/static/img/logo.svg
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!
search
Alacacancel

Çorum Alaca Satılık Ev

araması için 1 ilan bulundu

Alaca Satılık Konut Arayan Okuyucularımız için İlçe Rehberi

Alaca satılık konut arıyorsanız bu yazıda edineceğiniz bilgiler ile birlikte, konut arayışınıza daha emin adımlarla ilerleyeceğinizi temin ediyoruz. Konut arayan herkes, seçilen bölge ya da ilçe hakkında daha önceden fikir sahibi olmalıdır. Bu sebepten ötürü, bu yazımıza ilçenin kısa bir tarihçesi, nüfus özellikleri ve coğrafi karakteristikleri gibi ilçeyi temel düzeyde tanımlayabilecek bilgiler ekledik.

Öncelikle Alaca ilçesi, Karadeniz Bölgesi sınırları içerisinde bulunan Çorum iline bağlıdır. Karadeniz Bölgesi'ni İç Anadolu Bölgesi ile birleştirme görevini üstlenmektedir. Tarihî bakımdan önemli bir yere sahip olan Alaca ilçesi, Hititler döneminde Alacahöyük adıyla bir yerleşim yeri görevi görmüştür. İlçenin toplam yüz ölçümü 1.375 km2 olup denizden yüksekliği 915 metre olarak ölçülmüştür. 

İlçenin etrafında bulunan komşu lokasyonların bir listesi aşağıda sıralanmıştır:

 • İlçenin kuzey tarafında Çorum il merkezi 52 kilometre mesafededir.
 • İlçenin güney tarafında Yozgat ili 53 kilometre mesafededir.
 • İlçenin doğu tarafında Çekerek ilçesi bulunmaktadır.
 • İlçenin batı tarafında ise Sungurlu ilçesi 43 kilometre mesafededir.

Alaca Satılık Konut Arayanlar için Bölgenin Kısa Bir Tarihçesi

Alaca ilçesinin bugün bulunduğu arazinin yerleşim geçmişi M.Ö. 5000'li yıllara kadar gitmektedir. Antik dönemlerde, ilçe merkezinin adı Etonia olarak anılmıştır. Bu zamanlardan kalan tarihî kalıntılar, Eskiyapar Köyü ve Mahmudiye Köyü'nde görülmektedir. Aynı zamanda özellikle Hitit dönemine ait yapılar Alacahöyük, Kalınkaya ve Pazarlı ören yerlerinde ziyaretçiye açık halde bulunmaktadır. Bu tarihî kalıntılar dışında, yerli ve yabancı turist çeken başka bir tarihî zenginlik ise Gerdekkaya Mezarı ile Koçhisar Mağarası'dır. 

Yakın zamanlara dönecek olursak 1763 senesinde Ömer Osman Paşa'nın yaptırdığı Eski Cami ve Ardahanlı Şeyh Efendi'nin 1893 senesinde yaptırdığı ahşap Yeni Cami, bölgenin ne kadar tarihî bir zenginliğe sahip olduğunun göstergesidir. 19. ve 20. yüzyılda, Hüseyinova adıyla anılan bu bölge bucak olmuştur. 1919 senesinde Hüseyinabâd ismiyle ilçe statüsü kazanmıştır. Alaca satılık ev arayışında olanlar için bilinmelidir ki Alaca adı 1932 senesinde resmiyet kazanmıştır. 

Alaca Satılık Konut Arayan Kişiler için Bölgenin Nüfus Özellikleri

2018 yılında yapılmış olan nüfus araştırmalarının sonuçlarına göre, Alaca ilçesinde toplamda 31.460 kişi yaşamaktadır. Bu insanların %50,19'luk bir kesimi kadın olup geriye kalan %49,81'lik kesimi erkek nüfus oluşturmaktadır. İlçede son 10 seneden fazla bir süredir düzenli bir nüfus azalışı görülmektedir, ancak bu azalış radikal düşüşler göstermeyip azar azar kendini göstermektedir. İlçedeki güncel nüfus artış hızı %-0,42 olarak tespit edilmiştir. İlçede orta yaşlı nüfusun dominant yaş grubu olduğu görülmektedir. İlçe sakinlerinin eğitim düzeylerine bakacak olursak ilçe içerisinde en sık ilkokul mezunlarına rastlanacaktır. İlkokul mezunlarını ilköğretim mezunları, sonrasında ortaokul mezunları, ondan sonra okur-yazar olmayan kişiler ve son olarak lisans mezunları takip etmektedir. Her ne kadar ilçede yaşayan kişilerin hemen hepsi Çorumlu olsa da başka şehirlerden gelip ilçede yaşamayı tercih edenler de vardır. Bu insanların geldikleri şehirler arasında en çok Yozgat, Şanlıurfa ve Amasya illeri olduğu görülmektedir. 

Alaca Satılık Konut Bakanlar için İlçede Bulunan Mahalleler

Alaca ilçesine bağlı olan toplamda yedi adet mahalle ve 101 adet de köy bulunmaktadır. Alaca satılık ev arayan okuyucularımızın arasından tercih edebileceği mahallelerin bir listesi aşağıda sıralanmıştır:

 • Yıldızhan Mahallesi,
 • Özhan Mahallesi,
 • Günhan Mahallesi,
 • Denizhan Mahallesi,
 • Cumhuriyet Mahallesi,
 • Cengizhan Mahallesi,
 • Ayhan Mahallesi.

Alaca Cumhuriyet Mahallesi sahibinden satılık ev arayan okuyucularımız bölgedeki emlakçılara veya sitemizdeki listeleme sayfalarına göz atabilir.

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
TÜİK 2020 Konut Satış Verileri Açıkla...

TÜİK 2020 Konut Satış Verileri Açıkla...

16 Kasım 2020

E-Devletten Deprem Riski Sorgulama Na...

E-Devletten Deprem Riski Sorgulama Na...

4 Kasım 2020

Emlakjet, emlak danışmanları için ‘P...

Emlakjet, emlak danışmanları için ‘P...

23 Ekim 2020

Emlak Sektörüne Değer Katacak Düzenle...

Emlak Sektörüne Değer Katacak Düzenle...

17 Ekim 2020

TÜİK 2020 Eylül Konut Satış İstatisti...

TÜİK 2020 Eylül Konut Satış İstatisti...

15 Ekim 2020

Alaca Satılık Ev
Emlakjet
EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Emlakjet bir iLAB Ventures iştirakıdır.

Kariyer.netİşin OlsunSigortam.netArabam.comHangiKredi.comCimri.comNeredeKal.comSteelorbis.comChemorbis.com
Emlakjet.com © 2006-2020 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.