/static/img/logo.svg
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!
search
Tonyacancel
Trabzoncancel

Trabzon Tonya Satılık Daire

araması için uygun ilan bulunamadı
warning
Sonuç Bulunamadı
Aramanıza uygun ilan bulunamadı. Arama kriterlerinizi değiştirerek tekrar deneyebilirsiniz.
Tüm Filtreleri Temizle

Tonya Satılık Daire Araştıran Okuyucularımız için İlçe Hakkında Kısa Bilgiler

Tonya satılık daire arayışında olan okuyucularımız için hazırladığımız bu yazı sonrasında, ilçe hakkında çok daha fazla bilgi sahibi olacak ve böylelikle ev arama sürecinize daha rahat adımlar ile devam edebileceksiniz. Bilindiği üzere, daire arama süreci içerisinde bulunan her kişi, daha önceden seçilmiş olan ilçe ya da bölge hakkında fikir sahibi olmalıdır. Bu amaç ile hazırladığımız bu ilçe rehberinde Tonya ilçesinin coğrafi karakteristikleri, konumu ekonomik faaliyetleri, mahalleleri ve nüfus özellikleri gibi bir ilçeyi temel bir düzeyde tanıtacak kısa bilgilere yer vermeye özen gösterdik. 

Tonya Satılık Daire Arayan Kişiler için İlçenin Coğrafi Özellikleri ve Konumu

Tonya ilçesi, Karadeniz Bölgesi sınırları içerisinde bulunan Trabzon iline bağlıdır. İlçenin yüz ölçümü 266 km2’dir ve denizden yüksekliği ise 730 metredir. İlçenin sahile kıyısı yoktur. İlçe arazisi çoğunlukla engebeli bir karakteristiğe sahiptir. Pek yüksek sıradağlar bulunmamaktadır. Var olan tepeler de kuzey yönünden güney yönüne doğru ilerlemektedir. İlçenin önemli akarsuları arasında Fol Deresi ve Çamlık Deresi bulunmamaktadır. Hatta ilçe merkezi Fol Deresi Vadisi üzerine konuşlanmıştır. Tonya ilçesindeki en yüksek nokta 1.900 metre yükseltisi ile Karakısrak Tepesi’dir. İlçenin etrafında yer alan komşu lokasyonların bir listesine aşağıdaki kısımda yer verilmiştir:

 • İlçenin doğu yönünde Düzköy ve Maçka ilçeleri bulunmaktadır.
 • İlçenin güney yönünde Gümüşhane ili bulunmaktadır.
 • İlçenin kuzey ve batı yönlerinde ise Şalpazarı ve Vakfıkebir ilçeleri bulunmaktadır.

Tonya Satılık Daire Arayanlar için İlçenin İklimi ve Ekonomik Faaliyetleri

Tonya satılık ev düşünenler için ilçede hakim olan iklim, Karadeniz iklimi ile karasal iklimin özelliklerini gösteren geçişli bir yapıya sahiptir. Karadeniz’den sürekli nem çeken ormanlar bulunmaktadır. Burada denizden gelen su yoğunlaşıp sis haline dönüştüğü için, ilçede özellikle yaz mevsimi boyunca genellikle sis görülmektedir. Sonbahar aylarında güneşli günler artar. Ortalama bir yaz mevsiminde sıcaklık 20 santigrat derecedir. Ortalama bir kış mevsiminde ise bu sıcaklık 6 ila 7 santigrat dereceye kadar düşmektedir. 

Tonya ekonomisi çoğunlukla hayvancılık faaliyetine dayanmaktadır. Dolayısıyla ilçede üretilen peynir ve tereyağı meşhurdur. Öyledir ki her sene düzenli olarak tereyağı festivali düzenlenir. 

Tonya Satılık Daire Bakan Okuyucularımız için İlçenin Demografik Karakteristikleri ve Mahalleleri

2018 yılında yapılmış olan son nüfus araştırmalarının sonuçlarına göre, Tonya ilçesinde toplam 14.592 kişi yaşamaktadır. Bu insanların %51,67’si kadın olup geriye kalan %48,33’ünü ise erkek nüfus meydana getirmektedir. İlçenin güncel nüfus artışı %4,17 olarak tespit edilmiştir. 

Tonya ilçesinde 30 adet mahalle mevcuttur. Tonya satılık ev arıyorsanız en çok tercih edilen mahalle seçeneklerini aşağıdaki listede sıraladık:

 • Kaleönü Mahallesi,
 • Orta Mahallesi,
 • Karaağaçlı Mahallesi,
 • Karşular Mahallesi,
 • Büyük Mahallesi,
 • Hoşarlı Mahallesi,
 • İskenderli Mahallesi,
 • Sayraç Mahallesi.

Tonya Kalınçam Mahallesi sahibinden satılık ev benzeri, ilçe çevresindeki daire arayışlarınız için yerel emlakçıları ziyaret edebilir, Emlakjet.com üzerindeki listeleme sayfalarına göz atabilirsiniz.

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
Milyon Dolarlık Malikanesini Satmıştı...

Milyon Dolarlık Malikanesini Satmıştı...

20 Mayıs 2022

Kaan Yıldırım İle Yeni Aşka Yelken Aç...

Kaan Yıldırım İle Yeni Aşka Yelken Aç...

20 Mayıs 2022

UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesinde...

UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesinde...

20 Mayıs 2022

 Konut Satış İstatistikleri, Nisan 20...

Konut Satış İstatistikleri, Nisan 20...

18 Mayıs 2022

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıkladığı k...

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıkladığı k...

10 Mayıs 2022

Emlakjet
EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Emlakjet bir

grup şirketidir

Kariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.net
Emlakjet.com © 2006-2022 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.