Emlakjet
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!

İzmir Bornova Satılık Ev

araması için 624 ilan bulundu
search
Bornovacancel
İzmircancel
1 - 28 arasındaki ilanlar listeleniyor.

Bornova Satılık Konut Arayanlara İlçe Rehberi 

Bornova satılık konut düşünenler için, ilçeyi daha yakından tanımalarına olanak sağlayacak bu yazıyı hazırladık. Gelin, Bornova’yı daha yakından tanıyalım. Bornova, Türkiye’nin en büyük üçüncü metropolü olan İzmir’in bir ilçesidir. İzmir merkezinden yalnızca sekiz kilometre uzakta yer alan Bornova’nın, kuzeyinde Karşıyaka ilçesi ile Manisa ili, doğusunda Kemalpaşa, batısında yine Karşıyaka, Bayraklı ve Konak, güneyinde ise Buca ilçeleri bulunmaktadır. Bornova, yaklaşık 200 kilometrekarelik oldukça geniş bir arazi üzerinde konumlanmıştır. İlçenin denizden yüksekliği yalnızca 50 metredir. 1882 yılından itibaren bir belediye teşkilatı ile yönetilen bölge, 1957 yılında resmi olarak ilçe statüsüne kavuşmuştur. Bornova, İzmir’deki birçok saygın eğitim kurumuna ev sahipliği yapmaktadır. Türkiye’nin önde gelen devlet üniversitelerinden biri olan Ege Üniversitesi’nin kampüsü ile Yaşar Üniversitesi’nin Selçuk kampüsü burada bulunmaktadır. 

 

Bornova Satılık Konut Bakanlara İlçe Hakkında Genel Bilgiler 

Bornova ilçesi, Osmanlı kayıtlarında ilk defa “Birunabad” ismi ile geçer. Birun, dış ve harici anlamlarını taşımaktadır. İlçenin ismi zamanla Burunova’ya ve daha sonrasında ise Bornova’ya dönüşmüştür. 1924 yılında gerçekleştirilen nüfus mübadelesinden önce, ilçede çok sayıda Rum kökenli vatandaşımız yaşamaktadır. Bugün de ilçe, nüfus mübadelesi ile Türkiye’ye gelen göçmenlere ve onların torunlarına ev sahipliği yapmaktadır. Mübadeleden önce bölgede, tütün, sebze ve meyve yetiştirilmektedir. Osmanlı İmparatorluğu döneminde oluşturulan sayılı demiryollarından biri de ilçedeki Halkapınar lokasyonuna yapılmıştır. Bu gelişmeden sonra, İzmir’in zengin Levanten aileleri, ilçede yaşamayı tercih etmişlerdir.  Bornova satılık ev tercihinde bulunacak bir kişi, ilçenin zengin kültüründen yararlanma fırsatı bulacaktır. Zira bölge, yüzyıllar boyunca birçok farklı medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Rumlar, Türkler, Ermeniler bölgede kardeşçe yaşamışlardır. 

 

Bornova Satılık Konut Düşünenlere İlçenin Demografik Yapısı

01 Şubat 2019 Yılı TÜİK Verilerine göre, ilçenin nüfusu 445.232 kişiden oluşmaktadır. Bölge nüfusunun %50.34’ü kadın, geriye kalan %49.66’sı erkektir. Bu hali ile Bornova, İzmir’in en kalabalık üçüncü ilçesi konumundadır. Bornova 45 mahalle yerleşiminden meydana gelmektedir ve bünyesinde köy veya bucak barındırmamaktadır. Bornova satılık daire arayışı içerisinde olanlar, ilçenin en gelişmiş ve en kalabalık on mahallesinden birini tercih edebilirler:

 

 • Erzene Mahallesi
 • Kazımdirik Mahallesi
 • Yeşilova Mahallesi
 • Atatürk Mahallesi
 • İnönü Mahallesi
 • Mevlana Mahallesi
 • Doğanlar Mahallesi
 • Rafet Paşa Mahallesi 
 • Kızılay Mahallesi
 • Evka 4 Mahallesi 

 

İlçenin en kalabalık üçüncü mahallesinde, hızlı bir kentleşme görülmektedir. Bölgeye yapılan yatırımlar son zamanlarda ciddi bir artış göstermiştir. Yine aynı mahallede yer alan büyük alışveriş merkezleri beraberinde büyük inşaat projelerini de getirmiştir. Bu sebeple, özellikle yatırım yapmak isteyen kişiler sahibinden satılık daire İzmir Bornova Yeşilova tercihinde bulunabilirler.

 

Bornova Satılık Konut Fiyat Bilgisi

EmlakJet Bölge Raporu’ndan edinilen bilgiye göre, semtte toplam 192.098 adet konut bulunmaktadır. Hane başına düşen kişi sayısı ise 3.34 olarak hesaplanmıştır. Bornova’da satılık evler ortalama 110 metrekarelik kullanım alanına sahiptir. Metrekare başına düşen birim fiyat ise 3.520 Türk Lirası’dır. Dolayısı ile Bornova satılık ev tercih edecek bir kişinin yaklaşık 387.200 Türk Lirası ödemesi gerekecektir. Ancak bu ortalama bir rakamdır. Hayalinizdeki konut tipi ve konutun yer aldığı lokasyon ev bedeli üzerinde daha belirleyici olabilmektedir. Örneğin İzmir Bornova satılık müstakil ev arayan bir kişinin, ortalama rakamı aşacağı oldukça aşikardır. Konut tipine göre ev bedelleri aşağıdaki gibidir:

 

 • 1+1, 60 metrekarelik kullanım alanına sahip bir daire 259.200 Türk Lirası 
 • 2+1, 90 metrekarelik kullanım alanına sahip bir daire 305.730 Türk Lirası
 • 3+1, 135 metrekarelik kullanım alanına sahip bir daire 412.360   Türk Lirası 

 

Eğer Bornova satılık konut arayışınızı mutlu son ile bitirmek isterseniz ilçede yer alan emlakçılara danışabilir veya Bornova merkez satılık daire sahibinden gibi ilanların yer aldığı EmlakJet listeleme sayfalarına göz atabilirsiniz.

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
Konut Krizi Nasıl Çözülür?

Konut Krizi Nasıl Çözülür?

8 Aralık 2022

TOKİ 'İlk Evim, İlk İş Yerim' projesi...

TOKİ 'İlk Evim, İlk İş Yerim' projesi...

8 Aralık 2022

Türkiye'de 11 Ayda 3 Milyona Yakın Ga...

Türkiye'de 11 Ayda 3 Milyona Yakın Ga...

8 Aralık 2022

Emlakjet, gayrimenkul alıcı ve satıcı...

Emlakjet, gayrimenkul alıcı ve satıcı...

7 Aralık 2022

Çin'den Krizdeki Emlak Sektörüne Fina...

Çin'den Krizdeki Emlak Sektörüne Fina...

21 Kasım 2022

Emlakjet
Bjk Logo

BJK Erkek Basketbol Takımı Sponsoru

EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Emlakjet bir

iLab

grup şirketidir

Kariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.net
Emlakjet.com © 2006-2022 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.