Yazlık arıyorsan cevap net: Emlakjet!
/static/img/logo.svg
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!
search
Suluovacancel
Amasyacancel

Amasya Suluova Satılık Ev

araması için 53 ilan bulundu
TÜM FİYATLAR
1 - 28 arasındaki ilanlar listeleniyor.

Suluova Satılık Konut Düşünenler İçin İlçe Rehberi

Suluova satılık konut arayanlara ilçeyi daha yakından tanımalarını sağlayacak bir yazı hazırladık. Bu yazıda sırasıyla semtin coğrafi özelliklerine, iklimine, demografik yapısına, mahallelerine ve emlak piyasasına değindik. Gelin, Amasya’nın en şirin ilçelerinden biri olan Suluova’yı birlikte daha yakından tanıyalım.  Ülkemizin orta Karadeniz Bölümü’nde yer alan Amasya iline bağlı bir ilçe olan Suluova’nın bilinen ilk ismi Alaflı’dır. Tarihin ilk dönemlerinden itibaren bu isimle anılan ilçe, 1902 yılında Suluca ismini alarak Osmanlı İmparatorluğu’na bağlı bir nahiye haline gelir. 1946 yılında bugünkü ismine kavuşan semtin, ilçe statüsü alması ise ancak 1957 yılında olur. Bu tarihten sonra hızla gelişen ilçe, şimdilerde şehrin en önemli üçüncü yerleşim birimidir. 

Suluova Satılık Konut Bakanlara İlçenin Coğrafyası

Suluova satılık ev tercih edeceklerin, fikir sahibi olmaları gereken bir başka konu da ilçenin coğrafi özellikleri ve iklim yapısıdır. Kent merkezinden yalnızca 25 kilometre uzakta bulunan ilçe, Samsun ile Amasya arasında bir geçit konumundadır. Ticaret yollarının üzerinde yer alan semt, kentin batı hattında 516 kilometrekarelik geniş bir arazi üzerine kurulmuştur. Üç tarafı da dağlarla çevrili olan bölgenin denizden yüksekliği ise 510 metredir. En yüksek noktası ise 2064 metre ile Akdağ’dır. Merzifon Ovası ile bağlantılı olacak şekilde kurulan ilçede, bölgenin en modern sulama yöntemleri kullanılmaktadır. Bir geçiş noktası olduğundan ilçede, karasal iklim ile Karadeniz iklimi birlikte hüküm sürer. Bu sebeple, en çok yağış ilkbaharda yağmur şeklinde düşer ve kar yağışı nadir görülen bir doğa olayıdır. 

Suluova Satılık Konut Seçeceklere Mahalle Bilgisi

01 Şubat 2019 tarihinde yayınlanan TÜİK Raporu’ndan alınan verilerden hareketle, ilçede ikamet edenlerin sayısının 46.608’e ulaştığını söyleyebiliriz. Bu kişilerin %50.33’ü kadın, geriye kalan %49.67’si ise erkektir. İlçede nüfus çok yavaş bir şekilde artmaktadır. Popülasyonun artış hızı ise yalnızca %0.02’dir. Semt, 23 mahalle, 40 köy ve üç mezradan meydana gelmektedir. Köylerin önemli bir bölümü ova üzerine kurulmuştur. Bu sebeple de tarım yapılmaktadır. Nüfusun çok büyük bir bölümü kent merkezinde ikamet etmektedir. Suluova satılık daire arayanlar aşağıdaki yerleşim yerlerinden birini tercih edebilirler:

  • Yeni Mahalle
  • Şeker Mahallesi
  • Maarif Mahallesi
  • Hürriyet Mahallesi 
  • Orta Mahalle
  • Cumhuriyet Mahallesi
  • Yenidoğan Mahallesi
  • Pazar Mahallesi
  • Bir Eylül Mahallesi
  • Borsa Mahallesi

Suluova Satılık Konut Fiyat Bilgisi 

EmlakJet Bölge Raporu’ndan alınan verilere göre, ilçede toplam 19.858 adet konut bulunmaktadır. Konut başına düşen kişi sayısı ise 3.32 olarak belirtilmiştir. İlçedeki evlerin ortalama kullanım alanı 130 metrekaredir. Metrekare başına düşen birim fiyat 1.187 Türk Lirası olarak hesaplanmıştır. Amasya Suluova satılık daire tercihinde bulunmayı düşünen bir kişinin yaklaşık 154.310 Türk Lirası ödemesi gerekeceğini söyleyebiliriz. Ayrıca bölgeden alacağınız evin ortalama geri dönüş süresi ise 21 yıldır. Son olarak, küçük bir hatırlatma yapmakta yarar olacaktır. Hayallerinizdeki evin konut tipi ve yer aldığı lokasyon ev bedelini değiştirebilir. Örneğin 3+1, 135 metrekarelik kullanım alanına sahip olan bir daire 158.760 Türk Lirası’na alıcı bulabilmektedir. 

Eğer Suluova satılık konut düşüncenizde kararlı iseniz ilçede yer alan emlakçılardan danışmanlık hizmeti satın alabilir veya sahibinden Suluova satılık ev ilanlarının yer aldığı EmlakJet listeleme sayfalarını ziyaret edebilirsiniz. 

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
Fahriye Evcen ve Burak Özçivit Yeni Y...

Fahriye Evcen ve Burak Özçivit Yeni Y...

27 Haziran 2022

Konut Kiralarına Artış Sınırı Ne Zama...

Konut Kiralarına Artış Sınırı Ne Zama...

23 Haziran 2022

Konutta Yüksek Fiyat Dönemi Son Buluy...

Konutta Yüksek Fiyat Dönemi Son Buluy...

22 Haziran 2022

Ankara'da Konut Satışları Patladı, Ki...

Ankara'da Konut Satışları Patladı, Ki...

22 Haziran 2022

İzmir ve Giresun'da Kamudan Satılık D...

İzmir ve Giresun'da Kamudan Satılık D...

22 Haziran 2022

Emlakjet
EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Emlakjet bir

grup şirketidir

Kariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.net
Emlakjet.com © 2006-2022 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.