Emlakjet
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!

Çorum Alaca Satılık Ev

araması için 1 ilan bulundu
search
Alacacancel
Çorumcancel

Alaca Satılık Konut Arayan Okuyucularımız için İlçe Rehberi

Alaca satılık konut arıyorsanız bu yazıda edineceğiniz bilgiler ile birlikte, konut arayışınıza daha emin adımlarla ilerleyeceğinizi temin ediyoruz. Konut arayan herkes, seçilen bölge ya da ilçe hakkında daha önceden fikir sahibi olmalıdır. Bu sebepten ötürü, bu yazımıza ilçenin kısa bir tarihçesi, nüfus özellikleri ve coğrafi karakteristikleri gibi ilçeyi temel düzeyde tanımlayabilecek bilgiler ekledik.

Öncelikle Alaca ilçesi, Karadeniz Bölgesi sınırları içerisinde bulunan Çorum iline bağlıdır. Karadeniz Bölgesi'ni İç Anadolu Bölgesi ile birleştirme görevini üstlenmektedir. Tarihî bakımdan önemli bir yere sahip olan Alaca ilçesi, Hititler döneminde Alacahöyük adıyla bir yerleşim yeri görevi görmüştür. İlçenin toplam yüz ölçümü 1.375 km2 olup denizden yüksekliği 915 metre olarak ölçülmüştür. 

İlçenin etrafında bulunan komşu lokasyonların bir listesi aşağıda sıralanmıştır:

 • İlçenin kuzey tarafında Çorum il merkezi 52 kilometre mesafededir.
 • İlçenin güney tarafında Yozgat ili 53 kilometre mesafededir.
 • İlçenin doğu tarafında Çekerek ilçesi bulunmaktadır.
 • İlçenin batı tarafında ise Sungurlu ilçesi 43 kilometre mesafededir.

Alaca Satılık Konut Arayanlar için Bölgenin Kısa Bir Tarihçesi

Alaca ilçesinin bugün bulunduğu arazinin yerleşim geçmişi M.Ö. 5000'li yıllara kadar gitmektedir. Antik dönemlerde, ilçe merkezinin adı Etonia olarak anılmıştır. Bu zamanlardan kalan tarihî kalıntılar, Eskiyapar Köyü ve Mahmudiye Köyü'nde görülmektedir. Aynı zamanda özellikle Hitit dönemine ait yapılar Alacahöyük, Kalınkaya ve Pazarlı ören yerlerinde ziyaretçiye açık halde bulunmaktadır. Bu tarihî kalıntılar dışında, yerli ve yabancı turist çeken başka bir tarihî zenginlik ise Gerdekkaya Mezarı ile Koçhisar Mağarası'dır. 

Yakın zamanlara dönecek olursak 1763 senesinde Ömer Osman Paşa'nın yaptırdığı Eski Cami ve Ardahanlı Şeyh Efendi'nin 1893 senesinde yaptırdığı ahşap Yeni Cami, bölgenin ne kadar tarihî bir zenginliğe sahip olduğunun göstergesidir. 19. ve 20. yüzyılda, Hüseyinova adıyla anılan bu bölge bucak olmuştur. 1919 senesinde Hüseyinabâd ismiyle ilçe statüsü kazanmıştır. Alaca satılık ev arayışında olanlar için bilinmelidir ki Alaca adı 1932 senesinde resmiyet kazanmıştır. 

Alaca Satılık Konut Arayan Kişiler için Bölgenin Nüfus Özellikleri

2018 yılında yapılmış olan nüfus araştırmalarının sonuçlarına göre, Alaca ilçesinde toplamda 31.460 kişi yaşamaktadır. Bu insanların %50,19'luk bir kesimi kadın olup geriye kalan %49,81'lik kesimi erkek nüfus oluşturmaktadır. İlçede son 10 seneden fazla bir süredir düzenli bir nüfus azalışı görülmektedir, ancak bu azalış radikal düşüşler göstermeyip azar azar kendini göstermektedir. İlçedeki güncel nüfus artış hızı %-0,42 olarak tespit edilmiştir. İlçede orta yaşlı nüfusun dominant yaş grubu olduğu görülmektedir. İlçe sakinlerinin eğitim düzeylerine bakacak olursak ilçe içerisinde en sık ilkokul mezunlarına rastlanacaktır. İlkokul mezunlarını ilköğretim mezunları, sonrasında ortaokul mezunları, ondan sonra okur-yazar olmayan kişiler ve son olarak lisans mezunları takip etmektedir. Her ne kadar ilçede yaşayan kişilerin hemen hepsi Çorumlu olsa da başka şehirlerden gelip ilçede yaşamayı tercih edenler de vardır. Bu insanların geldikleri şehirler arasında en çok Yozgat, Şanlıurfa ve Amasya illeri olduğu görülmektedir. 

