/static/img/logo.svg
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!
search
Akörencancel
Konyacancel

Konya Akören Satılık Ev

araması için 1 ilan bulundu

Akören Satılık Konut Arayan Okuyucularımız için İlçe Rehberi

Akören satılık konut arayışında olan okuyucularımız için hazırladığımız bu yazı sonrasında, ilçe hakkında çok daha fazla bilgi sahibi olacak ve böylelikle ev arama sürecinize daha rahat adımlar ile devam edebileceksiniz. Bilindiği üzere, konut arama süreci içerisinde bulunan her kişi, daha önceden seçilmiş olan ilçe ya da bölge hakkında fikir sahibi olmalıdır. Bu amaç ile hazırladığımız bu ilçe rehberinde Akören ilçesinin coğrafi karakteristikleri, ekonomik faaliyetleri ve nüfus özellikleri gibi bir ilçeyi temel bir düzeyde tanıtacak kısa bilgilere yer vermeye özen gösterdik.

İlçe, eskiden “Akviran” olarak anılmıştır. 

Akören Satılık Konut Arayan Kişiler için İlçenin Coğrafi Karakteristikleri 

Öncelikle Akören ilçesi, İç Anadolu Bölgesi sınırları içerisinde yer alan Konya iline bağlıdır. İlçenin toplam yüz ölçümü 516 km2’dir. İlçenin denizden yüksekliği 1.175 metredir. Konya ilinin güney tarafında kalmaktadır. Konya il merkezine 54 kilometrelik bir mesafede yer almaktadır. Toros Dağları’nın İç Anadolu tarafındaki yamaçlarında konuşlanmış haldedir. Akören’in sınırları içerisinde Akören Göleti, May Deresi, May Barajı ve Çat Deresi gibi doğal güzellikler bulunmaktadır. İlçe, yükselti üzerinde bulunmaktadır. İlçenin doğal bitki örtüsünü step bitkileri oluşturmaktadır. Akören’in etrafında bulunan komşu lokasyonların bir listesi aşağıda sıralanmıştır:

 • İlçenin doğu tarafında Çumra ilçesi bulunmaktadır.
 • İlçenin batı tarafında Seydişehir ilçesi bulunmaktadır.
 • İlçenin güney tarafında Bozkır ilçesi bulunmaktadır.
 • İlçenin kuzey tarafında ise Abaz Dağları bulunmaktadır.

Akören Satılık Konut Bakan Okuyucularımız için İlçenin İklimi ve Ekonomik Faaliyetleri

Akören satılık villa arayan okuyucularımız için diğer İç Anadolu Bölgesi ilçelerinde olduğu gibi, Akören ilçesinde de tipik bir karasal iklimin hâkim olduğu görülmektedir. Yaz mevsimi çok sıcak ve kurak geçer iken ilçede kış mevsimi soğuk ve kar yağışlı yaşanmaktadır. Sıcaklık farkı, gece ile gündüz arasında oldukça fazladır. Sıcak aylarda ortalama 28 ila 35 santigrat derece arasında sıcaklığın değiştiği görülmektedir. Bu sayılar, soğuk aylara -25 santigrat dereceye kadar düşebilmektedir. İlkbahar ve sonbahar aylarında, yılın diğer aylarına nazaran ilçeye daha çok yağış düşmektedir. 

Akören ekonomisinin büyük bir kısmı tarım ve hayvancılık sektörleri sayesinde dönmektedir. Yan bir gelir getiren faaliyetler arasında ormancılık ve balıkçılık bulunmaktadır. İlçede bulunan tarla arazilerinin büyük bir bölümünü sebze ile ekili alanlar oluştururken hemen sonrasında meyve ve baharat ile ekili alanlar gelmektedir. Bu tarım faaliyetlerinin sonucunda üretilen ürünlerin en yaygın olanları arasında buğday, arpa, nohut ve fiğ gibi ürünler bulunmaktadır. 

Akören Satılık Konut Araştıran Kişiler için İlçenin Nüfus Özellikleri ve Mahalleleri

2018 yılında yapılmış olan son nüfus araştırmalarının sonuçlarına göre, Akören ilçesinde toplam 5.879 kişi yaşamaktadır. Bu insanların %50,71’i kadın olup geride kalan %49,29’luk kısmını erkek nüfus meydana getirmektedir. İlçenin son 10 yıldaki nüfus verilerine göre, nüfusta yavaş bir düşüş gözlemlenebilmektedir. İlçenin güncel nüfus artışı &-2,08 olarak tespit edilmiştir. 

Akören ilçesinde toplam 14 adet mahalle bulunmaktadır. Akören satılık villa arayan okuyucularımızın arasından seçebileceği popüler mahallelerin bir listesi aşağıda sıralanmıştır:

 • Ağalar Mahallesi,
 • Avdan Mahallesi,
 • Tülce Mahallesi,
 • Yeni Mahallesi,
 • Kayasu Mahallesi,
 • Karahüyük Mahallesi,
 • Alanköy Mahallesi.

Eğer siz de Akören satılık müstakil çiftlik evi gibi bölge içerisinde olan bir ev arama süreci içerisinde iseniz ilçede yer alan emlakçıları ziyaret etmeyi ya da Emlakjet.com sitesi üzerinde bulunan listeleme sayfalarını kontrol etmeyi unutmayınız.

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
Milyon Dolarlık Malikanesini Satmıştı...

Milyon Dolarlık Malikanesini Satmıştı...

20 Mayıs 2022

Kaan Yıldırım İle Yeni Aşka Yelken Aç...

Kaan Yıldırım İle Yeni Aşka Yelken Aç...

20 Mayıs 2022

UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesinde...

UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesinde...

20 Mayıs 2022

 Konut Satış İstatistikleri, Nisan 20...

Konut Satış İstatistikleri, Nisan 20...

18 Mayıs 2022

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıkladığı k...

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıkladığı k...

10 Mayıs 2022

Emlakjet
EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Emlakjet bir

grup şirketidir

Kariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.net
Emlakjet.com © 2006-2022 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.