresel Konut Pazarını...

15 Kasım 2022

‘Çanakkale’de arsa’ hayali ve perde a...

‘Çanakkale’de arsa’ hayali ve perde a...

15 Kasım 2022

Emlakjet
Bjk Logo

BJK Erkek Basketbol Takımı Sponsoru

EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Emlakjet bir

iLab

grup şirketidir

Kariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.net
Emlakjet.com © 2006-2022 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.