Yazlık arıyorsan cevap net: Emlakjet!
/static/img/logo.svg
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!
search
Ağaçörencancel
Aksaraycancel

Aksaray Ağaçören Satılık Ev

araması için 2 ilan bulundu

Ağaçören Satılık Konut Arayanlara Bölge Hakkında Bilgiler 

Ağaçören satılık konut arayışında olan takipçilerimiz için ilçe hakkında bilinmesi gereken bazı noktalara dikkat çektiğimiz bu yazıda ilçenin coğrafyası, mahalleleri, sağlık kuruluşları ve nüfus bilgileri gibi konuları paylaştık. Ağaçören, Aksaray’ın ilçelerinden biridir. Milattan önce 3. Yüzyılda Hititler bölgede yerleşim kurmuşlardır. Ardından Bizanslılar bölgeye hüküm sürmüşlerdir. Bu dönemlere ait kalıntılar yapılan araştırmalarca Kilise ile Taşkale bölgelerinde bulunmuştur. Anadolu’nun Türkleşmeye başlamasıyla beraber bölge Türk hakimiyeti altına girmiştir. Bölge 1933’e kadar Aksaray’ın nahiyesi iken Aksaray ilçe olunca bölge de Ankara’ya bağlanmıştır.  Önceden Panlı olarak adlandırılan bölgenin adı 1961 senesinde Ağaçören olarak değiştirilmiştir. Bölge Ankara’ya bağlı iken 1989 yılında Aksaray’a bağlı ilçe konumuna getirilmiştir.

 

Ağaçören satılık konut bakanların ilçenin coğrafyasını bilmesinde fayda var. Ağaçören’in şehir merkezine olan uzaklığı 81 kilometredir. İlçenin kuzeyinde Sarıyahşi, güneyinde Aksaray Merkez, doğu ile güneydoğusunda ise Ortaköy ilçeleri ve batısında Ankara ili yer alır. Rakımı 1220 metre civarlarındadır. Yüzölçümü 407 kilometrekareden oluşur. Toprağı çorak, kumlu ve kireçlidir. Bitki örtüsünü bozkırlar oluşturur. Bölgeye karasal iklim tipi hakimdir. Yazlar kışlara nazaran daha kısa sürer. Yaz ayları yağışsız ve sıcak geçerken kış ayları çok soğuk geçer. Bölgenin batı tarafı ise diğer bölgelere kıyasla daha rutubetli ve ılıktır. Bunun sebebi ilçenin batısının Hirfanlı Barajı ile Tuz Gölüne yakın olmasıdır. Peçenek Çayı, Çelikgöl, Kederli Deresi ve Camili deresi bölgedeki doğal su kaynaklarındadır. Siz de bu ilçeden ev sahibi olmak için Ağaçören satılık ev ilanlarına sitemizden dilediğiniz zamanda göz atabilirsiniz. 

 

Ağaçören Satılık Konut Bakanlara İlçenin Mahalleleri 

İlçenin toplamda 1 belediye, 6 mahalle ve 27 Köyü vardır. İlçenin köyleri Hüsrevköy Köyü, Güzelöz Köyü, Çatalçeşme Köyü, Abalı Köyü, Kırımini Köyü, Dadılar Köyü, Hacıahmetlitepeköy Köyü, Avşar Köyü, Sarıağıl Köyü, Kurtini Köyü, Demircili Köyü, Kılıçlı Köyü, Abdiuşağı Köyü, Yenice Köyü. Göynük Köyü, Oymaağaç Köyü, Hacıahmetlidavutlu Köyü, Camili Köyü, Yağmurhüyüğü Köyü, Kütüklü Köyü, Ahırlı Köyü, Sofular Köyü, Kaşıçalık Köyü, Göllü Köyü, Sarıhasanlı Köyü, Hacıismailli Köyü ve Kederli Köyüdür. Ağaçören Devlet Hastanesi ise Gümüştepe Mahallesinde yer alır. Siz de ilçede en çok tercih edilen mahallelerden olan Ağaçören Gümüştepe mahallesi satılık ev ilanlarına sitemizden bakabilirsiniz. Ayrıca Kırımini Sağlık Evi de Kırımini Köyünde bulunur. İlçenin ev bakabileceğiniz bütün mahalleleri ise;

 

  • Yurtsever Mahallesi,  
  • Gümüştepe Mahallesi,
  • Yeni Mahallesi,
  • Kale Mahallesi,
  • Zafer Mahallesi ve 
  • Yenişabanlı Mahallesidir. 

 

Ağaçören Satılık Konut Arayışında Olanlara İlçenin Nüfus Bilgileri 

2019 TÜİK verilerine göre ilçenin nüfusu 8.320 kişiden oluşur. Ağaçören bu nüfus ile Aksaray’ın en düşük nüfusa sahip olan ikinci ilçesidir. İlçedeki nüfusun %49,60 erkekler ve %50,40’ını kadınlar oluşturur. İlçenin nüfusu cinsiyete göre eşit bir dağılım göstermiştir. Ağaçören’in 2017 yılına ait nüfusu ise 8.175’dir. Ağaçören’in nüfusu bir yıl içerisinde küçük bir artış göstermiştir. İlçenin yıllık nüfus artış oranı %1,77’dir. Ağaçören’in nüfus yoğunluğu 20’dir. Bu da ilçede kilometrekare başına düşen kişi sayısının 20 olduğunun gösterir. İlçedeki toplam konut sayısı 1.697’dir. Bu konutlarda yaşayan ortalama kişi sayısı 2,11’dir. Toplam işyeri sayısı ise 398’dir. Satılık ev arayışında en doğru adres EmlakJet. Siz de ev arayışında istediğiniz özelliklere sahip olan evi bir an bulmak için emlakçıdan ya da sahibinden satılık ev Ağaçören ilanlarına listeleme sayfalarımızdan kolayca göz atabilirsiniz. 

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
Bakanlık Tarafından Konutlarda Isı Ya...

Bakanlık Tarafından Konutlarda Isı Ya...

1 Temmuz 2022

Vous Proje Pazarlama'nın Satış Yöneti...

Vous Proje Pazarlama'nın Satış Yöneti...

30 Haziran 2022

“Kiracıların 3’te 2’si Haklarını Bilm...

“Kiracıların 3’te 2’si Haklarını Bilm...

28 Haziran 2022

Bakan Kurum'dan Son Dakika Açıklaması...

Bakan Kurum'dan Son Dakika Açıklaması...

27 Haziran 2022

Kiralık Ev Ararken Mağdur Olmamak İçi...

Kiralık Ev Ararken Mağdur Olmamak İçi...

27 Haziran 2022

Emlakjet
EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Emlakjet bir

grup şirketidir

Kariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.net
Emlakjet.com © 2006-2022 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.