Emlakjet
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!

Gaziantep Araban Satılık Ev

araması için uygun ilan bulunamadı
search
Arabancancel
Gaziantepcancel
warning
Sonuç Bulunamadı
Aramanıza uygun ilan bulunamadı. Arama kriterlerinizi değiştirerek tekrar deneyebilirsiniz.
Tüm Filtreleri Temizle

Araban Satılık Konut Bakanlara Bölge Hakkında Bilgiler

Araban satılık konut almayı düşünen EmlakJet ziyaretçileri ilçe hakkında bilgi sahibi olmak isterlerse bu yazıyı okumalılar. Araban, Gaziantep’in bir ilçesidir. 1148 – 1150’li yıllarda Anadolu Selçuklu Sultanı Kılıçarslan II Araban Kalesini ele geçirmiştir. 1155 yılında Atabey Nureddin Mahmud Zengi bölgeyi Anadolu Selçukluların elinden almıştır. Bu tarihten itibaren bölge birçok kez el değiştirmiştir. Osmanlı topraklarına da 1517 yılında Yavuz Sultan Selim döneminde katılmıştır. 1523’ten itibaren Birecik Sancağı Rumkale kazasına bağlanmıştır. Bölge Gaziantep’e bağlı Raban adında kasabayken ismi sonradan Araban olarak değiştirilmiştir. 

Araban Satılık Konut Arayanlar İçin İlçenin Coğrafyası

Araban ilçesi ilin kuzeydoğusunda bulunur. 250 kilometrekarelik Araban Ovasında yer alır. Adını da bu ovadan almıştır. İlçenin güneyinde Yavuzeli, kuzeyinde Adıyaman, batısında Kahramanmaraş, doğusunda Şanlıurfa ili ve Fırat Nehri yer alır. İl merkezine yaklaşık 67 kilometre uzaklıktadır. Deniz seviyesinden yüksekliği ortalama 610 metredir. 534 kilometrekareden oluşan bir yüzölçümü vardır. Gaziantep Havalimanına olan uzaklığı yaklaşık 90 kilometredir. 1.000 – 1.500 metre yükseltiye sahip bir plato üzerinde bulunur. Etrafı dağlarla çevrelenmiştir. Doğu – batı doğrultusunda Kartal Dağı, kuzeyinde Beşparmak Dağı yer alır. Fırat Nehrinin batısında kalan ilçe buraya dökülen Karasu Irmağının kenarında bulunur. Araban ilçesi ile Şanlıurfa’nın doğal sınırını Fırat Nehri çizer. Karasu Irmağı da Araban Ovasından geçerek Fırat Nehrine dökülür. İlçede karasal iklim tipi görülür fakat bulunduğu konum itibariyle Akdeniz ikliminin etkisine rastlanır. Kış ayları yağışlı ve soğuktur. Yaz ayları kurak ve sıcaktır. Yıllık ortalama yağış miktarı 559 mm’dir. Dağlık alanlarında bodur ağaçları ve çalılıklar görülür. 

Araban Satılık Konut Bakabileceğiniz Mahalleler

Araban ilçesinin toplam 48 mahallesi vardır. Gaziantep Araban satılık ev bakabileceğiniz mahalleleri; Beydili Mahallesi, Akbudak Mahallesi, Yeni Altıntaş Mahallesi, Mehmet Gökçek Mahallesi, Hasanoğlu Mahallesi, Akkoç Mahallesi, Fevzi Çakmak Mahallesi, Gökçepayam Mahallesi, Dumlupınar Mahallesi, Başpınar Mahallesi, Nurettin Mahallesi, Karababa Mahallesi, Tarlabaşı Mahallesi, Yukarıyufkalı Mahallesi, Gümüşpınar Mahallesi, Altınpınar Mahallesi, Gelinbuğday Mahallesi, Emirhaydar Mahallesi, Çiftekoz Mahallesi, Ziyaret Mahallesi, Taşdeğirmen Mahallesi, Küçüklü Mahallesi, Erenbağ Mahallesi, Aşağıkaravaiz Mahallesi, Karacaören Mahallesi, Eskialtıntaş Mahallesi, Hisar Mahallesi, Yukarıkaravaiz Mahallesi, Aşağıyufkalı Mahallesi, Körhacıobası Mahallesi, Fıstıklıdağ Mahallesi, Sarıtepe Mahallesi, Bağlıca Mahallesi, Yeşilova Mahallesi, Köklüce Mahallesi, Dağdancık Mahallesi, Yolveren Mahallesi, Muratlı Mahallesi, Esentepe Mahallesi, Kale Mahallesi, Yaylacık Mahallesi, Doğan Mahallesi, Turgut Özal Mahallesi, Güllüce Mahallesi, Elif Mahallesi, Fakılı Mahallesi, Sarıkaya Mahallesi ve Güzey Mahallesidir. 

Araban Satılık Konut Fiyatları

Ağustos 2019 EmlakJet bölge raporundaki verilere göre bölgedeki işyerlerinin toplam sayısı 1.179 ve konutların toplam sayısı 10.348’dur. Konut başına 5,01 kişi düşer. İlçede yer alan evlerin ortalama alanları 155 metrekaredir. İlçe hayli büyük evlere sahiptir. Ortalama Araban satılık konut fiyatları 117.645 TL olarak karşımıza çıkar. Satış fiyatı metrekare başına 759 TL‘dir. 

Bütçeniz belirliyse geriye sadece ilanlara bakmak kaldı. EmlakJet de işinizi kolaylaştırmak için ilçedeki ilanları bir araya topladı. Siz de Gaziantep Araban ev fiyatları hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak için sitemizdeki ilanları inceleyebilirsiniz. 

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
Çin'den Krizdeki Emlak Sektörüne Fina...

Çin'den Krizdeki Emlak Sektörüne Fina...

21 Kasım 2022

TOKİ Arsa ve İş Yeri Başvurularında S...

TOKİ Arsa ve İş Yeri Başvurularında S...

15 Kasım 2022

Kentsel dönüşümle 3,2 milyon konut ye...

Kentsel dönüşümle 3,2 milyon konut ye...

15 Kasım 2022

Faiz Artışları Küresel Konut Pazarını...

Faiz Artışları Küresel Konut Pazarını...

15 Kasım 2022

‘Çanakkale’de arsa’ hayali ve perde a...

‘Çanakkale’de arsa’ hayali ve perde a...

15 Kasım 2022

Emlakjet
Bjk Logo

BJK Erkek Basketbol Takımı Sponsoru

EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Emlakjet bir

iLab

grup şirketidir

Kariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.net
Emlakjet.com © 2006-2022 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.