/static/img/logo.svg
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!

Yozgat Sarıkaya Satılık Daire

araması için 1 ilan bulundu
search
Sarıkayacancel
Yozgatcancel

Sarıkaya Satılık Daire Araştıran Okuyucularımız için İlçe Hakkında Kısa Bilgiler

Sarıkaya satılık daire arayışında olan okuyucularımız için hazırladığımız bu yazı sonrasında, ilçe hakkında çok daha fazla bilgi sahibi olacak ve böylelikle ev arama sürecinize daha rahat adımlar ile devam edebileceksiniz. Bilindiği üzere, daire arama süreci içerisinde bulunan her kişi, daha önceden seçilmiş olan ilçe ya da bölge hakkında fikir sahibi olmalıdır. Bu amaç ile hazırladığımız bu ilçe rehberinde Sarıkaya ilçesinin coğrafi karakteristikleri, konumu ekonomik faaliyetleri, mahalleleri ve nüfus özellikleri gibi bir ilçeyi temel bir düzeyde tanıtacak kısa bilgilere yer vermeye özen gösterdik. 

Sarıkaya, 1957 tarihinde alınan bir karar ile birlikte, bir ilçe olma statüsünü elde etmiştir.

Sarıkaya Satılık Daire Arayan Kişiler için İlçenin Coğrafi Özellikleri ve Konumu

Sarıkaya ilçesi, İç Anadolu Bölgesi sınırları içerisinde bulunan Yozgat iline bağlıdır. İlçenin yüz ölçümü 976 km2’dir ve denizden yüksekliği ise 1.170 metredir. Yozgat il merkezine 79 kilometre kadar uzaklıkta yer almaktadır. Yozgat ilinin güneydoğu bölümünde yer almaktadır. Yozgat ili ile Kayseri ilini birbirine bağlayan karayolu üzerindeki küçük bir vadi üzerine konuşlanmıştır. Sarıkaya’nın etrafında Yazır Dağları, Sıçanlı ve Tilki Dağları, Çomak Dağı ve Beştepeler bulunmaktadır. Bu durumdan da anlaşılacağı üzere, ilçe arazisinin oldukça engebeli bir yapısı vardır. Delice Irmağı’nın kolları, ilçenin en önemli su kaynaklarıdır. İlçenin etrafında yer alan komşu lokasyonların bir listesi aşağıda sıralanmıştır:

  • İlçenin doğu yönünde Çayıralan ilçesi bulunmaktadır.
  • İlçenin batı yönünde Sorgun ilçeleri bulunmaktadır. 
  • İlçenin kuzey yönünde Akdağmadeni ve Saraykent ilçeleri bulunmaktadır.
  • İlçenin güney yönünde ise Boğazlıyan ilçesi bulunmaktadır.

Sarıkaya Satılık Daire Arayanlar için İlçenin İklimi ve Ekonomik Faaliyetleri

Sarıkaya satılık ev düşünenler için ilçede genel olarak karasal ikliminin hakim olduğu görülmektedir. Buna göre kış ayları soğuk ve yağışlı yaşanırken yaz ayları ılık geçmektedir. Yıllık ortalama sıcaklık 15 santigrat derece şeklinde ölçülmüştür. Bir yıl içerisinde ilçeye düşen ortalama yağış miktarı 300 ila 400 milimetredir. Yaz ile kış arasında ve gece ile gündüz arasında sıcaklık farkı oldukça fazladır.

Sarıkaya ekonomisini tarım ve hayvancılık faaliyetleri meydana getirmektedir. 

Sarıkaya Satılık Daire Bakan Okuyucularımız için İlçenin Demografik Karakteristikleri ve Mahalleleri

2018 yılında yapılmış olan son nüfus araştırmalarının sonuçlarına göre, Sarıkaya ilçesinde toplam 33.010 kişi yaşamaktadır. Bu insanların %49,87’si kadın olup geriye kalan %50,13’ünü ise erkek nüfus meydana getirmektedir. Son 10 yılda yapılmış olan nüfus çalışmalarına göre, Sarıkaya ilçesinde nüfus düşüşü görülmektedir. İlçenin güncel nüfus artışı %0,34 olarak tespit edilmiştir. 

Sarıkaya ilçesinde 18 adet mahalle ve 57 adet köy mevcuttur. Sarıkaya satılık ev arıyorsanız tercih edebileceğiniz popüler mahalle seçeneklerine aşağıdaki listede yer verilmiştir:

  • Şekerpınar Mahallesi,
  • Bahçelievler Mahallesi,
  • Karşıyaka Mahallesi,
  • Kaplıca Mahallesi,
  • Battalgazi Mahallesi.

Sarıkaya sahibinden satılık müstakil ev benzeri, ilçe çevresindeki daire arayışlarınız için yerel emlakçıları ziyaret edebilir, Emlakjet.com üzerindeki listeleme sayfalarına göz atabilirsiniz.

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
Satışlara ‘Sosyal Konut’ Freni

Satışlara ‘Sosyal Konut’ Freni

23 Eylül 2022

Kiracıya Hangi Durumlarda İhtarname G...

Kiracıya Hangi Durumlarda İhtarname G...

23 Eylül 2022

Kira Fiyatlarındaki Artış O Sektöre İ...

Kira Fiyatlarındaki Artış O Sektöre İ...

23 Eylül 2022

Gayrimenkul zengini 6 ünlü!

Gayrimenkul zengini 6 ünlü!

23 Eylül 2022

TOKİ'den Dolandırıcılık Uyarısı Geldi...

TOKİ'den Dolandırıcılık Uyarısı Geldi...

23 Eylül 2022

Emlakjet
Bjk Logo

BJK Erkek Basketbol Takımı Sponsoru

EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Emlakjet bir

iLab

grup şirketidir

Kariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.net
Emlakjet.com © 2006-2022 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.