Emlakjet
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!

Malatya Arapgir Satılık Ev

araması için uygun ilan bulunamadı
search
Arapgircancel
Malatyacancel
warning
Sonuç Bulunamadı
Aramanıza uygun ilan bulunamadı. Arama kriterlerinizi değiştirerek tekrar deneyebilirsiniz.
Tüm Filtreleri Temizle

Arapgir Satılık Konut Arayışı İçerisinde Olanlara İlçe Rehberi

Arapgir satılık konut arayışı aktif bir şekilde devam edenler için ilçe hakkında tüm önemli bilgileri içeren bir yazı hazırladık. Yazıda semtin coğrafi özelliklerinden, iklimine, mahallelerinden demografisine kadar birçok farklı konudan söz ettik. Size sadece okuması kaldı. Arapgir, Türkiye Cumhuriyeti’nin Doğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan Malatya iline bağlı bir yerleşim birimidir. Bölgenin en önemli yerleşim birimlerinden biri olan il, on üç farklı semtten meydana gelmektedir.  Arapgir ise kentin en gelişmiş dokuzuncu ilçesidir. Arapgir’de yaşayanlar şehir nüfusunun yaklaşık olarak %1.36’sına tekabül etmektedir. Arapgir ilçesinden sonra Kuluncak, Arguvan, Kale ve Doğanyol semtleri gelmektedir. Eski İSMİ daskuza olan semt, kentin en eski ilçelerinden biridir. Tarihi kent tarihinden bile eskidir. İlçe, 577 yılında Arap Hatem Tai tarafından fethedilmiştir. Bu tarihten sonra da Arapgir olarak adlandırılmıştır. Araplardan sonra ilçede Romalılar, Bizanslılar ve Selçuklular hüküm sürmüştür. 

Arapgir Satılık Konut Düşünenlere İlçenin Coğrafi Özellikleri

Bir bölgeye yerleşmeden önce o il veya ilçenin coğrafi özellikleri ve iklimi hakkında bilgi sahibi olmak oldukça önemlidir. Bu nedenle Arapgir satılık ev düşünenler için hazırladığımız yazının ikinci bölümünde semtin coğrafi özelliklerine ve iklimine değindik. Arapgir ilçesi, 1143 kilometrekarelik oldukça geniş bir arazi üzerine konumlanmıştır. İlçenin rakımı, daha açık bir ifade ile denizden yüksekliği ortalama 1210 metredir. Engebeli ve dağlık bir arazi üzerine kurulmuş olan semt Doğu Anadolu Bölgesi’nin batı hattında yer almaktadır. İlçe tam olarak Yukarı Fırat Bölümü’nde bulunmaktadır. İlçe, kent merkezinden yaklaşık iki saat uzaklıkta, 114 kilometre mesafededir. İlçenin doğusunda Elazığ’ın Merkez ilçesi, batısında Sivas’ın Divriği, Malatya’nın ise Arguvan semtleri bulunmaktır. İlçe aynı zamanda kuzey hattında Kemaliye ilçesi ile güneyinde Baskil semtleri ile komşu durumundadır. İlçede karasal iklim koşulları görülmektedir. En sıcak ayı Temmuz’dur. Sıcaklıklar 25 derece ve civarındadır. En soğuk ay ise Aralık’tır ve ortalama sıcaklıklar -2 derecedir. Başka il ve ilçelerden lerek buraya yerleşerek Arapgir satılık daire tercih etmeyi düşünenlerin bu bilgileri göz önünde bulundurması önemlidir.

Arapgir Satılık Konut Bakanlara İlçenin Demografisi 

01 Şubat 2019 tarihinde açıklanan TÜİK Raporu’ndan alınan bilgilere göre, semtte ikamet edenlerin sayısı 10.868 kişiye ulaşmış durumdadır. İlçede yaşayanların 5542siı erkek, geriye kalan 5326’sı ise kadındır. Daha açık bir ifade ile %50.99’ui erkek, %49.01 ise kadındır .İlçenin nüfusu dalgalı bir görünüme sahiptir.  İlçenin nüfusu 2013-2017 yılları arasında azalırken, 2017 yılından sonra ciddi bir şekilde artmıştır. Bölgedeki popülasyonun artış hızı yaklaşık %9’dur. Bu rakam, il ortalamasının üzerindedir. İlçe, mahalle ve köylerden meydana gelmiştir. Malatya Arapgir satılık ev düşünenler, bu mahallelerden bir ya da birkaçında araştırmalarını yoğunlaştırabilirler:

 • Mehmet Akif Mahallesi 
 • Yeni Mahalle
 • Koru Mahallesi 
 • Bostancık Mahallesi 
 • Yukarı Yenice Mahallesi 
 • Berenge Mahallesi 
 • Hoca Ali Mahallesi 
 • Kılıçlı Mahallesi
 • Konducak Mahallesi
 • Pacalı Mahallesi
 • Aktaş Mahallesi

Eğer Arapgir satılık konut arayışınızı bir adım daha ileriye götürmek isterseniz ilçede hizmet veren emlakçılardan danışmanlık talep edebilirsiniz veya sahibinden Arapgir satılık daire ilanlarının bulunduğu EmlakJet listeleme sayfalarına bakarak, kendinize en uygun olan ilanı seçebilirsiniz. Unutmayın, ev arayışınızda EmlakJet daima yanınızda! 

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
Çin'den Krizdeki Emlak Sektörüne Fina...

Çin'den Krizdeki Emlak Sektörüne Fina...

21 Kasım 2022

TOKİ Arsa ve İş Yeri Başvurularında S...

TOKİ Arsa ve İş Yeri Başvurularında S...

15 Kasım 2022

Kentsel dönüşümle 3,2 milyon konut ye...

Kentsel dönüşümle 3,2 milyon konut ye...

15 Kasım 2022

Faiz Artışları Küresel Konut Pazarını...

Faiz Artışları Küresel Konut Pazarını...

15 Kasım 2022

‘Çanakkale’de arsa’ hayali ve perde a...

‘Çanakkale’de arsa’ hayali ve perde a...

15 Kasım 2022

Emlakjet
Bjk Logo

BJK Erkek Basketbol Takımı Sponsoru

EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Emlakjet bir

iLab

grup şirketidir

Kariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.net
Emlakjet.com © 2006-2022 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.