Yazlık arıyorsan cevap net: Emlakjet!
/static/img/logo.svg
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!
search
Yerköycancel
Yozgatcancel

Yozgat Yerköy Satılık Daire

araması için 13 ilan bulundu
TÜM FİYATLAR

Yerköy Satılık Daire Araştıran Okuyucularımız için İlçe Hakkında Kısa Bilgiler

Yerköy satılık daire arayışında olan okuyucularımız için hazırladığımız bu yazı sonrasında, ilçe hakkında çok daha fazla bilgi sahibi olacak ve böylelikle ev arama sürecinize daha rahat adımlar ile devam edebileceksiniz. Bilindiği üzere, daire arama süreci içerisinde bulunan her kişi, daha önceden seçilmiş olan ilçe ya da bölge hakkında fikir sahibi olmalıdır. Bu amaç ile hazırladığımız bu ilçe rehberinde Yerköy ilçesinin coğrafi karakteristikleri, konumu ekonomik faaliyetleri, mahalleleri ve nüfus özellikleri gibi bir ilçeyi temel bir düzeyde tanıtacak kısa bilgilere yer vermeye özen gösterdik. 

Yerköy, 1945 tarihinde alınan bir karar ile birlikte, bir ilçe olma statüsünü elde etmiştir.

Yerköy Satılık Daire Arayan Kişiler için İlçenin Coğrafi Özellikleri ve Konumu

Yerköy ilçesi, İç Anadolu Bölgesi sınırları içerisinde bulunan Yozgat iline bağlıdır. İlçenin yüz ölçümü 1.265 km2’dir ve denizden yüksekliği ise 768 metredir. Yozgat il merkezine 39 kilometre kadar uzaklıkta yer almaktadır. Yozgat ilinin güneybatı yönünde yer almaktadır. Kırşehir, Çorum ve Kırıkkale illerine sınırı bulunmaktadır. İlçenin doğal bitki örtüsünü bozkırlar meydana getirmektedir. Akarsu kenarlarında ağaçlık alanlar görülebilmektedir. İlçenin etrafında yer alan komşu lokasyonların bir listesi aşağıda sıralanmıştır:

  • İlçenin doğu yönünde Yozgat ili bulunmaktadır.
  • İlçenin batı yönünde Kırıkkale ili bulunmaktadır. 
  • İlçenin kuzey yönünde Çorum iline bağlı olan Sungurlu ilçesi bulunmaktadır.
  • İlçenin güney yönünde ise Şefaatli ilçesi ile Kırşehir iline bağlı olan Çiçekdağı ilçesi bulunmaktadır.

Yerköy Satılık Daire Arayanlar için İlçenin İklimi ve Ekonomik Faaliyetleri

Yerköy satılık ev düşünenler için ilçede genel olarak karasal ikliminin hakim olduğu görülmektedir. Buna göre kış ayları soğuk ve yağışlı yaşanırken yaz ayları ılık geçmektedir. Yıllık ortalama sıcaklık 10 santigrat derece şeklinde ölçülmüştür. Bir yıl içerisinde ilçeye düşen ortalama yağış miktarı 460 milimetredir. İlkbahar ve sonbahar ayları yıl içerisinde en çok yağışın görüldüğü zamanlardır.

Yerköy ekonomisini tarım ve hayvancılık faaliyetleri meydana getirmektedir. İlçede yapılan tarım faaliyetlerinin sonucunda en çok arpa, ayçiçeği, şeker pancarı, elma ve karpuz üretilmektedir. Bu sektörler haricinde sanayi faaliyeti de az da olsa ilçe ekonomisine katkıda bulunmaktadır.

Yerköy Satılık Daire Bakan Okuyucularımız için İlçenin Demografik Karakteristikleri ve Mahalleleri

2018 yılında yapılmış olan son nüfus araştırmalarının sonuçlarına göre, Yerköy ilçesinde toplam 35.561 kişi yaşamaktadır. Bu insanların %51,21’i kadın olup geriye kalan %48,79’unu ise erkek nüfus meydana getirmektedir. Son 10 yılda yapılmış olan nüfus çalışmalarına göre, Yerköy ilçesinde hafif bir nüfus düşüşü görülmektedir. İlçenin güncel nüfus artışı %-1,32 olarak tespit edilmiştir. 

Yerköy ilçesinde 14 adet mahalle ve 60 adet köy mevcuttur. Yerköy satılık ev arıyorsanız tercih edebileceğiniz popüler mahalle seçeneklerine aşağıdaki listede yer verilmiştir:

  • Ayanoğlu Mahallesi,
  • Haşim Kılıç Mahallesi,
  • 100. Yıl Mahallesi,
  • Gültepe Mahallesi,
  • Erzurum Mahallesi.

Yerköy sahibinden satılık müstakil ev benzeri, ilçe çevresindeki daire arayışlarınız için yerel emlakçıları ziyaret edebilir, Emlakjet.com üzerindeki listeleme sayfalarına göz atabilirsiniz.

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
Konut Kiralarına Artış Sınırı Ne Zama...

Konut Kiralarına Artış Sınırı Ne Zama...

23 Haziran 2022

Konutta Yüksek Fiyat Dönemi Son Buluy...

Konutta Yüksek Fiyat Dönemi Son Buluy...

22 Haziran 2022

Ankara'da Konut Satışları Patladı, Ki...

Ankara'da Konut Satışları Patladı, Ki...

22 Haziran 2022

İzmir ve Giresun'da Kamudan Satılık D...

İzmir ve Giresun'da Kamudan Satılık D...

22 Haziran 2022

MİLLİ EMLAK / ARSA SATIŞLARI HAZİRAN ...

MİLLİ EMLAK / ARSA SATIŞLARI HAZİRAN ...

13 Haziran 2022

Emlakjet
EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Emlakjet bir

grup şirketidir

Kariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.net
Emlakjet.com © 2006-2022 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.