/static/img/logo.svg
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!
search
Aydıntepecancel
Bayburtcancel

Bayburt Aydıntepe Satılık Ev

araması için 2 ilan bulundu

Aydıntepe Satılık Konut Düşünenlere İlçe Rehberi

Aydıntepe satılık konut arayanlar için ilçeyi daha yakından tanımalarını sağlayacak bir yazı hazırladık. Yazıda ilçenin coğrafi özelliklerinden mahallelerine kadar birçok farklı konuya değindik ve işinize yarayacak tüm bilgileri tek bir çatıda derledik. Yazının sonunda aklınızdaki soru işaretleri birer birer silinecek ve hayallerinizdeki eve bir adım daha yaklaşmış olacaksınız. Aydıntepe, Türkiye Cumhuriyeti’nin Karadeniz Bölgesi’nin doğusunda yer alan Bayburt iline bağlı bir ilçedir. Semt, yaklaşık 473 kilometrekarelik oldukça geniş bir arazi üzerine kurulmuştur. Bölgenin denizden yüksekliği 1650 metre civarındadır. Yükseltinin fazla olması, ilçenin iklimini etkilemiştir. Bu nedenle bölgede ılıman Karadeniz ikliminden ziyade, sert karasal iklim hüküm sürmektedir. Kışlar çok soğuk ve kar yağışlı, yazlar ise sıcak ve kuraktır.

Aydıntepe Satılık Konut Bakanlara İlçenin Tarihi

Aydıntepe satılık ev arayanlar için, ilçe hakkında tüm önemli bilgileri derlediğimiz bu yazının ilk kısmında semtin tarihinden kısaca bahsedeceğiz. Zira eğer bir bölgede yaşayacaksınız, oranın tarihi hakkında fikir sahibi olmak sizin o ilçe ile olan bağlarınızı güçlendirecektir. Aydıntepe ilçesinde yapılan arkeolojik kazılar, ilçenin çok eski bir yerleşim birimi olduğunu kanıtlamıştır. Bölgede ilk yerleşimin Çovrang Yaylası’nda yapıldığı tahmin edilmektedir. İlk insan yerleşimi ise milattan önce 3000’li yıllarda başlamıştır. Semtin ilk hükümdarları ise Hittilerdir. Bölgenin kaderini değiştiren olaylardan biri 1071 yılında gerçekleşen Malazgirt Meydan Muharebesi’dir. Bölgeye sürekli olarak Türk akınları düzenlenmiştir. Ancak ilçe, 1514 yılında gerçekleştirilen Çaldıran Savaşı ile Osmanlı İmparatorluğu topraklarına katılmıştır. 1878 yılında olan 93 Harbi nedeniyle ilçe Rus işgaline uğramıştır.

Aydıntepe Satılık Konut Seçeceklere İlçenin Ekonomisi

Bir bölgenin ekonomisi, o yerleşim birimindeki yaşayıştan emlak piyasasına kadar birçok farklı alana etki etmektedir. Bu nedenle Aydıntepe satılık konut seçmeyi düşünenlerin, ilçe ekonomisi hakkında bilgi sahibi olmaları gerekmektedir. İlçe ekonomisi, tarıma dayalı olarak gelişmiştir. Bölgede ovalık arazilerde yoğun olarak tarım yapılmaktadır. Özellikle buğday, arpa, mercimek, fiğ, şeker pancarı ve patates üretilmektedir. Arazinin engebeli koşulları ve yükseltisi nedeniyle tarım sınırlı bir alanda yapılmaktadır. Modern tarım yöntemlerinin kullanılamadığı ilçede, büyükbaş hayvancılık da gelişmiştir. Çayır ve meraların bolluğu, hayvancılık faaliyetlerinin maliyetini düşürmektedir. Bu nedenle yerel halkın önemli bir bölümü hem tarım hem de hayvancılık ile uğraşmaktadır. Bahsi geçen ekonomik faaliyetler ile ilgili iseniz, ilçede yaşamanız oldukça isabetli olacaktır.

Aydıntepe Satılık Konut Düşünenlere Demografi Bilgisi

Bayburt ili üç büyük ilçeden meydana gelmektedir. Aydıntepe en kalabalık üçüncü ilçedir. Bölgede ikamet edenlerin sayısı 2019 verilerine göre 6984’tür. İlçe nüfusunun %50.42’si erkek, %49.58’i kadındır. İlçe nüfusu zaman zaman artmakta, zaman zaman azalmaktadır. 2017- 2018 yılları arasında ciddi bir yükseliş meydana gelmiştir. Popülasyonun artış hızı %9.92 olmuştur. İlçe, dört mahalle ve yirmi üç köyden oluşmaktadır. Bayburt Aydıntepe satılık daire tercih edecekler bu mahallelerden bir ya da birkaçını seçebilirler:

  • Kale Mahallesi

  • Yakudiye Mahallesi

  • Hoca Ahmet Yesevi Mahallesi

  • Hacı Ali Efendi Mahallesi

Eğer Aydıntepe satılık konut düşüncenizden eminseniz, ilçede hizmet veren emlakçılardan danışmanlık hizmeti talep edebilir veya sahibinden Aydıntepe satılık ev ilanlarının bulunduğu EmlakJet listeleme sayfalarını ziyaret edebilirsiniz.

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
Milyon Dolarlık Malikanesini Satmıştı...

Milyon Dolarlık Malikanesini Satmıştı...

20 Mayıs 2022

Kaan Yıldırım İle Yeni Aşka Yelken Aç...

Kaan Yıldırım İle Yeni Aşka Yelken Aç...

20 Mayıs 2022

UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesinde...

UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesinde...

20 Mayıs 2022

 Konut Satış İstatistikleri, Nisan 20...

Konut Satış İstatistikleri, Nisan 20...

18 Mayıs 2022

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıkladığı k...

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıkladığı k...

10 Mayıs 2022

Emlakjet
EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Emlakjet bir

grup şirketidir

Kariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.net
Emlakjet.com © 2006-2022 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.