Emlakjet
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!

Mersin Bozyazı Satılık Ev

araması için 16 ilan bulundu
search
Bozyazıcancel
Mersincancel

Bozyazı Satılık Konut Arayan Okuyucularımız için İlçe Rehberi

Bozyazı satılık konut arayışında olan okuyucularımız için hazırladığımız bu yazı sonrasında, ilçe hakkında çok daha fazla bilgi sahibi olacak ve böylelikle ev arama sürecinize daha rahat adımlar ile devam edebileceksiniz. Bilindiği üzere, konut arama süreci içerisinde bulunan her kişi, daha önceden seçilmiş olan ilçe ya da bölge hakkında fikir sahibi olmalıdır. Bu amaç ile hazırladığımız bu ilçe rehberinde Bozyazı ilçesinin coğrafi karakteristikleri, ekonomik faaliyetleri ve nüfus özellikleri gibi bir ilçeyi temel bir düzeyde tanıtacak kısa bilgilere yer vermeye özen gösterdik.

Bozyazı Satılık Konut Arayan Kişiler için İlçenin Coğrafi Karakteristikleri 

Öncelikle Bozyazı ilçesi, Akdeniz Bölgesi sınırları içerisinde yer alan Mersin iline bağlıdır. İlçenin toplam yüz ölçümü 566 km2’dir. İlçenin denizden yüksekliği 1.760 metredir. Bozyazı ilçesi, Torosların eteğine kurulmuştur. İlçe dahilinde bir adet Nagidos adında ada bulunmaktadır. Bozyazı denizi oldukça temizdir. Bunun bir kanıtı da nesli tehlikede olan Akdeniz foklarının halen burada yaşayabilmesidir. Sahil şeridi yaklaşık 25 kilometre kadar devam etmektedir. Mersin il merkezine 220 kilometre uzaklıkta konuşlanmıştır. İlçe sınırları içerisindeki en önemli akarsular arasında Sini Çayı ve Aksaz Çayı’dır. İlçe arazisi çoğunlukla dağlık ve engebeli bir alandan oluşmaktadır. Ova niteliği gösteren yer sayısı azdır. Tol Dağı, Azıtepe Dağı, Susmak Dağı ve Kaş Dağı ilçenin önemli yükseltilerini oluşturmaktadır. Bu dağların eteklerinde de ilçeye sakin bir hava katan Kozağacı, Elmagözü ve Kızılca Yaylaları mevcuttur. Bozyazı etrafında yer alan komşu ilçelerin bir listesi aşağıda sıralanmıştır:

  • İlçenin doğu yönünde Aydıncık ve Gülnar ilçeleri bulunmaktadır.
  • İlçenin batı yönünde Anamur ilçesi bulunmaktadır.
  • İlçenin kuzey yönünde Ermenek ilçesi bulunmaktadır.
  • İlçenin güney yönü ise Akdeniz ile çevrili haldedir. 

Bozyazı Satılık Konut Bakan Okuyucularımız için İlçenin İklimi ve Ekonomik Faaliyetleri

Bozyazı satılık yazlık arayan okuyucularımız için ilçede Akdeniz ikliminin hâkim olduğu açık bir şekilde söylenebilmektedir. Yaz ayları sıcak ve kurak geçerken kış ayları ılık ve yağışlı geçmektedir. Yıllık ortalama sıcaklık 19,0 santigrat derece etrafında seyretmektedir. Bir sene içerisinde Bozyazı’ya düşen ortalama yağış miktarı 655 milimetredir. Ağustos ayı, yılın en kurak ayıdır. Aralık ayında ise yıl içerisindeki yağış miktarının büyük bölümünün düştüğü görülmektedir. Yine Ağustos ayı ortalama 27,6 santigrat derece ile yılın en sıcak ayı iken ortalama 10,4 santigrat derece ile Ocak ayı yılın en soğuk ayıdır.

Tarım sektörü, ilçe ekonomisinin yapıtaşını oluşturmaktadır. Seracılık başta olmak üzere, ilçede en çok muz üretilir. Bunun dışında narenciye, sebze ve meyve de üretilmektedir. 

Bozyazı Satılık Konut Araştıran Kişiler için İlçenin Nüfus Özellikleri ve Mahalleleri

2018 yılında yapılmış olan son nüfus araştırmalarının sonuçlarına göre, Bozyazı ilçesinde toplam 26.840 kişi yaşamaktadır. Bu insanların %50,37’si erkek olup geride kalan %49,63’ünü de kadın nüfus meydana getirmektedir. İlçenin güncel nüfus artışı %0,85 olarak tespit edilmiştir. 

Bozyazı ilçesinde toplam 26 adet mahalle bulunmaktadır. Bozyazı satılık yazlık arayan okuyucularımızın arasından seçebileceği mahallelerin en çok tercih edilenlerinin bir listesi aşağıda sıralanmıştır:

  • Merkez Mahallesi,
  • Tekeli Mahallesi,
  • Tekmen Mahallesi,
  • Çubukkoyağı Mahallesi,
  • Kaledibi Mahallesi,
  • Gürlevik Mahallesi.

Eğer siz de Bozyazı sahibinden satılık müstakil ev gibi bölge içerisinde olan bir ev arama süreci içerisinde iseniz ilçede yer alan emlakçıları ziyaret etmeyi ya da Emlakjet.com sitesi üzerinde bulunan listeleme sayfalarını kontrol etmeyi unutmayınız.

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
Emlakjet, gayrimenkul alıcı ve satıcı...

Emlakjet, gayrimenkul alıcı ve satıcı...

7 Aralık 2022

Çin'den Krizdeki Emlak Sektörüne Fina...

Çin'den Krizdeki Emlak Sektörüne Fina...

21 Kasım 2022

TOKİ Arsa ve İş Yeri Başvurularında S...

TOKİ Arsa ve İş Yeri Başvurularında S...

15 Kasım 2022

Kentsel dönüşümle 3,2 milyon konut ye...

Kentsel dönüşümle 3,2 milyon konut ye...

15 Kasım 2022

Faiz Artışları Küresel Konut Pazarını...

Faiz Artışları Küresel Konut Pazarını...

15 Kasım 2022

Emlakjet
Bjk Logo

BJK Erkek Basketbol Takımı Sponsoru

EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Emlakjet bir

iLab

grup şirketidir

Kariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.net
Emlakjet.com © 2006-2022 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.