Yazlık arıyorsan cevap net: Emlakjet!
/static/img/logo.svg
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!

Aydın Buharkent Satılık Ev

araması için 7 ilan bulundu
search
Buharkentcancel
Aydıncancel
KONUT
ARSA
İŞYERİ
TURİSTİK TESİS
KAT KARŞILIĞI ARSA
DEVREN İŞYERİ

Buharkent Satılık Konut Arayanlar İçin İlçe Rehberi

Emlakjet.com ekibi konut arayan vatandaşlara yardımcı olmaya devam ediyor. Buharkent satılık konut arayan vatandaşlar ilçe hakkında genel bilgileri içeren rehberimiz ile birlikte, ilçenin nüfusu, iklimi, coğrafyası, mahalleleri ve konut kira piyasası ile ilgili olarak merak ettikleri soruların cevaplarını bulabilirler.

Aydın ilinin ilçesi olan Buharkent, Efeler’in 88 kilometre doğusunda İzmir-Denizli karayolu üzerinde yer almaktadır. Buharkent satılık konut arayan vatandaşlar yaptıkları araştırmalar sonucunda bölgede jeotermal enerji santrali olduğu bilgisine ulaşmaktadırlar. Merkeze bağlı 8 köyü olan ilçe geçmiş dönemlerde Kuyucak ilçesine bağlı bir bucak iken 1987 yılında ilçe statüsüne kavuşmuştur. Menderes Vadisi üzerinde yer alan ilçede yer alan Karlıkdede Tepesi 1.750 metrelik yükseklik ile bölgedeki en yüksek noktadır. İlçe içerisinde doğu-batı istikametinde akan Büyük Menderes Nehri yer almaktadır. Ekonomisi tarıma dayalı olan ilçenin başlıca tarım ürünleri; buğday, incir, üzüm, pamuk ve zeytindir. İlçe içerisinde tarım ürünlerini işleyen atölyeler yer almaktadır. İlçe merkezinin doğusunda yer alan jeotermal alanda Türkiye’nin ilk jeotermal santrali kurulmuştur.

Buharkent Satılık Konut Arayan Vatandaşlar İçin İlçe Tarih Bilgisi

Buharkent ilçesi Menderes Vadisi’nin en dar kısmında yer alır. Menderes Nehri’nin çevresinin sel tehlikesi taşıması ve yakın kısımlarının bataklık olmasından dolayı bu bölgeye tarih öncesi dönemlerden 1211 yılına kadar yerleşim yapılamamıştır. Buharkent satılık konut arayan vatandaşlar yaptıkları araştırmalar sonucunda ilçeye 20 kilometrelik bir mesafeden Tripolis Antik Kenti Yolu’nun geçtiği bilgisine ulaşmaktadırlar. Buharkent’in üzerinde yer aldığı topraklar geçmişten günümüze başta Hititler olmak üzere birçok uygarlığa ev sahipliği yapmıştır. 1243 yılına gelindiğinde ise Kösedağ Savaşı’nda Moğol karşısında yenilgiye uğrayan Anadolu Selçuklı Devleti 1211 yılında sınırları aşarak Menderes Vadisi’ne yerleşmeye başlamıştır. Buharkent halkını meydana Üçokların Bozdoğan aşiretinin Karahancılar oymağına mensup olan Türkmen Buharkent halkı, kış mevsimini Ortakçı Köyü'nde geçirirken, yaz mevsimini de Turnalı ve Sarıcaova yaylalarına göç ederek yaşamlarını sürdürürlerdi. Buharkent satılık ev tercihinde bulunacak olan vatandaşlar bölgenin tarihi sebebi ile de bu bölgeye ilgi göstermektedirler. Kurtuluş Savaşı dönemine gelindiğinde ise nüfusu azalan ilçe köye dönüştürülmüştür. 1942 yılına kadar Nazilli ilçesine bağlı bir köy olan ilçe 1953 yılında Kuyucak’ın ilçe olması ile birlikte Sarayköy’den ayrılarak Aydın’a bağlandı. 1955 yılında bucak olduğu zaman ismi Çubukdağ olarak değiştirildi. 1987 yılında ilçe oluşunun ardından ismi Buharkent olarak değiştirildi.

Buharkent Satılık Konut Arayanlar İçin Nüfus ve Mahalle Bilgisi

Türkiye İstatistik Kurumu 2018 verilerine göre ilçe toplam nüfusu 12 bin 688’dir. Toplam nüfusun yüzde 49,49’unu (6 bin 279) erkek nüfusu, yüzde 50,51’ini (6 bin 409) kadın nüfusu oluşturmaktadır. Aydın Buharkent satılık konut arayan vatandaşların ilçede tercih edebileceği 14 mahalle bulunmaktadır: Ericek Mahallesi, Feslek Mahallesi, Gelenbe Mahallesi, Gündoğan Mahallesi, İstiklal Mahallesi, Kamilpaşa Mahallesi, Kayaburnu Mahallesi, Kızıldere Mahallesi, Menderes Mahallesi, Muratdağı Mahallesi, Ortakçı Mahallesi, Savcıllı Mahallesi’dir.

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
Bakan Kurumdan Yeni Açıklama 81 İlde ...

Bakan Kurumdan Yeni Açıklama 81 İlde ...

1 Ağustos 2022

“Yazlık Konutlar Sürekli Konuta Dönüş...

“Yazlık Konutlar Sürekli Konuta Dönüş...

25 Temmuz 2022

TOKİ 24 İlde Düşük Taksitli Evler İçi...

TOKİ 24 İlde Düşük Taksitli Evler İçi...

18 Temmuz 2022

Bakanlık Tarafından Konutlarda Isı Ya...

Bakanlık Tarafından Konutlarda Isı Ya...

1 Temmuz 2022

Vous Proje Pazarlama'nın Satış Yöneti...

Vous Proje Pazarlama'nın Satış Yöneti...

30 Haziran 2022

Emlakjet
EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Emlakjet bir

grup şirketidir

Kariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.net
Emlakjet.com © 2006-2022 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.