/static/img/logo.svg
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!
search
Mamakcancel

Ankara Mamak Satılık Ev

araması için 4,017 ilan bulundu
TÜM FİYATLAR
1 - 30 arasındaki ilanlar listeleniyor.

Ankara Mamak Satılık Konut Arayanlara Tercih Rehberi

Ankara Mamak satılık konut arayışında olanların, ilçe hakkında mutlaka bilmesi gerekenleri bu yazıda topladık. Yazıyı okuduktan sonra, kafanızdaki soruların cevaplarını bularak hayalinizdeki eve bir adım daha yaklaşmış olacaksınız. Ankara’nın metropol ilçelerinden biri olan Mamak ilçesi, 308 kilometrekarelik büyük bir arazi üzerine kurulmuştur. İlçenin denizden yüksekliği 950 metre olarak ölçülmüştür. İçerisinde bulunan askeri birlik ve cezaevi ile ismi özdeşleşen ilçe, merkeze 7 kilometre uzakta yer almaktadır. Güneyde Çankaya, kuzeydoğuda Altındağ, doğuda Elmadağ ve Hasanoğlan ilçeleri ile komşudur. 1983 yılına kadar Çankaya ilçesinin bir semti olan Mamak 29.11.1983 yılında çıkarılan bir kanın ile Çankaya’dan ayrılarak, Ankara’nın merkez ilçelerinden biri haline gelmiştir. Bugün başkentin en önemli yerleşimlerinden biri olarak karşımıza çıkmaktadır.

 

Ankara Mamak Satılık Konut Tercih Edecekler için İlçenin Tarihi

Bölgenin sahip olduğu kültürel miras ve çok eskiye dayanan tarihi, ilçeyi Ankara’nın cazibe merkezlerinden biri haline getirmekte ve Mamak satılık daire arayışının ciddi bir şekilde artmasına neden olmaktadır. Yapılan arkeolojik kazılar, ilçede Hititlerin, Friglerini Galatların, Romalıların ve Bizanslıların hüküm sürdüğünü kanıtlar niteliktedir. 1200’lü yıllarda Türk boylarının eline geçen Mamak, Ahilerin temel yerleşim merkezi olmuştur. İlçe ismini kurucusu olan Ahi Mamak’tan almıştır. 1356 yılında Orhan Gazi tarafından fethedilen Mamak, Osmanlı Devleti için stratejik öneme sahip bir yerdir. Kurtuluş Savaşı’nda da tarihi bir rol üstlenen semt, Cumhuriyet döneminde kent planlamasının uygulandığı ilk yerlerden biridir. Cumhuriyet tarihindeki ilk banliyö tren hattı, burada yapılmıştır. Hızlı bir şekilde modern bir kent havasına bürünen Mamak, bugün Ankara’nın en önemli ilçelerinden biridir. Bu sebeple Ankara Mamak satılık daire tercih edenlerin sayısı her geçen gün artmaktadır.

 

Ankara Mamak Satılık Konut Fiyat Bilgisi

EmlakJet Bölge Raporu Verilerine göre, ilçede toplam 287.655 konut bulunmaktadır. Konut başına düşen kişi sayısı ise 3,33 ile Türkiye ortalamasına yakındır. İlçe kalabalık nüfusu nedeniyle, canlı bir emlak piyasasına sahiptir. Bu sebeple zaman zaman Ankara Mamak satılık daire düşünen kişilerin, karar verme süreçlerini hızlandırmaları gerekebilmektedir. İlçedeki konutların ortalama alanı 120 metrekare olup, bu konutlar yaklaşık olarak 166.560 Türk Lirası’ndan satışa çıkarılmaktadır. Bir başka deyişle, bölgeden ev alacak kişilerin metrekare başına 1.388 Türk Lirası ödemesi gerekmektedir. Ankara Mamak Satılık Konut arayışınızı kolaylaştırmak için hazırladığımız bu yazıyı okuduktan hemen sonra harekete geçmek isterseniz, size en yakın emlakçıya danışabilir veya EmlakJet listeleme sayfalarında yer alan ilanları inceleyebilirsiniz.

 

Ankara Mamak Satılık Konut Arayışında Olanlar İçin Mahalle Bilgisi

2018 TÜİK Verilerine göre ilçede toplam 647.252 kişi yaşamını sürdürmektedir. Bu kişilerin 323.710’u erkek 323.542’si kadındır. Bir başka deyişle ilçe nüfusunun %50.01’i erkek, geriye kalan %49.99’u kadındır. Kurulduğu günden bugüne sürekli olarak artan ilçe nüfusunu bugün 650 bin sınırına dayanmıştır ve bu nüfus ilçede yer alan 65 farklı mahalleye yayılmıştır. Ankara Mamak satılık konut bakanlar için, ilçede yer alan en gelişmiş ve en kalabalık on mahalle aşağıdaki gibidir:

 

  • 34.950 kişilik nüfusu ile Başak Mahallesi
  • 33.288 kişilik nüfusu ile Durali Alıç Mahallesi
  • 32.155 kişilik nüfusu ile General Zeki Doğan Mahallesi
  • 27.954 kişilik nüfusu ile Mutlu Mahallesi
  • 27.804 kişilik nüfusu ile Şahintepe Mahallesi
  • 26.270 kişilik nüfusu ile Yeşilbayır Mahallesi
  • 22.429 kişilik nüfusu ile Cengizhan Mahallesi
  • 22.211 kişilik nüfusu ile Peyami Safa Mahallesi
  • 17.700 kişilik nüfusu ile Küçük Kayaş Mahallesi
  • 15.243 kişilik nüfusu ile Aşık Veysel Mahallesi

 

Ankara Mamak Satılık Konut tercih edeceklerin arayışlarını özellikle Başak, Durali Alış ve General Zeki Doğan Mahallesi’nde yoğunlaştırdıkları bilinmektedir. Eğer sizin de arayışınız bu lokasyonlarda ise sahibinden satılık daire Ankara Mamak Duraliç veya sahibinden satılık daire Ankara Mamak Natoyolu gibi ilanlara göz atabilirsiniz.

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
Emlakjet yazlıklara olan talepteki ve...

Emlakjet yazlıklara olan talepteki ve...

12 Haziran 2021

Emlakjet ve TÜGEM’den Gayrimenkul Sek...

Emlakjet ve TÜGEM’den Gayrimenkul Sek...

1 Haziran 2021

Ev arayanların yüzde 70'inin bütçesi ...

Ev arayanların yüzde 70'inin bütçesi ...

24 Mayıs 2021

TUİK 2021 Nisan Konut Satış İstatisti...

TUİK 2021 Nisan Konut Satış İstatisti...

17 Mayıs 2021

Hayalimizdeki Ev 3 Oda Bir Salon

Hayalimizdeki Ev 3 Oda Bir Salon

22 Nisan 2021

Mamak Satılık Ev
Emlakjet
EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Emlakjet bir iLAB Ventures iştirakıdır.

Kariyer.netİşin OlsunSigortam.netArabam.comHangiKredi.comCimri.comNeredeKal.comSteelorbis.comChemorbis.com
Emlakjet.com © 2006-2021 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.