/static/img/logo.svg
EviniJet Sat
Evine alıcı bekleme , sat hemen Emlakjet’e!
search
Rize Merkezcancel

Rize Rize Merkez Satılık Ev

araması için 150 ilan bulundu
1 - 30 arasındaki ilanlar listeleniyor.

Rize Merkez Satılık Konut Araştıran Okuyucularımız için İlçe Hakkında Kısa Bilgiler

Rize Merkez satılık konut arayışında olan okuyucularımız için hazırladığımız bu yazı sonrasında, ilçe hakkında çok daha fazla bilgi sahibi olacak ve böylelikle ev arama sürecinize daha rahat adımlar ile devam edebileceksiniz. Bilindiği üzere, konut arama süreci içerisinde bulunan her kişi, daha önceden seçilmiş olan ilçe ya da bölge hakkında fikir sahibi olmalıdır. Bu amaç ile hazırladığımız bu ilçe rehberinde Rize Merkez ilçesinin coğrafi karakteristikleri, konumu ekonomik faaliyetleri, mahalleleri ve nüfus özellikleri gibi bir ilçeyi temel bir düzeyde tanıtacak kısa bilgilere yer vermeye özen gösterdik.

1850’li yıllarda Batum, Ruslara bırakıldıktan sonra, Trabzon’a bağlı Lazistan Sancağı’nın merkezi haline gelmiştir. Rize ili ise Cumhuriyet dönemi içerisinde artık bir il statüsü elde etmiştir. Derin bir tarihî geçmişi olduğundan ötürü, ilçe içerisindeki Osmanlı döneminden kalmış olan mimari eserler şaşkınlık yaratmamaktadır. Bu önemli yerler arasında Kız Kalesi, Rize Kalesi, Gülbahar Sultan Cami ve İslampaşa Cami bulunmaktadır. Rize adının kökeni ise Yunancadaki “riza” kelimesidir. Riza, dağ eteği veya kök anlamına gelmektedir. 

Rize Merkez Satılık Konut Arayan Kişiler için İlçenin Coğrafi Özellikleri ve Konumu

Rize Merkez ilçesi, Karadeniz Bölgesi içerisinde bulunan Doğu Karadeniz Bölümü’nde yer almaktadır. İlçenin yüz ölçümü 253 km2’dir ve denizden yüksekliği ise 6 metredir. İlçe arazisinin yarısından fazlası dağlar ile kaplıdır. Sahil şeridi boyunca yerleşim olduğu görülmektedir. Güney yönüne gidildikçe yükselti de artmaktadır. İlçenin etrafında bulunan komşu lokasyonların bir listesi aşağıda sıralanmıştır:

 • İlçenin doğu yönünde Çayeli ve Güneysu ilçeleri bulunmaktadır.
 • İlçenin güney yönünde İkizdere ilçesi bulunmaktadır.
 • İlçenin batı yönünde Derepazarı ve Kalkandere ilçeleri bulunmaktadır.
 • İlçenin kuzey yönünde ise Karadeniz bulunmaktadır. 

Rize Merkez Satılık Konut Arayanlar için İlçenin İklimi ve Ekonomik Faaliyetleri

Rize Merkez satılık ev arayanlar için tipik bir Karadeniz iklimi görülmektedir. Özellikle kıyı taraflarda ılık ve bol yağışlı hava koşulları çok sık görülür. Türkiye’de en çok yağış alan yerlerden bir tanesidir. Ancak bu özelliği, Rize’yi heyelan ve sel baskını gibi doğal afetlere de kırılgan kılmaktadır. İlçenin iç taraflarında daha karasal bir iklim hakimdir. 

Çay üretimi, Rize’nin başlıca gelir kaynağını oluşturur. Çok uzun zamandır Rize ekonomisinin gözdesi çay olsa da son senelerde kivi üretiminde de önemli gelişmeler kaydedilmiştir. 

Rize Merkez Satılık Konut Bakan Okuyucularımız için İlçenin Demografik Karakteristikleri ve Mahalleleri

2018 yılında yapılmış olan son nüfus araştırmalarının sonuçlarına göre, Rize Merkez ilçesinde toplam 141.143 kişi yaşamaktadır. Bu insanların %51,25’i kadın olup geriye kalan %48,65’ini erkek nüfus meydana getirmektedir. İlçenin güncel nüfus artışı %-4,19 olarak tespit edilmiştir. 

Rize Merkez ilçesinde 66 adet mahalle ve 60 adet köy mevcuttur. Rize Merkez satılık ev arıyorsanız seçebileceğiniz popüler mahalleri aşağıda listeledik:

 • Gülbahar Mahallesi,
 • Müftü Mahallesi,
 • Tophane Mahallesi,
 • Fener Mahallesi,
 • İslampaşa Mahallesi,
 • Çarşı Mahallesi,
 • Yeniköy Mahallesi.

Rize Merkez satılık 1+1 sıfır ev benzeri, ilçe çevresindeki konut arayışlarınız için yerel emlakçıları ziyaret edebilir, Emlakjet.com üzerindeki listeleme sayfalarına göz atabilirsiniz.

İlanları Haritada Görüntüle
Mahalle Rehberi
/static/icons/mahalle-rehberi.png

Bölgenin demografik özellikleri,fiyat değişimi, seçim sonuçlarını incele.

Emlak Haberleri
Gayrimenkul Sektöründe Düşük Faiz Har...

Gayrimenkul Sektöründe Düşük Faiz Har...

2 Temmuz 2020

Konut Kredisi Faiz Oranları Temmuz Ay...

Konut Kredisi Faiz Oranları Temmuz Ay...

1 Temmuz 2020

Gayrimenkul Talebinde Artış Yaşandı

Gayrimenkul Talebinde Artış Yaşandı

30 Haziran 2020

Emlak İşletmelerine Ek Şartlar

Emlak İşletmelerine Ek Şartlar

29 Haziran 2020

Türkiye'den En Çok Konut Alan Ülkeler...

Türkiye'den En Çok Konut Alan Ülkeler...

26 Haziran 2020

Rize Merkez Satılık Ev
/static/img/logo.svg
/static/icons/social/Facebook.svg/static/icons/social/Twitter.svg/static/icons/social/Instagram.svg/static/icons/social/Pinterest.svg/static/icons/social/LinkedIn.svg/static/icons/social/GooglePlay.svg/static/icons/social/AppStore.svg

Size daha iyi hizmet sunmak için çerezler kullanıyoruz. emlakjet.com`u kullanarak çerezlere izin veriyorsunuz.

Emlakjet bir iLAB Ventures iştirakıdır.

/static/img/brands/kariyer.png/static/img/brands/isinolsun.png/static/img/brands/sigortam.png/static/img/brands/arabam.png/static/img/brands/hangikredi.png/static/img/brands/cimri.png/static/img/brands/neredekal.png/static/img/brands/steelorbis.png/static/img/brands/chemorbis.png
Emlakjet.com © 2006-2019 Emlakjet.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlakjet.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.