Alaca Satılık Konut Bakanlar için İlçede Bulunan Mahalleler

Alaca ilçesine bağlı olan toplamda yedi adet mahalle ve 101 adet de köy bulunmaktadır. Alaca satılık ev arayan okuyucularımızın arasından tercih edebileceği mahallelerin bir listesi aşağıda sıralanmıştır:

 • Yıldızhan Mahallesi,
 • Özhan Mahallesi,
 • Günhan Mahallesi,
 • Denizhan Mahallesi,
 • Cumhuriyet Mahallesi,
 • Cengizhan Mahallesi,
 • Ayhan Mahallesi.

Alaca Cumhuriyet Mahallesi sahibinden satılık ev arayan okuyucularımız bölgedeki emlakçılara veya sitemizdeki listeleme sayfalarına göz atabilir.

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
Çin'den Krizdeki Emlak Sektörüne Fina...

Çin'den Krizdeki Emlak Sektörüne Fina...

21 Kasım 2022

TOKİ Arsa ve İş Yeri Başvurularında S...

TOKİ Arsa ve İş Yeri Başvurularında S...

15 Kasım 2022

Kentsel dönüşümle 3,2 milyon konut ye...

Kentsel dönüşümle 3,2 milyon konut ye...

15 Kasım 2022

Faiz Artışları Küresel Konut Pazarını...

Faiz Artışları Küresel Konut Pazarını...

15 Kasım 2022

‘Çanakkale’de arsa’ hayali ve perde a...

‘Çanakkale’de arsa’ hayali ve perde a...

15 Kasım 2022

Alaca Satılık Ev
Akçaköy KöyüAkçiçek KöyüAkören KöyüAkpınar KöyüAlacahöyük KöyüAltıntaş KöyüAyhan MahallesiBahçeli KöyüBalçıkhisar KöyüBelpınar KöyüBeşiktepe KöyüBoğaziçi KöyüBolatçık KöyüBozdoğan KöyüBüyükcamili KöyüBüyükdona KöyüBüyükhırka KöyüBüyükkeşlik KöyüBüyüksöğütözü KöyüCengizhan MahallesiCumhuriyet MahallesiÇal KöyüÇatak KöyüÇatalbaş KöyüÇatalkaya KöyüÇelebibağ KöyüÇetederesi KöyüÇevreli KöyüÇırçır KöyüÇikhasan KöyüÇopraşık KöyüÇöplüavutmuş KöyüÇöplü KöyüDedepınar KöyüDeğirmendere KöyüDeğirmenönü KöyüDenizhan MahallesiDereyazıcı KöyüDutluca KöyüEren KöyüEskiyapar KöyüEvci KöyüFakılar KöyüGazipaşa KöyüGerdekkaya KöyüGeven KöyüGökören KöyüGülderesi KöyüGüllük KöyüGünhan MahallesiHarhar KöyüHaydar Köyüİbrahim Köyüİmat Köyüİsahacı Köyüİsmailli KöyüKalecikkaya KöyüKalınkaya KöyüKapaklı KöyüKaraçal KöyüKaramahmut KöyüKaratepe KöyüKargın KöyüKarnıkara KöyüKayabüvet KöyüKıcılı KöyüKılavuz KöyüKızıllı KöyüKızılyar KöyüKızkaraca KöyüKillik KöyüKoçhisar KöyüKoyunoğlu KöyüKörpınar KöyüKuyluş KöyüKuyumcusaray KöyüKuzkışla KöyüKüçükcamili KöyüKüçükdona KöyüKüçükhırka KöyüKüçükkeşlik KöyüKülah KöyüKüre KöyüKürkçü KöyüMahmudiye KöyüMazıbaşı KöyüMiyanesultan KöyüOnbaşılar KöyüÖrükaya KöyüÖzhan MahallesiPerçem KöyüSancı KöyüSarısüleyman KöyüSeyitnizam KöyüSincan KöyüSoğucak KöyüSultan KöyüSuludere KöyüTahirabat KöyüTevfikiye KöyüTutaş KöyüÜnalan KöyüYatankavak KöyüYenice KöyüYeniköy KöyüYeşilyurt KöyüYıldızhan MahallesiYüksekyayla Köyü
Emlakjet
Bjk Logo

BJK Erkek Basketbol Takımı Sponsoru

EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Emlakjet bir

iLab

grup şirketidir

Kariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.net
Emlakjet.com © 2006-2022 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.