Yazlık arıyorsan cevap net: Emlakjet!
/static/img/logo.svg
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!
search
İyiderecancel
Rizecancel

Rize İyidere Satılık Ev

araması için 1 ilan bulundu

İyidere Satılık Konut Arayanlara İlçe Hakkında Önemli Bilgiler

İyidere satılık konut tercih etmek isteyenler için ilçe hakkındaki tüm önemli bilgileri bu yazıda sizler için hazırladık. Yazıda semtin coğrafi özelliklerinden mahallelerine kadar birçok farklı alana değindik. İyidere, Türkiye Cumhuriyeti’nin önemli illerinden biri olan Rize’ye bağlı bir yerleşim birimidir. Rize on iki ilçeden meydana gelmiştir. İyidere ise kentin en gelişmiş sekizinci yerleşim birimidir. İlçe, kent nüfusunun yaklaşık olarak %2.81’ine ev sahipliği yapmaktadır. İlçe, milattan önce 700’lü yıllarda Miyestoslular tarafından kurulmuştur. Daha sonra Romalılar, Bizanslılar ve Trabzon Rum İmparatorluğu’nun eline geçmiştir. İlçe daha sonra 1461 yılında Fatih Sultan Mehmet döneminde Osmanlı İmparatorluğu’nun topraklarına katılmıştır. Semtin bilinen en eski ismi Aspet’tir. Aspet, Yunanca bir kelimedir. Taş evler anlamına gelmektedir. İlçe Osmanlı döneminde bir nahiye statüsündedir. Cumhuriyetten sonra ilçe statüsüne kavuşmuştur.

İyidere Satılık Konut Seçecekler İlçenin Coğrafi Özellikleri

İyidere satılık ev arayanların ilk olarak ilçenin coğrafi özellikleri hakkında bilgi sahibi olması çok önemlidir. Karadeniz Bölgesi’nde yer alan ilçe, 362 kilometrekarelik geniş bir arazi üzerine kurulmuştur. Semtin rakımı ise ortalama 50 metredir. Dört bir yanı ağaçlarla, yeşilliklerle kaplı olan semtte kilometrekareye 25 kişi düşmektedir. Trabzon sınırında yer alan ilçe, Rize kent merkezinden yaklaşık olarak on dört kilometre mesafede yer almaktadır. İlçenin doğusunda, Rize’nin Derepazarı ilçesi, batısında Trabzon’a bağlı Of semti yer almaktadır. Semt güneyinde ise Rize’nin Kalkandere ilçesi ile komşudur. Semt kuzeyinden ise Karadeniz ile kavuşmaktadır. İlçede doğuya doğru gidildikçe rakım artmaktadır. Semtte tipik bir Karadeniz iklimi hüküm sürmektedir. Bu sebeple de yaz kış yağışlı geçmektedir. İlçede ortalama sıcaklıklar 14 derecedir. Her yıl metrekareye 230 kilogram yağış düşmektedir. İlçede ılıman bir iklim hüküm sürmektedir. Başka ilçelerden veya illerden geliyorsanız Karadeniz iklimine alışmanız kolay olmayabilir. Bu sebeple İyidere satılık daire tercih etmeden önce bu gibi durumları göz önünde bulundurmalısınız.

İyidere Satılık Konut Düşünenlere ilçenin Demografisi 

01 Şubat 2019 tarihinde yayınlanan TÜİK Raporu’na göre, Rize ilinde 348.608 kişi yaşamını sürdürmektedir. İyidere ilçesinde ise  kent nüfusunun ortalama %2.81’i yaşamaktadır. İlçede toplam 10.018 kişi ikamet etmektedir. Bu kişilerin %50.87’si erkek, geriye kalanı ise kadındır. Semtin nüfus artış hızı yaklaşık olarak %22’dir. İlçe birçok mahalle ve köyden meydana gelmiştir. Rize İyidere satılık ev arayanlar için biz bu mahalleleri gelişmişliklerine ve nüfuslarına göre aşağıdaki gibi sıraladık. Siz de kendiniz için en uygun yerleşim biriminde araştırmalarınızı yoğunlaştırabilirsiniz:

  • Fıçıtaşa Mahallesi 
  • Hazar Mahallesi
  • Yapraklar Mahallesi
  • Fethiye Mahallesi
  • Yalıköy Mahallesi
  • Çanakçeşme Mahallesi
  • Sarayköy Mahallesi
  • Üstüpiler Mahallesi

Eğer İyidere satılık konut arayışınızı bir adım daha ileriye götürmek isterseniz ilçede hizmet veren emlakçılardan danışmanlık hizmeti alabilir veya sahibinden İyidere satılık daire ilanlarının bulunduğu EmlakJet listeleme sayfalarına bakarak, kendinize en uygun olan ilanı seçebilirsiniz. 

İlanları Haritada Görüntüle
Emlakjet
Emlak Haberleri
Bakanlık Tarafından Konutlarda Isı Ya...

Bakanlık Tarafından Konutlarda Isı Ya...

1 Temmuz 2022

Vous Proje Pazarlama'nın Satış Yöneti...

Vous Proje Pazarlama'nın Satış Yöneti...

30 Haziran 2022

“Kiracıların 3’te 2’si Haklarını Bilm...

“Kiracıların 3’te 2’si Haklarını Bilm...

28 Haziran 2022

Bakan Kurum'dan Son Dakika Açıklaması...

Bakan Kurum'dan Son Dakika Açıklaması...

27 Haziran 2022

Kiralık Ev Ararken Mağdur Olmamak İçi...

Kiralık Ev Ararken Mağdur Olmamak İçi...

27 Haziran 2022

Emlakjet
EmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjetEmlakjet

Emlakjet bir

grup şirketidir

Kariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.netKariyer.net
Emlakjet.com © 2006-2022 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.