Yazlık arıyorsan cevap net: Emlakjet!
/static/img/logo.svg
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!
search
Yenipazarcancel
Aydıncancel

Aydın Yenipazar Satılık Ev

araması için 18 ilan bulundu
TÜM FİYATLAR

Yenipazar Satılık Konut Arayanlara Tercih Rehberi

Yenipazar satılık konut düşünenler için, ilçe hakkında bilmeleri gereken hemen her şeyi tek bir yazıda topladık. Bu yazının birinci kısmında ilçenin coğrafi özelliklerine, ikinci kısmında tarihine ve üçüncü kısmında ise semtin nüfusuna ve mahallelerine değindik. Yazıyı okuduktan sonra, hayallerinizdeki eve bir adım daha yaklaşmış olacaksınız. Yenipazar ilçesi, 1884 yılında kurulmuştur ve 1957 yılında ilçe statüsüne kavuşmuştur. Aydın’ın en sakin yerleşim birimlerinden biri olan semt, kent nüfusunun yalnızca %1.15’ine ev sahipliği yapmaktadır. Yenipazar, Türkiye’nin okuma yazma oranı en yüksek ilçelerinden biridir.Bölgede üç adet ilköğretim okulu ve iki adet lise seviyesinde eğitim veren okul bulunmaktadır. Adnan Menderes Üniversitesi’ne bağlı bir meslek yüksekokulu ise ilçede 1994 yılından itibaren faaliyet göstermektedir.

Yenipazar Satılık Konut Düşünenlere İlçenin Coğrafi özellikleri

Yüzölçümü bakımından kentin en küçük ilçesi olan Yenipazar, yalnızca 180 kilometrekarelik bir arazi üzerine konumlanmış vaziyettedir. İlçenin denizden yüksekliği ise sadece 60 metredir. İzmir-Denizli karayolu üzerine kurulu olan ilçe, Nazilli, Bozdoğan, Sultanhisar, Efeler ve Çine ile komşudur. Yenipazar’ın bir kısmı ova bir kısmı ise dağlık bir arazi üzerine kurulmuştur. Büyük Menderes havzası üzerinde yer alan ilçe, yine aynı ırmaktan can suyunu almaktadır. Yenipazar satılık daire arayanlar, düzlük arazi üzerinde yer alan yerleşim birimlerini tercih etmek isteyebilirler. Son olarak semtte Akdeniz iklimi hüküm sürmektedir. Yazların sıcak ve kurak, kışların ise ılık ve yağmurlu geçtiği Yenipazar’da kar çok nadir görülen bir yağış tipidir.

Yenipazar Satılık Konut Bakanlara İlçenin Kısa Tarihi

Yazının bu kısmında Yenipazar satılık ev arayanlar için, ilçenin tarihinden kısaca bahsedeceğiz. Yenipazar, Aydın’ın en eski yerleşim birimlerinden biridir. Şu anki ilçe merkezinden beş kilometre uzakta, daha doğu hattında yer alan Orthasia adlı yerleşim merkezi bu durumun en önemli kanıtıdır. Tarih boyunca birçok medeniyetin yaşadığı semtte, Frigler’den Romalılar’a kadar birçok farklı topluluğa ev sahipliği yapmıştır. Kentte Bizans döneminden kalma birçok tarihi eser bulunmaktadır. 1071 yılında Malazgirt Savaşı ile Anadolu’ya giren Türkler, zamanla Aydın’a kadar ilerlemişlerdir. Önce Menteşeoğulları Beyliği’nin daha sonra da Aydınoğulları Beyliği’nin egemenliğine giren ilçe 1390 yılında Yıldırım Beyazıd tarafından Osmanlı topraklarına katılmıştır. O tarihten itibaren bir Türk toprağı olan ilçeye Balkan Savaşları sonrası muhacirler yerleşmiştir.

Yenipazar Satılık Konut Seçeceklere İlçenin Demografisi

2019 yılının Şubat ayında yayınlanan TÜİK raporundan alınan verilere göre, ilçede yaşamını devam ettirenlerin sayısı 12.608’dir. Yerel halkın 6705’i erkek, 6533’ü kadındır. Daha açık bir ifade ile ilçenin %51.82’si kadın, %48.18’i erkektir. Nüfus cinsiyetlere dengeli bir şekilde dağılmıştır. Semtin nüfusu 2012 yılından itibaren sürekli olarak düşüş göstermiştir. Popülasyonun artış hızı ise %0.10’dur. İlçe on sekiz mahalleden meydana gelmiştir.

Aydın Yenipazar satılık daire tercih etmeyi düşünenler aşağıda ismi geçen mahallelerden bir veya birkaçında araştırmalarını sürdürebilirler :

  • Hükümet Mahallesi (2120 kişilik nüfusu ile semtin en kalabalık mahallesidir. )

  • Çarşı Mahallesi

  • Yeni Mahalle

  • Donduran Mahallesi

  • Doğu Mahallesi

  • Hamzabali Mahallesi

  • Çavdar Mahallesi

  • Karacaören Mahallesi

  • Dereköy Mahallesi

  • Hacıköseler Mahallesi

Eğer Yenipazar satılık konut düşüncenizde kararlı iseniz ve hayallerinizdeki eve bir an önce kavuşmak için ilçede hizmet veren emlakçılardan danışmanlık talep edebilir veya sahibinden Yenipazar satılık ev ilanlarının bulunduğu EmlakJet listeleme sayfalarını ziyaret edebilirsiniz.

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
“Kiracıların 3’te 2’si Haklarını Bilm...

“Kiracıların 3’te 2’si Haklarını Bilm...

28 Haziran 2022

Bakan Kurum'dan Son Dakika Açıklaması...

Bakan Kurum'dan Son Dakika Açıklaması...

27 Haziran 2022

Kiralık Ev Ararken Mağdur Olmamak İçi...

Kiralık Ev Ararken Mağdur Olmamak İçi...

27 Haziran 2022

Fahriye Evcen ve Burak Özçivit Yeni Y...

Fahriye Evcen ve Burak Özçivit Yeni Y...

27 Haziran 2022

Konut Kiralarına Artış Sınırı Ne Zama...

Konut Kiralarına Artış Sınırı Ne Zama...

23 Haziran 2022

Emlakjet
EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Emlakjet bir

grup şirketidir

Kariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.net
Emlakjet.com © 2006-2022 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.